İşlemci Hızının 0,97 Ghz'ye Sabitlenmesi

TolgaB36

Kilopat
1 ay önce bilgisayarımı Windows 10 yaptım. 1 hafta önce HDD'mi değiştirdim ve yeniden format attım fakat bu sefer işlemci hızım 0,97 Ghz'ye sabitlendi. Yeniden formatladım düzelmedi. Thortle Stop adlı bir program sayesinde 1,60 GHz'ye kadar yükselttim ayrıca gözüme çarpan bir problem ise kullanım kaç olursa olsun 0,97 Ghz'den ne düşüyor ne artıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bilgisayar Özelliklerim:
Intel Core Duo 2 2.80 GHZ
4 GB RAM
400 W PSU
Sapphire R7 240 2GB

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci çok eski bir işlemci, sanırım formattan sonra son driverleri yüklenmemiş. İntel'in sitesinden sağlıklı bir kurulum yapmanızı öneririm.

Bu olay aşırı ısınma durumunda işlemcinin kendini frenlemesidir. ThrottleStop sadece yazılımsal olarak yapılan frenlemeyi engeller. DPTF modülünü binevi devre dışı bırakır. (Intel Dynamic Platform and Thermal Framework)

PROCHOT'a sahip olan işlemcilerde ThrottleStop bi halta yaramaz. Uzun lafın kısası anlattıklarınıza göre sorun ısınmadan kaynaklı. Termal macunu ve fanı kontrol edin.

Saygılar.

Kendi ürettiğim bir çözüm var: CPU-Z programı ile görülen GHz değerlerine bakın işlemcinin fabrika çıkışı ile aynı değilse sorun Bios'tadır. Anakartın pilini çıkartıp 30 sn. sonra takın büyük ihtimal sorun ortadan kalkacaktır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı