İşlemci Değişiminden Sonra Bilgisayarda Yavaşlama Sorunu

mehmetmusab

Hectopat
Daha fazla  
Eski işlemci: Intel Pentium E6800 3.33 GHz Dual-Core
Yeni işlemci: Intel Xeon C5460 3.16 GHz Quad-Core

İşlemcileri değiştirme işlemini kolaylıkla yaptım. Termal macunu da yenileyip yerine taktım. Fakat sistem aşırı yavaşladı. Sağ tık yenile işlemi bile aşırı derecede yavaş gerçekleşiyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu islemci X38, X48, Q35 ve Q45 disindaki sizinki de dahil tum chipsetlerle uyumlu. Yani satici size yanlis bilgi veriyor.

Bunun disinda karsiniza cikabilecek bir diger problem de CPU guc baglantisi,kullandiginiz ekran karti goz onune alindiginda 300 Watt yeterli gorunebilir, ancak bu islemciyi tam manasiyla kullanabilmek icin 8 pin islemci guc baglantisi gerekebilir...

Islemciyi tekrar takip dusuk voltaj ve frekansta calistirmayi deneyebilir misiniz ? Bakalim sorun devam edecek mi...

Dosya Ekleri

• CPU Power Connector.jpg
    CPU Power Connector.jpg
    37,6 KB · Görüntüleme: 124
Enhanced Halt (C1E) ve Intel EIST'i devre dışı (Disable) bırakın. Sonrasında tamamen sıfırdan Windows 10 64 bit kurun. USB'den kurarken çok yavaş olabilir, DVD'den kurabilirsiniz eğer böyle bir durum varsa.

Bir de şu BIOS'u kurun.

771.zip

Bu islemci X38, X48, Q35 ve Q45 disindaki sizinki de dahil tum chipsetlerle uyumlu. Yani satici size yanlis bilgi veriyor.

Bunun disinda karsiniza cikabilecek bir diger problem de CPU guc baglantisi,kullandiginiz ekran karti goz onune alindiginda 300 Watt yeterli gorunebilir, ancak bu islemciyi tam manasiyla kullanabilmek icin 8 pin islemci guc baglantisi gerekebilir...

Islemciyi tekrar takip dusuk voltaj ve frekansta calistirmayi deneyebilir misiniz ? Bakalim sorun devam edecek mi...
BIOS ekranı resimlerde yolladığım gibi. Hangi seçeneği değiştirerek ayarlayabilirim? Teşekkürler.

Enhanced Halt (C1E) ve Intel EIST'i devre dışı (Disable) bırakın. Sonrasında tamamen sıfırdan Windows 10 64 bit kurun. USB'den kurarken çok yavaş olabilir, DVD'den kurabilirsiniz eğer böyle bir durum varsa.

Bir de şu BIOS'u kurun.

771.zip
Yeni işlemciyi takıpta mı Windows's yükleyeyim? Yoksa eski işlemci ile mi?

Son düzenleme:
BIOS ekranı resimlerde yolladığım gibi. Hangi seçeneği değiştirerek ayarlayabilirim? Teşekkürler.
Frequency ve Voltage Control kismina gelip manuel ayarlama yapin. Yalniz voltaji 1.050V - 1.150V arasi tutun frekansta 2 GHZ civari olsun. Aksi halde sistem kararsizlasabilir.

Frequency ve Voltage Control kismina gelip manuel ayarlama yapin. Yalniz voltaji 1.050V - 1.150V arasi tutun frekansta 2 GHZ civari olsun. Aksi halde sistem kararsizlasabilir.
O bölümde manuel ayarlara izin verilmiyor. Öncesinde nasıl manuel moda alıcağımı anlatırsanız sevinirim.

Şuan bir ameliyatın ortasında bulunuyorum galiba birde aslında xeon işlemciler sunucu odaklı olduğu için masaüstü kullanımda sorunlar ortaya çıkarabilir diye düşünüyorum, ama yinede böyle bir sorun olmaması gerekir değil mi?

Sent from my SM-G900FQ using Technopat Sosyal mobile app
Tüm ayarları ve gerekli ek parçalar takılıp gönderiliyor. Anakartta da çalıştığı kontrol ediliyor. :)

Son düzenleme:
Yeni işlemciyi takıpta mı Windows's yükleyeyim? Yoksa eski işlemci ile mi?

Dediğim ayarları yaptınız mı? En başından beri size yardımcı olan burada benim, sisteminizi bilen benim, burada gelmiş voltajla oynuyoruz.

Beyefendi dediğimi yapın, tek tek eleyerek gideceğiz zaten. Önce BIOS'u kurun, yeni işlemciyi takın ve BIOS'u sıfırlayın. Daha sonra EIST ve C1E'yi kapatın, Windows 10 64 bit kurun. Bu kadar.

Dediğim ayarları yaptınız mı? En başından beri size yardımcı olan burada benim, sisteminizi bilen benim, burada gelmiş voltajla oynuyoruz.

Beyefendi dediğimi yapın, tek tek eleyerek gideceğiz zaten. Önce BIOS'u kurun, yeni işlemciyi takın ve BIOS'u sıfırlayın. Daha sonra EIST ve C1E'yi kapatın, Windows 10 64 bit kurun. Bu kadar.
Sizin dediğinizden başka birşey yapmadım merak etmeyin. Şuan yeni işlemciyi takıyorum. Takarkende BIOS pilini çıkardım. BIOS ayarları da sıfırlanmış olacak.

Şuan sistemimde dediğiniz ayarları yaptım ve açtım. Herhangi bir kasma söz konusu değil. Sonsuz kere teşekkür ederim. Sistemimde şuan Windows 10 64bit kurulu. Yeniden format atmalı mıyım?

Dosya Ekleri

• 1491607340875796257950.jpg
    1491607340875796257950.jpg
    256,4 KB · Görüntüleme: 199

Yeni konular

Geri
Yukarı