Din kültürü hocası "Türkiye'deki insanlar Türk değil" dedi

Biz Anadolu coğrafyasındaki insanların çok azı %100 Türk. Burada eskiden pek çok millet yaşadığı için (hâlâ yaşıyor) çoğumuzun kökeni farklı. Bazılarımız Bulgar göçmeni, bazıları Kürt, bazıları Çerkez, bazıları Yunan kökenli vs. Eğer bu anlamda demek istemiş ise haklılık payı var.

Arkadaşlar merhaba bugün bir konuyu tartışmak istiyorum. Bir gün din kültürü dersindeyken hatırlamadığım bir şeyler olmuştu ve din kültürü hocası "siz kimsinizki?" gibi bir soru sordu bir çocukta şakasına "biz türküz" dedi ve hoca "ben o türküz lafına inanmıyorum. Asıl türkler doğu Asya'daki insanlardır dedi. Biz daha çok araplarla evlenmeyi tercih ettik" gibi şeyler söyledi. Yani bayağı bayağı biz arabız dedi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle bir şey gerçekten var mı? (ki eminim kesinlikle yanlış) yoksa tamamen klasik din kültürü hocası sözleri mi?

Hocan genetik faktörlerden bahsetmiş ama anladığım kadarıyla türklüğün anlamına hiç bakmamış. E o zaman laz ırkından olanlarda Türk değil. Bu öyle bir şey değil. Türkiye cumhuriyetinde yaşayıp kendini Türk olarak tanımlayan vatanını seven ve yurt bilen herkes Türk'dür ibaresi Türkiye kurulurken anayasaya eklenmiştir. Bunun ırkla bir alakası yoktur. Türk milleti tek ırktan oluşmuyor. Türk ırkına gelecek olursak. Araplarla evlenmiş olmamız bizim Türk olduğumuz gerçeğini değiştirmez.Gen karışabilir ama senin kanında akan ve tarihi kimliğinde yazan yine Türk olduğun.Yani rahat olabilirsin.Biz Türk'üz :)

Türklük bir vatandaşlık olarak var bir de ırk olarak var yoksa suriyelide bir Türk vatandaşı bu sıralar ne kadar üzücü olsa da ama ırktan bahsediyorsa kendisi Arap tohumuysa beni bir tutmasın kendisiyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı