Isıya Bağlı Performans Kaybını Ölçme

AliEmreBay

Hectopat
Daha fazla  
Mevcut olarak kullandığım laptop'u 4 yıl önce aldım. 4 yıldan beri birkaç kaba fan temizliğinden başka bir temizleme işlemi (termal macun değiştirme vs. ) yapmadım. Haliyle sistemde ısıya bağlı performans kaybı oluştu. Bu oluşan performans kaybı ne kadar büyük, ne kadar etkiliyor, temizliğini yaptığımda ne kadar performans elde ederim? Bu değerleri öğrenebileceğim bir program veya hesaplayabileceğim bir yöntem var mıdır? (CPU maks % kaç hızla çalışıyor vs. )
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
HWINFO adlı uygulama ile hem bütün bu değerleri görüntüleyebilirsiniz hem de bir metin dosyası olarak kayıt edebilirsiniz.

Benim tavsiyem Superposition gibi bir grafik testi ve Heavy Load gibi bir CPU testi indirin. Sırayla ikisini de çalıştırın ve test süresince her biri için HWINFO üzerinden değerleri kayıt edin. Kayıt ettiğiniz dosyaya Excel de bir grafik çizdirirseniz, kaçıncı saniyede yavaşlama başlamış, hızınız kaç MHz'den kaça inmiş, bir daha yükselebilmiş mi gibi soruların yanıtlarını görebilirsiniz.

AIDA64 üzerinden benchmark yaparak. Sıcaklık Frekans grafiğinizi görebilirsiniz.

Eğer "Thermal Throttle" çizgisi 1 olursa sıcaklığa bağlı frenleme sorununuz var demektir.
(Sarı çizgi)

Tüm test programları CPU %100 kullanıma getirir ama günlük kullanımda %100 'de asla kullanmayız. Ben oradaki değerlere aldırış edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Her modern çipin sıcaklık throttle eşiği var. Prime 95 ile CPU, Valley ile GPU'yu ısıtabilirsiniz. CPU saat hızını HWMonitor, GPU saat hızını GPU-Z ile gözlemleyebilirsiniz. Sonra model bazında değerlerin normal olup olmadığını araştırabilirsiniz. Bunları yaparken cihaz dizüstü ise, fiş ve bataryanın takılı olduğundan emin olun.

HWINFO adlı uygulama ile hem bütün bu değerleri görüntüleyebilirsiniz hem de bir metin dosyası olarak kayıt edebilirsiniz.

Benim tavsiyem Superposition gibi bir grafik testi ve Heavy Load gibi bir CPU testi indirin. Sırayla ikisini de çalıştırın ve test süresince her biri için HWINFO üzerinden değerleri kayıt edin. Kayıt ettiğiniz dosyaya Excel de bir grafik çizdirirseniz, kaçıncı saniyede yavaşlama başlamış, hızınız kaç MHz'den kaça inmiş, bir daha yükselebilmiş mi gibi soruların yanıtlarını görebilirsiniz.
[/QUOTE

Teşekkürler cevabınız için. Birazdan deneyeceğim.
AIDA64 üzerinden benchmark yaparak. Sıcaklık Frekans grafiğinizi görebilirsiniz.

Eğer "Thermal Throttle" çizgisi 1 olursa sıcaklığa bağlı frenleme sorununuz var demektir.
(Sarı çizgi)
AIDA64 stability test sırasında cpu hiç %100 olmadı. Normal midir yoksa darboğaz belirtisi midir?
Edit: Testi başlatmamışım pardon

(Sarı çizgi)
Testi yaptım. Darboğazda %13ü gördüm. Temizlik vakti geçmiş bile. Anakartta yalama yapmış bir vida var onu çıkarabilsem halledeceğim fakat çıkaramıyorum anakarta zarar vermekten korkuyorum. Bir öneriniz var mıdır?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı