İşlemci Evde Değiştirilebilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilgisayarcı olduğunu bu kadar belli etmesen mi :D ben de çalıştım bilgisayarcıda eskiden 1.25 TL'ye tavuk döner alabildiğimiz zamanda 20 liraya format atılıyordu. Ki her şey otomatikti CD'yi takıp otomatik format attıktan sonra otomatik gerekli programlar bile yükleniyordu. Emek olmadan köfte yok. Bu yüzden bilgisayarcıların yavaş yavaş batması hoşuma gidiyor. Sen bir işlemci takmaya 200 lira istersen insanlar uğraşır kendi yapar. Geçen de tesisatçılar grev yapmıştı iş yok diye 10 dakikalık işe 300 lira istersen olmaz tabii :D Bilgisayarcıların ekran kartını örnek veriyorum 8kya sipariş edip 10kya satmaya çalışınca insanların internetten alması da doğal değil mi ? :D
Bilgisayarcı da değilim bir esnafta değilim. İnsanlar hizmet alıyor ve bunun bir ücreti var. 10 dakikalık iş dediğin yere insanlar gel git vakit harcıyor mazot yakıyor. Yılda kaç defa tesisatçıya işin düşüyor da sanki adam 8 saat içinde 80 daireye gidiyormuş gibi boş yorum yapıyorsun. 8K ya alıp 100K'ya da satabilir. Serbest piyasa politikasını onlar koymuyor. Denetlet? Format atmayı bilmeyen insan çevresinde de yoksa ne yapacak bekleyecek mi? Araştırmakla zaman kaybetmeyip hizmet bedelini ödeyip yaptırıyor. Bu mantıkla düşünürsen yemekçiler %100 den fazla kazanıyor, tekstil firması %100 den fazla kazanıyor. Bu kadar kolay sanıyorsan buyur yap. Bilgin olmadan bir çok konuya yorum yaptığını gördüm ve hala devam ediyorsun. Boş ver haklısın.

Bilgisayarcı olduğunu bu kadar belli etmesen mi :D ben de çalıştım bilgisayarcıda eskiden 1.25 TL'ye tavuk döner alabildiğimiz zamanda 20 liraya format atılıyordu. Ki her şey otomatikti CD'yi takıp otomatik format attıktan sonra otomatik gerekli programlar bile yükleniyordu. Emek olmadan köfte yok. Bu yüzden bilgisayarcıların yavaş yavaş batması hoşuma gidiyor. Sen bir işlemci takmaya 200 lira istersen insanlar uğraşır kendi yapar. Geçen de tesisatçılar grev yapmıştı iş yok diye 10 dakikalık işe 300 lira istersen olmaz tabii :D bilgisayarcıların ekran kartını örnek veriyorum 8kya sipariş edip 10kya satmaya çalışınca insanların internetten alması da doğal değil mi? :D

Ayrıca kendimden örnek vereyim bana da ekran kartı takmaya gereksiz fazla para istemişlerdi YouTube'dan izleyip kendim taktım. 200 lira değil de 50 lira isteseydi 2 dakikalık emekle 50 TL kazanmış olacaktı benim gibi başkası gelecekti ondan da 50 TL kazanacaktı ama kazanamadı. O yüzden kaç kişi bilgisayarcıya gelip şunu taktırıyor demenin pek bir manası yok.

50 TL'ye siz takın, adamın kirası var, elektriği suyu vergisi var. Bu işin emeği bilgisi var, 200 TL artık 20 TL oldu günümüzde :)

50 TL'ye siz takın, adamın kirası var, elektriği suyu vergisi var. Bu işin emeği bilgisi var, 200 TL artık 20 TL oldu günümüzde :)

Paranın değerinin düştüğünün ben de farkındayım. Ama diğer meslekler ile karşılaştırıldığında verilen emekle alınan para tutmuyor. Üstte verdiğim örnekteki gibi bir restoran besin temini, yağ vb kullanımı üstüne gerçek 'EMEK' karşılığında aldığı ücreti hak ediyor. Ama hiçbir emek ve gider olmadan o kadar para istersen örnekteki gibi insanlar alternatif yollar arar. Dükkan kirası vb bahsedeceksen verdiğim restoran örneğinde çok daha fazla bu oranlar çünkü büyük dükkan büyük giderler çalışan ücreti vs de var.

Çalışma hayatında umarım bu düşlediğin pembe hayatı yaşarsın başarılar. Ha bir de evet Fast food restoranlarında yemek pişirmek tam olarak 30 saniye ısıtmaktan ibaret.

Ben devlette kadrolu öğretmen olarak çalıştığım için problem yok:) haketmediğim parayı almıyorum. Fast foodda bile yani hazırlaması bu kadar kolay olan bir yiyecekte bile et tavuk ekmek gideri çalışan gideri var. Kasayı açıp 2 dakikada işlemci takmanın ne gibi bir gideri olduğunu söyler misin?

Paranın değerinin düştüğünün ben de farkındayım. Ama diğer meslekler ile karşılaştırıldığında verilen emekle alınan para tutmuyor. Üstte verdiğim örnekteki gibi bir restoran besin temini, yağ vb kullanımı üstüne gerçek 'emek' karşılığında aldığı ücreti hak ediyor. Ama hiçbir emek ve gider olmadan o kadar para istersen örnekteki gibi insanlar alternatif yollar arar. Dükkan kirası vb bahsedeceksen verdiğim restoran örneğinde çok daha fazla bu oranlar çünkü büyük dükkan büyük giderler çalışan ücreti vs de var.

Ben devlette kadrolu öğretmen olarak çalıştığım için problem yok:) hak etmediğim parayı almıyorum. Fast foodda bile yani hazırlaması bu kadar kolay olan bir yiyecekte bile et tavuk ekmek gideri çalışan gideri var. Kasayı açıp 2 dakikada işlemci takmanın ne gibi bir gideri olduğunu söyler misin?

O işlemciyi bilen biri için takmak çok kolay, bilmeyen biri, işlemcinin yönünü bilmez, takarken pinlerini yamultur, kırar, statik elektrikten olurda işlemciyi bozar, macunu az sürer, çok sürer, pinler arasına taşırır, kaçırır, kısa devre yaptırır, soğutucuyu tam oturtamaz, işlemciyi yakar. Kolay bir şey mi işlemci takmak. O kadar para verip işlemci alınıyorsa, takmasını bilmiyorsa kişi, bunun bedelini ödemeli. 200 az mıdır çok mudur bilemem ama bedeli kesinlikle 50 TL değil, 100 TL de uzlaşırız olur biter, tesisatçı musluk değişimine bile 200 TL alıyor artık.

Son düzenleme:
Yeni bir işlemci satın aldım fakat bilgisayarcılara sorduğumda değiştirmek için en az 200TL istiyorlar ve kıytırık bir macun sürüyorlar. Kaliteli bir macun alıp kendim değiştirsem daha mı iyi olur? Elim yatkın böyle işlere bilgisayarın işlemci hariç bütün parçalarını kendim taktım fakat işlemciye bir türlü cesaret edemedim. Sizin yorumunuz nedir?
1 gram en kaliteli macun alsan kendin değiştirebilirsin çok basit işlem

Kendin değiştir hocam bu çakallara paranı kaptırma. 200-300 Lira neyse veririm dert değil, işim görülsün yeter diyerek gittiğim birkaç bilgisayarcı bana BIOS güncellemesi için 500 lira fiyat çekmişti. İşlemin basitliğini bildiğim için bu parayı vermeye razı olamadım. Gittim ikinci elde dip fiyat veren bir arkadaştan görerek ve inceleyerek eski nesil işlemci alıp takıp güncelledim. İşim bitince de 1 hafta sonra 150 lira karla geri sattım.😄 Çakal esnafa para kazandırmamak için gittim 1800'e işlemci aldım. Müşteriyi yolunacak kaz olarak gören bütün meslek grupları batar umarım. Böyle bir iş için hakiki esnaf müşterinin gönlü olsun, ayağı alışsın diye 5 dakikada takar gönderir. 200 liranın karşılığı bir iş yok ortada. Komple sistemi toplasın, 1000 lira alsın helali hoş olsun derim ama sadece işlemci takmaya 200 lira alınmaz. Dükkan sahipleri iyi bilir ki paradan önce müşteri kazanırsınız ve bu sebeple Müşteri>Paradır. Müşteri para getirir ve müşteri kazanmanın da tek yolu müşterinin dükkandan mutlu ayrılmasıdır. Bu bilgisayarcılar bu basit denklemi yıllardır çözemeyenlerden.

Bilgin var ise tabikide değiştirilir ama bilmiyorsan bile youtube detaylı videolar mevcut.

Yeni bir işlemci satın aldım fakat bilgisayarcılara sorduğumda değiştirmek için en az 200TL istiyorlar ve kıytırık bir macun sürüyorlar. Kaliteli bir macun alıp kendim değiştirsem daha mı iyi olur? Elim yatkın böyle işlere bilgisayarın işlemci hariç bütün parçalarını kendim taktım fakat işlemciye bir türlü cesaret edemedim. Sizin yorumunuz nedir?

Eski işlemcinizi sökerken çok dikkatli olun. İşlemci soğutucusu macunu bazen işlemciye çok sıkıcı yapışmış durumda oluyor. Soğutucunuz mandallı ise mandalı boşaltırken elinizle soğutucuyu aşağıya doğru bastırın güç uygulayın, soğutucuyu ve mandalı birden boş bırakmayın, mandaldan kurtulmasına, mandalın atmasına izin vermeyin. Kontrollü bir şekilde mandalı açın. Açtıktan sonra soğutucuyu yavaşça, sağa, sola öne, arkaya kaydırın. Böyle yapmasanız soğutucuyla birlikte, kilitli bir şekilde yuvasında duran işlemci yuvadan fırlar, ve işlemcinin pinleri yamulur kırılır. Sadece bu durum bile işi çok iyi bilmeden işlemci değişimiyle uğraşmamaya örnektir. R5 3600 işlemcimin 4-5 pinini böyle yapıp yamultmayı başarmıştım.

Ben ilk defa böyle işlere girdigimde kablo harici hiçbir bilgisayarcıya para vermedim evde kendın degıstır ogrenmıs olursun.

Değiştirilir hocam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı