İşlemci internet hızını etkiler mi?

ReoxasS

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarımın işlemcisine termal macun sürülmediği için işlemci ısınıyor ve Mount and Blade Warband gibi sistem gereksinimi olarak kötü olan bir oyunda bile işlemci 40 45 dakika dayanmıyor ve bilgisayar fazla ısıdan kapanıyor. Sorunum şudur:

3 gün önce 5 aydır 2 veya 2.5 MB da indirme yapan bilgisayarda son 3 gündür 350 400 KB olmaya başladı. Arada 1 MB oluyor fakat hemen düşüyor. İnternet yokken abimin telefondaki internetine bağlanıyor, öyle indirme yapıyorduk ve en az 2 MB da indirme yapıyordu fakat şimdi denedik 500 KB'larda geziyor arada 20 KB falan düşüyor tekrar yükseliyor sonra 250 300 KB'larda uzun süre kalıyor anlamadım hep değişiyor ama 500 KB dı geçemedi. Wi-Fi'de bir sıkıntı oluştuğunu biliyorum fakat bu kadar büyük bir sorun değil. Arada telefonlarda bile internet gidiyor o da günde 2-3 kere falan oluyor yani hızı falan düşmedi düştüysen de çok az düştü. Soruma gelecek olursak:

İnternet hızı işlemciden kaynaklı olabilir mi?

Çok dolaylı evet. İnternet hızını her şey etkiler ama bazıları gerçekte kayda değer bir fark oluşturmadığından göz ardı edilir.

Sizin sorununuz için detaylı bir analiz yapmadan bir şey söylemek zor çünkü yekpare olmayan sistemlerde tek cevap olmaz.

Etkilemediğine adım gibi eminim.

Şöyle yani;
Samsung J7 2016,
Samsung J3,
Samsung S4, S5, S7,
iPhone 6, 6S,
i7-7500U PC,
i3 3. Nesil CPU PC
Ryzen 3 3200G PC
AMD Athlan bir PC

ve işletim sistemleri olarak macOS, Windows, GNU/Linux, BSD, Android, iOS.

Bunlar ile indirme hızı denedim evimde hepsinde 2.7 ile 2.9 MB indirme hızı elde ettim.
Ekstra IDM ve XDM kullandığımda Windows ve Linux tarafında 3.4 MB indirme hızı elde ettim.

Merhaba, bilgisayarımın işlemcisine termal macun sürülmediği için işlemci ısınıyor ve Mount and Blade Warband gibi sistem gereksinimi olarak kötü olan bir oyunda bile işlemci 40 45 dakika dayanmıyor ve bilgisayar fazla ısıdan kapanıyor. Sorunum şudur:

3 gün önce 5 aydır 2 veya 2.5 MB da indirme yapan bilgisayarda son 3 gündür 350 400 KB olmaya başladı. Arada 1 MB oluyor fakat hemen düşüyor. İnternet yokken abimin telefondaki internetine bağlanıyor, öyle indirme yapıyorduk ve en az 2 MB da indirme yapıyordu fakat şimdi denedik 500 KB'larda geziyor arada 20 KB falan düşüyor tekrar yükseliyor sonra 250 300 KB'larda uzun süre kalıyor anlamadım hep değişiyor ama 500 KB dı geçemedi. Wi-Fi'de bir sıkıntı oluştuğunu biliyorum fakat bu kadar büyük bir sorun değil. Arada telefonlarda bile internet gidiyor o da günde 2-3 kere falan oluyor yani hızı falan düşmedi düştüysen de çok az düştü. Soruma gelecek olursak:

İnternet hızı işlemciden kaynaklı olabilir mi?
Buna ek olarak anakarttan veya wifi kartındandır diyorsanız şöyle birşey var:
internet 1 yıldır var bu 2 mblık hızı ben 5 aydır alıyorum.Yani öncesindede aynıydı sonra internet hızlandı sonra tekrardan yavaşladı.

Geri
Yukarı