İşlemci altına termal macun bulaştı

Hoxworth

Centipat
Daha fazla  
Merhaba herkese, termal macun işlemcinin altında ki kenar 3 pine bulaştı ve tedirgin olduğum için temizleyemedim çünkü pinlerin aralarında kaldı ve pinlere zarar vermemek için dokunmadım. Sadece kenarlarını temizledim. Dün 1 saatlik stres testinde oranlar normaldi. Bir sorun henüz çıkmadı. Üç sorum olacak:

1. Bu şekilde kullanıma devam edebilir miyim?
  2. Temizlemek istediğim de ne tür ekipmanlar kullanmam gerekiyor.
  3. İşlemcinin alt kısmı olduğu için anakart işlemci yuvasına takınca bulaşma olmuş olabilir mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220405-160610_Gallery~2.jpg
    Screenshot_20220405-160610_Gallery~2.jpg
    136 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba herkese, termal macun işlemcinin altında ki kenar 3 pine bulaştı ve tedirgin olduğum için temizleyemedim çünkü pinlerin aralarında kaldı ve pinlere zarar vermemek için dokunmadım. Sadece kenarlarını temizledim. Dün 1 saatlik stres testinde oranlar normaldi. Bir sorun henüz çıkmadı. Üç sorum olacak:

3. İşlemcinin alt kısmı olduğu için anakart işlemci yuvasına takınca bulaşma olmuş olabilir mi?

Geçen hafta benim de başıma geldi. Diş fırçası ile temizleyenler olmuş ama ben normal peçete ile temizledim temizleyebildiğim kadarını, sonrasını bıraktım pin yamulur diye. Şimdilik bir sorun yaşamadım.

İşlemciyi söküp takma yapmadığınız sürece sorun olmayacaktır. Söküp takmada işlemci pinlerinde ki macun yuvaya gidip teması engelleyebilir. Kullanmadığınız bir diş fırcası ile temizleyebilirsiniz ama bana kalırsa şu an ellemeseniz daha iyi gibi.

Diş fırçası gibi yumuşak bir fırça yardımı ile temizlenebilir.
Ek olarak diş fırçasına alkol sürerseniz kolay arınma sağlanır.

İşlemciyi lavaboda yıkamayı deneyebilirsiniz. Bir YouTube videosunda gördüm, bunu yapınca işlemci bozulmuyor. Fakat takmadan önce iyi kurutmakta fayda var.

İşlemciyi söküp takma yapmadığınız sürece sorun olmayacaktır. Söküp takmada işlemci pinlerinde ki macun yuvaya gidip teması engelleyebilir. Kullanmadığınız bir diş fırcası ile temizleyebilirsiniz ama bana kalırsa şu an ellemeseniz daha iyi gibi.

Sürekli işlemciyi soketten çıkartıp takmaktan mı bahsediyorsunuz?

Diş fırçası gibi yumuşak bir fırça yardımı ile temizlenebilir.
Ek olarak diş fırçasına alkol sürerseniz kolay arınma sağlanır.
İzopropil öneriyorlar fakat kimisi de düz kolonya diyor.
Dün 5 saat süresince PC açıktı ve 1 saat stres testi yaptım daha sonrasında da kalibresi yüksek oyunlar oynadım herhangi bir sorun olmadı ekstra ısınma vb. şu anlık performans yönünden bir sorun yok gibi. İlerleyen süreçte her ne olur bilemiyorum. Fakat okuduğum birçok makale de sorun olması durumunda hiçbir şekilde sistem açılmaz deniyor. Yeni parça olduğu için biraz takıntı yapıyorum sanırım içimde kaldı illa da temizlemek istiyorum.
Gün içerisinde tekrar kontrol ettim. Su veya X kimyasal madde kullanmaksızın sadece yumuşak diş fırçası ile pinleri temizledim anakart işlemci soketine yüzeysel olarak bir miktar bulaştığını gördüm ve aynı şekilde fırça ile o bölmeyi de temizledim aslında basit bir işlemmiş. Sadece yumuşak diş fırçası yetiyor. Şu an için bir sorun yok sistem açıldı gayet de stabil çalışıyor.

Son düzenleme:
@keremkarakaya konularda Thermal Grizzly - Kryonaut kullandığınızı gördüm de herhangi bir pump out ya da sıcaklık değişimi oldu mu?

Hocam en son ekim ayında kullandım. O günden beri hiçbir sorun yok çok memnunum herkese öneririm.
Daha yeni sürmüş gibi performans veriyor. Alacaksanız dikkat edin sahtesi çok fazla var. Biber Bilişim gibi bir yerden almıştım sanırım yerleri Kadıköy/İstanbul 'daydı.

Geri
Yukarı