İşlemci frekansı olması gerekenden düşük

WukuWukong

Decapat
Daha fazla  
Benim işlemcim eskiden oyunlarda 3.70 GHz falan çalışıyordu sürekli değişiyordu 4.2GHz zaten Turbo ile. En yüksek GHz'e falan da çıkıyordu. Ben bir süredir performans düşmesinden dolayı yakınıyorum ve bugün şunu fark ettim: GHz 2.0+ bile olmuyor oyunlarda. "örneğin" Dying Light 1'de (her oyunda böyle).
Bilgisayar özellikleri:
Intel i51135G7 4.2 GHz işlemci.
2x8, 16 GB 3200 MHz, CL 22 RAM.
256 GB M.2 SSD.
Intel Iris Xe dahili GPU.
Sürücülerimin hepsi güncel.
Yakın zamanda termal macun değiştirildi, bilgisayar temizliği yapıldı. (termal macun olarak Arctic MX-6 kullandım)
Bilgisayar HP dizüstü olduğu için BIOS üzerinden ayar yapamıyorum HP kaldırmış bu ayarları.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim işlemcim eskiden oyunlarda 3.70 GHz falan çalışıyordu sürekli değişiyordu 4.2GHz zaten Turbo ile. En yüksek GHz'e falan da çıkıyordu. Ben bir süredir performans düşmesinden dolayı yakınıyorum ve bugün şunu fark ettim: GHz 2.0+ bile olmuyor oyunlarda. "örneğin" Dying Light 1'de (her oyunda böyle).
Bilgisayar özellikleri:
Intel i51135G7 4.2 GHz işlemci.
2x8, 16 GB 3200 MHz, CL 22 RAM.
256 GB M.2 SSD.
Intel Iris Xe dahili GPU.
Sürücülerimin hepsi güncel.
Yakın zamanda termal macun değiştirildi, bilgisayar temizliği yapıldı. (termal macun olarak Arctic MX-6 kullandım)
Bilgisayar HP dizüstü olduğu için BIOS üzerinden ayar yapamıyorum HP kaldırmış bu ayarları.

Turbo Boost kapatmış olabilir misiniz?

Buradakileri deneyebilirsin, işlemcinde BD prochot sebepli sorun var gibi. Tabii HP olunca bu ayarı büyük ihtimalle BIOS üzerindende değiştiremezsin.

Turbo Boost kapatmış olabilir misiniz?

Turbo Boost ayarı yok ki hocam nasıl kapatılıyor bilmiyorum.

Buradakileri deneyebilirsin, işlemcinde BD prochot sebepli sorun var gibi. Tabii HP olunca bu ayarı büyük ihtimalle BIOS üzerindende değiştiremezsin.

Hocam şimdi o uygulamayı kurdum (kullanmayı bilmiyorum) ve ekran şöyle:

Dosya Ekleri

• 1693301288540.png
    1693301288540.png
    181,1 KB · Görüntüleme: 36

Yeni konular

Geri
Yukarı