İslamiyet'ten Önce Yaşayan İnsanlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

kifkaf

Hectopat
Yer
Leningrad
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Bir anda bu soru aklıma geldi. İslamiyetten önce yaşayan, ölen veya hiç haberi olmayan insanlar neye göre ve nasıl yargılanacak? İslama göre inanmayanlar direk cehenneme gidiyor. Buna göre İslamiyet'ten önce varolan insanlar direk cehenneme mi gidecek? Lütfen seviyeli bir tartışma olsun arkadaşlar. Burda tartışmaya değil de kendi fikirlerini söyleyip, diğer insanların fikirlerini umursamayıp, sadece boş yapacaklar gelmesin rica ediyorum. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Allah bölgesel olarak Ortadoğu'yu işlettiği için büyük ihtimalle kitapları olmayan diğer insanlar sınavdan muaf olacaklardır, diye düşünüyorum. Bunu destekleyen din alimleri de bulabilirsiniz. Bütün kainata gönderilen peygamber Muhammed hayattayken bile Çin'de adını bilen yoktu. Olaya bu yönden bakarsak doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. 👍

Her topluma uyarıcı gelmiştir diyor dinimiz. Ona göre yargılanabilirler. Tabii bunu biz bilemeyiz.

''Biz her millete bir peygamber gönderdik..” (Nahl, 16/36)

Dinin en büyük sorunu da budur. Dinler tamamen coğrafi oluşumlardır. Bu yüzden de bütün dünyayı kapsayamazlar. Bu soruya İslam ancak kendi değer yargılarına göre cevap verebilir. Öte yandan gerçek cevabı tabii ki bu insanların her şeyden muaf olduğudur.

Şu Eskimo fıkrası bunu anlatır:

• Eskimo: Tanrı ve günah hakkında bir şey bilmesem cehenneme gider miydim?
  • Papaz: Hayır, bilmiyor idiysen gitmezdin.
  • Eskimo: O zaman ne diye bana onları anlattın?

Son düzenleme:
Her topluma uyarıcı gelmiştir diyor dinimiz. Ona göre yargılanabilirler. Tabii bunu biz bilemeyiz.

''Biz her millete bir peygamber gönderdik..” (Nahl, 16/36)
1400 yıldır dünyada bulunan bir kitabın günümüze kadar hiç değiştirilmeden sapasağlam bir şekilde gelmesini mantıklı bulmuyorum açıkçası. Çünkü insanoğlu bu. Çıkarları doğrultusunda her şeyi yapabilecek bir tür. Bunun tarihte binlerce örneği var.

Din arsız insanları dizginlemek için uyanıklar tarafından uydurulan bir şey bence ve muhtemelen eskiden çoğu insan saçma sapan şeylere inandıkları için uyanığın biri birkaç numara yapıp ben peygamberim bilmem neyim diye koyun sürüsünü kandırdı ve bu böylece süregeldi. Şimdi ben sağ avcumun içinde buz sol avcumda ise ateş yaratsam ve yerden birkaç metre yükselsem bana tanrı diye tapar mısınız? Söz meclisten dışarı, tapan koyunlar olacaktır diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı