İşlemci olmadan PC çalışır mı?

Mustafainann

Decapat
Daha fazla  
Şimdi olay biraz karışık. Kendime yeni bir kasa aldım. Donanımları yerleştirirken bir de işlemci macununu yeniliyeyim dedim. Demez olaydım. İki tane pini yamulttum. Elimden geldiğince de düzelttim. Velhasıl bütün montajları yaptım. Ama PC power tuşuna bastığımda hiç tepki vermedi. Soruma gelirsek sıkıntı işlemcideyse PC boot olurken bir hata bekliyordum ancak PC de power tuşuna bastığımda hiçbir şey çalışmadı. Bu sorunun işlemcide mi yoksa power sw kablosunu yanlış yere taktığımdan dolayı mı (O kablonun da nereye takılacağını bilemedim anakartta f-panelde herhangi bir kısmına yerleştirdim) bu tepkiyi gösterdi.

Anakart: Cupertino2 işlemci: i5 2320
Yeni kasa: Dark Sentinel

Son düzenleme:
Kablo montajlarını Technopat'ın kasa toplama rehber videolarını izleyerek yapabilirsiniz sorunuza gelecek olursak insanlar beyinleri olmadan yaşayabilir mi ? Gibi bir soru sizin ki, eğer montajı doğru yaptıktan sonra halen açılmıyorsa büyük ihtimal yamultuğunuz pinlerden dolayıdır.

Kablo montajlarını Technopat'ın kasa toplama rehber videolarını izleyerek yapabilirsiniz sorunuza gelecek olursak insanlar beyinleri olmadan yaşayabilir mi ? Gibi bir soru sizin ki, eğer montajı doğru yaptıktan sonra halen açılmıyorsa büyük ihtimal yamultuğunuz pinlerden dolayıdır.

Soruyu yanlış anlamışsınız. İşlemci olmadan çalışır mı derken demek istediği, ana kart start alır mı? Fanlar döner mi demek istiyor. İstisna dışında PC start alır fakat görüntü vermez. Ana kartlar işlemci olmadan da bir takım görevleri yerine getirir. Örnek bios, PHC, voltaj v.b. kontroller kısmi olarak çalışır. İnsan vucudu da beyin olmadan kısmı olarak çalışır. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin kalbi atmaya devam eder. Diğer organları da beyinden bağımsız kısmi olarak çalışır. Fark ettiyseniz PC hiç bir tepki vermedi diyor. İstisna dışında en azından ilk açılışta fanlarının bir kaç saniyede olsa dönüp ondan sonra tepkisiz kalması lazım.

Power kablosunu yanlış yere takarsanız bilgisayar hiç tepki vermez. İşlemci olmadan bilgisayar çalışmaz.

Bazı arkadaşlar işlemci olmadan hatta RAM olmadan bilgisayarı çalıştırıyor. Bazıları da hem anakart hem işlemci hem de RAM olmadan bilgisayarı çalıştırıyor. Tabii onlar aşmış

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı