İşlemci Kullanımı %100'e Çıkıyor ve Takılmalar Oluyor

BlueMagic

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmaya çalışıyor.
SSD ekledikten sonra temiz kurulum yaptım fakat bazen internette gezerken takılmalar meydana geliyor. Bu takılmalar sırasında görev yöneticisine baktığımda işlemci kullanımı hep %100'e dayanmış oluyor ve yavaş yavaş düşüyor. Ara ara olsa da sürekli yapıyor. Nedir bunun sebebi?

Görev yöneticisini açmak başlı başına işlemciye anlık yüksek yük bindiren bir işlemdir, o yüzden oyun sırasında alt tab yapıp görev yöneticisine bakmak sağlıklı bir görüş sağlamayacaktır.

Bu rehberi takip ederek işlemci/ekran kartı kullanımlarını oyun içinden gözlemleyiniz.

Yine de %100 durumuyla karşılaşabilirsiniz. İşlemciniz yalnızca 2 fiziksel çekirdeğe ve bu 2 fiziksel çekirdek üzerinden opere eden 4 izleğe sahip. Birçok oyunda işlemcinizin iliğine kadar sömürüleceği şüphesizdir.

Görev yöneticisini açmak başlı başına işlemciye anlık yüksek yük bindiren bir işlemdir, o yüzden oyun sırasında alt tab yapıp görev yöneticisine bakmak sağlıklı bir görüş sağlamayacaktır.

Bu rehberi takip ederek işlemci/ekran kartı kullanımlarını oyun içinden gözlemleyiniz.

Yine de %100 durumuyla karşılaşabilirsiniz. İşlemciniz yalnızca 2 fiziksel çekirdeğe ve bu 2 fiziksel çekirdek üzerinden opere eden 4 izleğe sahip. Birçok oyunda işlemcinizin iliğine kadar sömürüleceği şüphesizdir.
Benim sıkıntım oyun oynarken değil ki. İnternette dolaşırken oluyor. Oyun oynarken bir problem olmuyor yani.

Yine de arkadaşın dediği doğru.
Dostum anlatamıyorum galiba. Oyun oynarken tabi ki oynadığım oyuna göre işlemcim %100 olacaktır bu gayet doğal bir şey çünkü işlemcinin gücü belli. Burada ki sorun internette takılırken, yani herhangi bir ağır yük altında değilken %100 olması. Bana biraz Windows 10 ile alakalı bir durum gibi geldi. Yoksa dediğim gibi oyun oynarken hiçbir şekilde takılma, donma yaşamıyorum çünkü işlemcim ile ekran kartım birbirine tam denk geliyor.

Dostum anlatamıyorum galiba. Oyun oynarken tabi ki oynadığım oyuna göre işlemcim %100 olacaktır bu gayet doğal bir şey çünkü işlemcinin gücü belli. Burada ki sorun internette takılırken, yani herhangi bir ağır yük altında değilken %100 olması. Bana biraz Windows 10 ile alakalı bir durum gibi geldi. Yoksa dediğim gibi oyun oynarken hiçbir şekilde takılma, donma yaşamıyorum çünkü işlemcim ile ekran kartım birbirine tam denk geliyor.
Arkadaşın da dediği gibi görev yöneticisini açmak başlı başına işlemciyi %100 durumuna getiren bir işlem.

Arkadaşın da dediği gibi görev yöneticisini açmak başlı başına işlemciyi %100 durumuna getiren bir işlem.
Şu an fark ettim gerçekten de öyleymiş. Allah Allah, bende bu anlık takılmaları işlemciden ötürü sanırdım. Alakası yokmuş galiba. Neden oluyor ki acaba? Gerçi 30 dakikadır PC başındayım ve bugün hiç yaşamadım. Dün çok yaşıyordum. Dün bir yandan HDD'ye oyun indirip bir yandan internette dolanıyordum. Acaba bununla ilgili miydi ki? Garip, hiç çözemedim.🤔

Şu an fark ettim gerçekten de öyleymiş. Allah Allah, bende bu anlık takılmaları işlemciden ötürü sanırdım. Alakası yokmuş galiba. Neden oluyor ki acaba? Gerçi 30 dakikadır PC başındayım ve bugün hiç yaşamadım. Dün çok yaşıyordum. Dün bir yandan HDD'ye oyun indirip bir yandan internette dolanıyordum. Acaba bununla ilgili miydi ki? Garip, hiç çözemedim.[emoji848]
HDD'ye oyun inerken HDD gücünün çoğunu harcıyor zaten bu yüzden internette dolanmada yavaşlama veya takılmalar olması normal diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı