Çözüldü İşlemci sanallaştırma nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DiegoLarson

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi bu sanallaştırma işlemi ne oluyor ve bir zararı var mıdır ?

Oyunlar açısından bir etkisi vs varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Günceldir.

Dosya Ekleri

• D0EmKyJlTdK4excrtBpQZQ.png
    D0EmKyJlTdK4excrtBpQZQ.png
    16,8 KB · Görüntüleme: 4.625
Çözüm
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi bu sanallaştırma işlemi ne oluyor ve bir zararı var mıdır ?

Oyunlar açısından bir etkisi vs varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Günceldir.
BIOS üzerinden Intel Virtualization ayarı kapalı. Bu ayar eğer sanal makine kullanıyorsan cihazın kaynaklarına senin belirlediğin sınırlar içerisinde tam erişim desteği verip, sanal makinenin daha hızlı ve stabil çalışmasını sağlıyor.

Virtualization ayarı kapalı olan bir sistemde sanal makine çalıştırılabilinir mi peki? Evet, sorunsuzca çalıştırılır. Fakat sanal makine yazılımlarına göre değişiklik göstermekle birlikte ön yüklemeye kalktığınız misafir işletim sistemi eğer o yazılımın sanal makine işlemcisini tanımlayamıyor ise Kernel hatası verip kapanacaktır. Eğer tanımlı ise ve sistem açılmışsa bu seferde performans sorunları yaşayacaksınız çünkü sanal olarak hazırlanmış işlemci profili tam olarak sistem kaynaklarına erişemez ve yapılmak istenen işlemin ihtiyacına cevap veremez hale gelecektir.
Sanallaştırma sanal işletim sistemlerinin uyumlu biçimde çalışması için çıkarılan bir teknoloji. HT teknoloji bambaşka bir teknoloji, HT mantıksal hayali çekirdek teknolojisidir. Sanallaştırma oyun performansını etkilemez, HT ise FPS'ye etki etmez, fakat bazı oyunların 4 gerçek çekirdek desteği varsa 2 çekirdekli HT desteği olan işlemciler bu oyunlarda sıkıntı çıkarmama açısından dolayı bu teknolojinin bazı oyunlara etkisi var. Hiçbir zamanda sanal çekirdek, gerçek çekirdek performansı vermez. Genelde bu gibi konuları açan şahıslar HT teknolojisiyle ilgili sorular sorar, bu arkadaşın sanallaştırmayı sorması nadir görülen konulardan. İki teknolojiyi aynı anlayabilir, sanal çekirdek denilince HT akla gelmesi gayet doğal. Sonuç itibariyle HT aynı zamanda sanal çekirdek anlamına da gelir. Sanallaştırma (VT) teknolojisini soruyorsa o zaman işin rengi değişir. Ortada bir kelime tabiri karmaşası hakim durumda, büyük ihtimal HT teknolojisini kastediyordur.

HT teknolojisi, sanal değildir, sanallıkla ilgisi yoktur ve hayali bir teknoloji değildir.
HT teknolojisi gerçek anlamda iş parçacıklarının kullanılabilme teknolojilerindendir.
Forumlarda yazılan, ''HT SANALDIR'' iddialarına itibar etmeyiniz.

HT sanal çekirdek manasına da gelir, gerçek çekirdek değildir, işlemci üzerindeki iş parçacıkları işlemci üzerindeki işleri hafifletmeye çalışır. Burada sanallaştırma teknolojisinden bahsetmiyorum, sanal çekirdekten bahsediyoruz. HT teknolojisindeki iş parçacıklarına sanal ve hayali çekirdek demek yanlış bir kavram değil.

HT sanal çekirdek manasına da gelir, gerçek çekirdek değildir, işlemci üzerindeki iş parçacıkları işlemci üzerindeki işleri hafifletmeye çalışır. Burada sanallaştırma teknolojisinden bahsetmiyorum, sanal çekirdekten bahsediyoruz. HT teknolojisindeki iş parçacıklarına sanal ve hayali çekirdek demek yanlış bir kavram değil.
Çekirdeğin sanalı nasıl oluyor ? Önce bu konuda anlaşalım :sinsi:
SANAL kelimesinin anlamı, HAYALİ demektir :ROFL:

Sanalı şöyle oluyor misal 2 gerçek 2 sanal izlek çekirdeği var işlemcinin uygulamalarda ve oyunlarda bu durum 4 gerçek çekirdek varmış gibi görünüyor HT ve SMT özelliği bulunduran işlemcilerde. Hayali kelimesinden saçma sapan imalarda çıkarma, ne demek istediğim gayet açık. Buradaki iş parçacıklarına sanal çekirdek demenin tabir olarak bir sakıncası yok.

Sanalı şöyle oluyor misal 2 gerçek 2 sanal izlek çekirdeği var işlemcinin uygulamalarda ve oyunlarda bu durum 4 gerçek çekirdek varmış gibi görünüyor HT ve SMT özelliği bulunduran işlemcilerde. Hayali kelimesinden saçma sapan imalarda çıkarma, ne demek istediğim gayet açık. Buradaki iş parçacıklarını sanal çekirdek demek tabir olarak bir sakıncası yok.
Anlaşılan iyice inanmışsınız :D
Doğrusunu anlatabileceğimi sanmıyorum zaten.
Demekki oyunlarda ya da uygulamalarda görünüyor, ama gerçekte görünmüyor :D
Hoş ben hem BIOS'ta, hem de aygıt yöneticisinde görüyorum da, oraları kurcalamayalım.
Tabii ki işlemci yapısını bilmeyen kişilerin anlatımlarına inanıp, sizler gibi arkadaşların kanaat getirmesi de normaldir.
Ama bir CACHE nedir diye sorarsak, o kişilerin yanıt verebileceğinden de şüpheliyim.
Kaldı ki bir işlemcide çok daha fazla yapısal birimler de bulunmaktadır. Bu yapısal birimlerin ne oldukları ise sanırım şimdilik sır :D
En büyük merakım ise...
Acaba bu HT teknolojisine, ilk olarak kim ''SANALDIR'' dedi de, bu kadar kişi inandı.

Yeni konular

Geri
Yukarı