İşlemci kullanan oyunlarda ekran kartının önemi var mı?

Arsenicer

Centipat
Daha fazla  
RAM
8 gb ddr4 2133 Mhz
SSD veya HDD modeli
128 gb ssd,1 TB Harddisk
Ekran kartı
Rx 6700 xt
Anakart
A320M-H
İşlemci
Ryzen 5 1600
Öncellikle merhaba. Bu yılın başında ekran kartımı yenilemeye karar verdim ve bugün RX 6700 XT ekran kartı aldım ve takıp elimdeki oyunlarda denemeye başladım Project Zomboid'de 40,50 FPS Valorant'ta 120 130 FPS civarı görünce çok şaşırdım çünkü önceki ekran kartım (GT 1030)'da aynı değerleri alıyordu bu oyunlar işlemci gereksinimli deyip BF 5 de aynı şeyi denedim Ultra'da 40 50 FPS civarı aldım sizce ekran kartım'da sıkıntı mı var yoksa sistemdeki diğer parçalar nedeniyle'mi oluyor.

Not: Sistemimi part part güncellediğim için önce ekran kartı daha sonra işlemci, RAM, anakart alacaktım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam darboğaz yaşadığınızdan ötürü ekran kartınızı tam verimle kullanamıyorsunuz.

Daha güçlü bir işlemci ya da oyunları 2K/4K’da açarak ekran kartınıza daha çok yük bildirebilirsiniz ancak bu sefer de FPS’niz etkilenecektir.

1080p’de oynayacağım diyorsanız tüm ayarları en yüksekte tutmaya çalışın.

Dediğin oyunlar CPU ağırlıklı oyunlar, ekran kartın çok önemli değil. Ekran kartı yerine işlemci al sen bir tane darboğaz yapıyor.
Anladım Zaten bütçe Toplamaya Çalışıyorum Ekran Kartının Beni bu işlemciyle 1 ay götürmesini Bekliyorum Darboğaz Yapacağını biliyordum ama Bf 5 de yüksek Ayarlarda 40 50 Fps vermesi beni korkuttu İşlemci gtx 1660 super gibi bi ekran kartını desteklemiyormu öyle bir fps bekliyordum

Anladım Zaten bütçe Toplamaya Çalışıyorum Ekran Kartının Beni bu işlemciyle 1 ay götürmesini Bekliyorum Darboğaz Yapacağını biliyordum ama Bf 5 de yüksek Ayarlarda 40 50 Fps vermesi beni korkuttu İşlemci gtx 1660 super gibi bi ekran kartını desteklemiyormu öyle bir fps bekliyordum
O işlemci 1660S bile darboğaz yapar.

BF5'te aynı şeyi denedim Ultra'da 40 50 FPS civarı aldım.

Hikaye modunda bu FPS'yi veriyorsa normal değil. Aynı oyunu i5-4570 ve GTX 1060 ile Ultra 50+ FPS ile oynayıp bitirmiştim zamanında. Multiplayer ise normal.

Geri
Yukarı