İşlemci & Kuzey köprüsü 100 derece

Tharius

Hectopat
İyi günler herkese arkadaşlar bir şey sormak istiyordum. Ben bilgisayarımı açtığım anda işlemci sıcaklığım 75C oluyor kuzey koprusu 60 oluyor birkaç dakika icinde 75 dereceye çıkıyor yük altında işlemcim 100-103 dereceye kadar çıkıyor. Detayları alt taraftaki resimde görebilirsiniz bir süre sonrada bilgisayar mavi ekran veriyor bunun için ne yapmalıyım veya bir zararı var mı?
Sadece Google açık olduğu haldeki sıcaklık değerleri.

Not: anakartım Gigabyte X58A-OC

isi.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler herkese arkadaşlar bir şey sormak istiyordum. Ben bilgisayarımı açtığım anda işlemci sıcaklığım 75C oluyor kuzey koprusu 60 oluyor birkaç dakika icinde 75 dereceye çıkıyor yük altında işlemcim 100-103 dereceye kadar çıkıyor. Detayları alt taraftaki resimde görebilirsiniz bir süre sonrada bilgisayar mavi ekran veriyor bunun için ne yapmalıyım veya bir zararı var mı?
Sadece Google açık olduğu haldeki sıcaklık değerleri.

Not: anakartım Gigabyte X58A-OC

Eki Görüntüle 1210165

Tahmin ediyorum:
FX 6300 işlemci ile 760G çipsetli MSI anakart.

Termal macun değişimi yapmak iyi olacaktır işlemci için. Kurumuş olabilir.

Kuzey köprüsü için ise bilemiyorum. Yine termal macun diyemem sanırım onun için termal ped koyulur oraya diye biliyorum.
Tahmin ediyorum:
FX 6300 işlemci ile 760G çipsetli MSI anakart.

Kuzey köprüsü bu kadar ısınıyorsa bana da 970 veya 990 chipsetli FX anakart gibi geliyor.

Yazmıştı modeli ama silmiş arkadaş.

Gigabyte X58A-OC

Silmedim sanırım küfür olarak görüp forum sildi.

Geri ekledim konuya sıkıntı yok.

İnternette gördüğüm kadarıyla çoğu X58 chipsetli anakartın kuzey köprüsü ısınıyor. Kuzey köprüsünün ısınmasında çok sorun yok, yüksek sıcaklıklara dayanıklı oluyorlar genelde. Köprülerin soğutulması kasa içindeki hava akışına bağlı, çünkü üstlerinde herhangi bir aktif soğutma yok, pasif soğutma ile soğutuluyor ve bu yüzden kasa içi soğutma önemli. İşlemci için soğutucunuzu ve termal macununuzu kontrol etmekte fayda var.

Yazmıştı modeli ama silmiş arkadaş.

Gigabyte X58A-OC
Doğru o aklıma gelmedi. İşlemci de Xeon olduğu için ısınıyordur belki bu kadar. Genelde Intel fanların tırnakları kırıldığı için 1-2 ayağı havada kalıyor temas kesince de ısı artıyor. Tabi en başından termal macun ve soğutucuyu tam oturtmaktan başlamak gerek soruna.

Yeni konular

Geri
Yukarı