İşlemci 90 dereceyi görüyor ama %30 kadarı kullanılıyor

Bilgisayarlar insan değildir. İşlemci ısındığında en kötü ihtimalle throttle yapar. Veya çok önemsiz bir detay olan macunu daha çabuk kurur. Zaten stok soğutucuyla bunlar olacak.

Anlamamışsın galiba 90 derecede de kullanılabilir demiş arkadaş.

Stok soğutucu kullandığını baz alarak söylüyorum. 5600x'iniz ve stok soğutucunuz varsa deneyin.
Adana'da stok soğutucu ile kullandığım dönemler Stress testinde yaklaşık 86-87 derecele çıkıyordu, üstünü görmüyordu.
Soğutucuyu tam oturttum, kasa msı'ın mag forge 101m serisi olması lazım ön panel mesh hiçbir toz sıkıntısı yok yeni temizledim. Hava sirkülasyonu güzel.
İşlemci fanının çalışma hızı tam olarak kaç RPM onu da MSI afterburner'dan bakarak gösterebilir misin?

Ekran kartınız 2060 olduğu için işlemciniz benimkinden biraz daha soğuk çalışacaktır.Ben bu işlemcide CPU Burnerda 85 görüyorsam %100 yükte,o işlemcinin o yükte o ısıda çalışması asla normal değildir.
Sıvı soğutma kullandığım için ekran kartımın sıcaklığı işlemcimi etkilemez. Kasam mesh ve yeterli fan sayısına sahip. Bu durumda ekran kartının yaydığı sıcaklık çok olsa ve kule tipi veya stok fan olsa bile yine etkilenmez. Bu çıkarım yanlış. X ibareli işlemciler yüksek watt değerlerinde tdpye sahip oldukları için çok ısınıyorlar.

Ryzen 5 5600X, RTX 3060 Ti sistem, Valorant'ta düşük ayarlarda yüksekte de aynı işlemcinin %30'unu kullanmasına rağmen 90 dereceyi görüyor 300 FPS kisitladim. Normalde 240'a kısıtlı zaten sorun yok FPS düşmüyor zaten ama neden bu kadar ısınıyor. Bilgisayar 5 aylık falan stok soğutucu doğru taktım. Eyvallah stok soğutucu çok soğutmaz da bir sıvı soğutma alacağım zaten. %30 yükte 90 dereceyi görmesi normal mi? Sıvı soğutmaya geçsem performans ve FPS farkı ne kadar olur tahmini? Anakarttan kaynaklı %5 falan ekran kartından performans kaybım var. İşlemcinin ızgarasında sorun yok toz katmanı falan yok açık tamamen.

120mm sivi sogutma gecsen iyi olur. Sicaklik duser.

Ryzen 5 5600X, RTX 3060 Ti sistem, Valorant'ta düşük ayarlarda yüksekte de aynı işlemcinin %30'unu kullanmasına rağmen 90 dereceyi görüyor 300 FPS kisitladim. Normalde 240'a kısıtlı zaten sorun yok FPS düşmüyor zaten ama neden bu kadar ısınıyor. Bilgisayar 5 aylık falan stok soğutucu doğru taktım. Eyvallah stok soğutucu çok soğutmaz da bir sıvı soğutma alacağım zaten. %30 yükte 90 dereceyi görmesi normal mi? Sıvı soğutmaya geçsem performans ve FPS farkı ne kadar olur tahmini? Anakarttan kaynaklı %5 falan ekran kartından performans kaybım var. İşlemcinin ızgarasında sorun yok toz katmanı falan yok açık tamamen.
Sıvı soğutmaya geçin. 5600X ya kule tipi soğutucu ile ya da sıvı soğutma ile soğur. Başka türlü soğumaz (?) çok yükte bu kadar basit. 5600X alırken yanında sıvı soğutma veya kule tipi de alacaksın arkadaş tam performansını istiyorsan.🤡

Ortada bir sorun var o zaman. Montaj yanlış tahminimce, kasa cehennem olsa ekran kartı 53 derece olmaz.

Stok macun kalitesiz değil, stok soğutucu da bu kadar kötü değil. 90 dereceye yükselmesi imkansız.
Odamda biraz sıcak cam 2 gündür açık kapatmadim genede salona göre sıcak bilgisayar başında terliyorum bilgisayar çok ısıtıyor zaten odayı bı yandan ama şehir zaten 33 derece şuan.

Odamda biraz sıcak cam 2 gündür açık kapatmadim genede salona göre sıcak bilgisayar başında terliyorum bilgisayar çok ısıtıyor zaten odayı bı yandan ama şehir zaten 33 derece şuan.
Hiçbiri bu duruma sebep olmaz.

Voltaj değerlerin nasıl? HWinfo'yu Yalnızca Sensörler modunda başlatıp değerlerin ekran görüntüsünü atar mısın?

Bir de, soğutucunun işlemciye değen kısmında jelatin falan olmadığına eminsin, değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı