İslam'a göre erkekler kadınlara şiddet uygulama hakkına sahip midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Zekanızı çok net belli ediyorsunuz. Yazdığım yazıyı hakaret olarak algılayıp karşı atağa geçmişsiniz. Dedeğim gibi düşünmeden yazıyorsunuz.
Bu konular zeka bilim işidir. Siz ne cürretle tartışıyorsunuz demişsiniz açıkca.

Hepimiz anonimiz, bilgimizin ne kadar olduğunu sadece yazdıklarımızın size göre uyup uymamasından çıkarabiliyor oluşunuz da gerçekten iyimiş.

Bir kelimenin farklı anlamlar içerdiği sebebiyle arkadaşlar anlamadıklarını söylüyor. Anlatıyoruz, yine aynı argümanı bize sunuyorlar. Kısır bir döngü yolu ile tartışma.
Ben de diyorum ki, size göre içinde her olumsuzluk taşıyan ayet yanlış anlaşılıyor, ama diğerleri doğru. Burada bir tutarsızlık yok mu sizce de?
Hepinize bir şey sormak istiyorum; sizin ilminiz, bilginiz ne kadar da siz din, siyaset vb konuları tartışıyorsunuz. Bu konular zeka, bilgi, ilim işidir. Düşünmeden yazılar yazıyorsunuz.
Burada kimse profesör olduğunu iddia etmiyor. Siz çok biliyorsanız buyurun, siz yazın.

Yanlış anlama ama bilginin az olduğu çok belli. İnsanların cümleleri kullanma biçimi, kelimeleri sıralaması gibi bir çok şey insanların nasıl biri olduğunu gösterir.
Ben aptal biriyim mesela, kalın kafalıyım ama siz çok akıllı ve kibar bir efenimmişsiniz, öğrenmiş oldum.
Okuduğunu anlamıyorsun.
Kalın kafalıyım dedim ya, madem çok biliyorsun gel tartış konuyu, atıp tutma öyle böyle.

Ben de diyorum ki, size göre içinde her olumsuzluk taşıyan ayet yanlış anlaşılıyor, ama diğerleri doğru. Burada bir tutarsızlık yok mu sizce de?

Burada kimse profesör olduğunu iddia etmiyor. Siz çok biliyorsanız buyurun, siz yazın.

Ben tefsiri referans alır, ve o tefsirden yola çıkarım. Bu tefsiri de en güvenli kaynak olan Diyanet üzerinden alırım. Diyanet dövme değildir diyor ise dövme değildir. Bu kadar basit.

Yanlış anlama ama bilginin az olduğu çok belli. İnsanların cümleleri kullanma biçimi, kelimeleri sıralaması gibi bir çok şey insanların nasıl biri olduğunu gösterir.
Kendinizle çelişiyorsunuz, hem diyorsunuz ki bu bilim ilim işi siz tartışamazsınız. Hem de yazdığınıza bir bakın derim.
Bilgimin az olup olmadığını istersen müsait bir zamanda discord üzerinden sesli olarak konuşabiliriz. bAtuş#4245

Kendinizle çelişiyorsunuz, hem diyorsunuz ki bu bilim ilim işi siz tartışamazsınız. Hem de yazdığınıza bir bakın derim.
Bilgimin az olup olmadığını istersen müsait bir zamanda discord üzerinden sesli olarak konuşabiliriz. bAtuş#4245
Siz tartışamazsınız demedim. Bu meseleler ilim, bilgi, zeka işidir. Bilmeden, okumadan, araştırmadan, düşünmeden yazanlar var dedim.

Yabancı bir kaynağa baktığımızda kullanılan anlam ve Türkçe bir kaynağa baktığımızda kullanılan anlam aynı değil. Türkçe kaynaklara güven olmuyor zaten. Burada ateist olan Müslüman çok diyen arkadaşa sesleniyorum, sence %95 üstü Müslüman olan ülkede kaç kişi ciddi ciddi kendi dinini ve amaçlarını biliyor? Büyük bir kısmı bilmiyor ve bunun nedeni 100 yıl önce uygulanan ve ondan sonra gelenlerin de sert şekilde uyguladığı kendi görüşleri ve politikaları. Uzun süredir bu halka kendi dini anlatılmadı ve anlatılan kaynaklar yok edilmeye çalışıldı ve o zamandan kalan E. Hamdi Yazır'ın ele aldığı çeviri ve buna benzer bir kaç çeviri kaldı. Olayın ateistlerle de alakası yok zaten, konuyu dağıtmaya gerek yok. Size önerim dini eğitim almak istiyor veya birinin almasında yardımcı olmak istiyorsanız onları genel olarak ülke dışı kaynaklara yönlendirin. Farklı dil öğrenmeleri vs. yardımcı olacaktır. Çünkü bu ülkede kapanan kadını üniversiteden atan zamanlara tanık olundu. Hacıyım hocayım diyen her insana güven olmuyor ve sebepleri belli. Hoca hacı dediklerinizin yalancı veya ajan olma durumuna örnek Abdulhamid döneminde olan bir İngiliz ajanını gösterebiliriz. İsmi Armenius Frederick Vambery. Araştırıp öğrenebilirsiniz. Kendisi Abdulhamid'in baş danışmanı olmuş, İslam hakkında hukuk(fıkıh) kitabı çıkarmış senden benden iyi biliyor yani İslam'ı. Bu adam casustu ve Abdulhamid ile arasında yaşananlar her şeyi açıklıyor, araştırırsanız anlarsınız zaten ne dediğimi. Neyse konuyu dağıtmadan iktidarmış muhalefetmiş oymuş buymuş demeden her sakalı olana hoca demememiz gerektiğini, özellikle çok hassas bir dönemde olan Türkiye'yi ve onun hacı hocalarına güvenmemeyi öneriyorum. Bir defa değil yüz defa sorun aynı soruyu ve cevapları farklı dillerde olan kaynaklarda arayın. Bu ayeti hiç araştırmadan kullanan çok fazla insan var "hazır herkes kendini Müslüman sanıyor bende onların cahilliğini kullanıp dinden çıkartayım" mantığıyla hareket ediyorlar. Aramızda Arapça bilip yorumlayacak yok, Kuran "bence" denerek de yorumlanamaz. Kaynaklarımızı sunabiliriz, argümanlar gösterir ve yorum yaparız. Bunlar dışında konuyu ciddi ciddi farklı yönlere çekenler olmuş ve kendi aklınca dalga geçenler olmuş. Her şeyde olduğu gibi burada da bu konuyu önemseyenler var. Sırf yorum olsun diye yazı yazmayın. Bilmiyorsanız yazmayın, farklı konuda yazmayın. Zor değil yani bilmediğiniz bir konuda bir şey yazmamak. Moderatörler el atmalı konuya ve konunun farklı yönlere sapmasını engellemeliler. Sonuçta birileri buraya gelip cevap arayacaklar. Sizin boş konuyla alakasız yorumlarınızı okumaya gelmeyecekler. Geyik yapıyorsanız da ekşi sözlük gibi yerlerde yapabilirsiniz.

Siz tartışamazsınız demedim. Bu meseleler ilim, bilgi, zeka işidir. Bilmeden, okumadan, araştırmadan, düşünmeden yazanlar var dedim.
Tamam madem araştırmayanlar var bu demek oluyor ki sen daha da araştırmışsın, okumuşsun, zekisin.
Ama konu tartışmaya gelirse ortalarda yoksun, anlıyorum.
Açık açık övme kendini böyle ya, bak ayıp oluyor.

Evet, bilgimin az olduğunu söylemişsiniz beni etiketleyerek. Kendinle çelişiyorsun dostum.
chrome_g3wLcB1aUQ.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı