Çözüldü İşlemci sanallaştırma nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

DiegoLarson

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi bu sanallaştırma işlemi ne oluyor ve bir zararı var mıdır ?

Oyunlar açısından bir etkisi vs varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Günceldir.

Dosya Ekleri

• D0EmKyJlTdK4excrtBpQZQ.png
    D0EmKyJlTdK4excrtBpQZQ.png
    16,8 KB · Görüntüleme: 4.671
Çözüm
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi bu sanallaştırma işlemi ne oluyor ve bir zararı var mıdır ?

Günceldir.
BIOS üzerinden Intel Virtualization ayarı kapalı. Bu ayar eğer sanal makine kullanıyorsan cihazın kaynaklarına senin belirlediğin sınırlar içerisinde tam erişim desteği verip, sanal makinenin daha hızlı ve stabil çalışmasını sağlıyor.

Virtualization ayarı kapalı olan bir sistemde sanal makine çalıştırılabilinir mi peki? Evet, sorunsuzca çalıştırılır. Fakat sanal makine yazılımlarına göre değişiklik göstermekle birlikte ön yüklemeye kalktığınız misafir işletim sistemi eğer o yazılımın sanal makine işlemcisini tanımlayamıyor ise Kernel hatası verip kapanacaktır. Eğer tanımlı ise ve sistem açılmışsa bu seferde performans sorunları yaşayacaksınız çünkü sanal olarak hazırlanmış işlemci profili tam olarak sistem kaynaklarına erişemez ve yapılmak istenen işlemin ihtiyacına cevap veremez hale gelecektir.
Tabir olarak sanal terimi kullanılıyor diyoruz, yapısal olarak değil.
Bu tabir ise son derece yanlıştır.
HT teknolojisi, aynı CACHE belleği kullanan çoklu İŞLEÇ'lerle oluşturulmuş işlemcilerdir.
Buradaki İŞLEÇ, gerçek anlamda iş yapan, yani işlemcinin çekirdeğidir. Ama aynı DIE üzerinde aynı CACHE'i kullanan iki işleç varsa bu teknik HT teknolojisidir.
Bir işlemci muhtelif birimlerden oluşmaktadır. Bu birimlerin en önemlisi CACHE BELLEK'tir. Buraya adreslenen komut dizeleri, ne kadar çok adresleniyorsa, bir CLOCK periyodu dahilinde o kadar çok veri işlenmektedir.
TEMEL KIYASLAMALAR. ÖRNEKTİR.
1MB CACHE belleğe sahip tek işleçli bir işlemcinin gücü ile...
1MB CACHE belleğe sahip iki işleçli bir işlemcinin gücü eşit değildir. (HT)
2MB CACHE belleğe sahip iki işleçli bir işlemci CACHE'i ortak kullanıyorsa...
1 er MB iki ayrı CACHE'i ayrı ayrı kullanan iki ayrı işleçli bir işlemcinin teorik olarak işlem kapasiteleri aynıdır. (Sistem saat hızı önem kazanır)
4MB CACHE belleğe sahip 4 işleçli bir işlemci ise, 8MB CACHE belleğe sahip 2 işleçli bir işlemciden daha az işlem yapabilir.
Buradaki anlatılmak istenen tek şey, HT tekniğinin SANAL değil, sadece ortak CACHE kullanan iki ayrı iş parçası olduğudur.

Konu başında bahsedilen mevzuu ise, İntel firmasının daha sonradan çıkartmış olduğu VT teknolojisidir.
Sanallaştırma teknolojisinin oyunlarla herhangi bir bağlantısı yoktur. Ancak bu özellikli bir işlemcide VT tekniğini kullanıp ta, işlemcinin bir kısım gücünü, örneğin başka bir işletim sistemi çalıştırmak için kullanıyorsa, işlemcinin oyun için gerekli gücünün bir kısmını ayırmış olacağımızdan, performansı düşecektir.

HT teknolojisinde hatırladığım kadarıyla iki veri yolu vardı her fiziksel çekirdek için. Bu şekilde işlemci daha verimli çalışabiliyor. Mantıksal olarak işlemler 8'e bölünüyor ama 4 çekirdek işliyor mesela.

Hatta AMD FX işlemciler tam tersidir. İki çekirdeğe bir veri yolu düşer ama olay çok karmaşık. Ne benim o kadar bilgim var ne de anlatılması basit şeyler.

Yamyam abimiz haklı, bir şeyi savunmadan önce lütfen araştırma yapınız.

@Mr_YAMYAM Ne işe yaradığı biliyorum, ben sana onu demiyorum tabir olarak yani söyleyiş olarak genelde sanal terimi kullanılıyor diyorum söylem olarak. Tabir yanlış ya da değil sonuçta bu adla genel olarak söyleniyor.
@Mert Sen önce git doğru düzgün oku, sonra nasihat ver.

Intel® Hyper-Threading Technology

Burada zaten ne olduğu yazıyor, ben tabir olarak sanal terimin kullanıldığını söylüyorum. Yanlış ya da doğru orası ayrı bir tartışma.

Anlatımlardaki anlam ayrımlarına dikkat etmezsek, konumuzda olduğu gibi yanlışlıklarla karşılaşırız.
Konuyu açan arkadaş, sanallaştırma teknolojisi (VT-X) ile ilgili sorular sormuş, bazı arkadaşlar da HT teknolojisinden bahsetmiş :D
Elbette ki HT teknolojisine SANAL ÇEKİRDEK ibaresi kullanılır da, böyle kanaat oluşursa, bu gibi karıştırmalar da çok olur.
Ben de bu gibi yanlış anlaşılmaları elimden geldiğince düzeltmeye gayret ediyorum.

Günceldir.
BIOS üzerinden Intel Virtualization ayarı kapalı. Bu ayar eğer sanal makine kullanıyorsan cihazın kaynaklarına senin belirlediğin sınırlar içerisinde tam erişim desteği verip, sanal makinenin daha hızlı ve stabil çalışmasını sağlıyor.

Virtualization ayarı kapalı olan bir sistemde sanal makine çalıştırılabilinir mi peki? Evet, sorunsuzca çalıştırılır. Fakat sanal makine yazılımlarına göre değişiklik göstermekle birlikte ön yüklemeye kalktığınız misafir işletim sistemi eğer o yazılımın sanal makine işlemcisini tanımlayamıyor ise Kernel hatası verip kapanacaktır. Eğer tanımlı ise ve sistem açılmışsa bu seferde performans sorunları yaşayacaksınız çünkü sanal olarak hazırlanmış işlemci profili tam olarak sistem kaynaklarına erişemez ve yapılmak istenen işlemin ihtiyacına cevap veremez hale gelecektir.

Çözüm
@Mr_YAMYAM Ne işe yaradığı biliyorum, ben sana onu demiyorum tabir olarak yani söyleyiş olarak genelde sanal terimi kullanılıyor diyorum söylem olarak. Tabir yanlış ya da değil sonuçta bu adla genel olarak söyleniyor.
@Mert Sen önce git doğru düzgün oku, sonra nasihat ver.

Intel® Hyper-Threading Technology

Burada zaten ne olduğu yazıyor, ben tabir olarak sanal terimin kullanıldığını söylüyorum. Yanlış ya da doğru orası ayrı bir tartışma.

Önce forum kültürünü öğrenin, daha sonra benimle muhatap olun. Her şeyi doğru düzgün okudum zaten. Yaptığınıza da geri vites mi desem bilemedim. İnsanlara yanlış bilgi veriyorsunuz.

AMD FX 6100 işlemcim var BlueStacks donuyordu diye sanallaştırmayı açtım, bilgisayarıma bir zararı yok anladığım kadarıyla. Tartışmalar biraz kafamızı karıştıyor, evet ya da hayır deseniz daha makul olurdu :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Onu aktif hale getirirsen olacak şeyleri bir acıklayım:
Başlattaki arama özeligini kaybedersin, tabii 30dk beklersen acılacak mı bilmem.
Masaüstündeki bazı uygulamaları acılması en az 15dk.
Masaüstü simgeleri yüklenmesi en az 10-11dk.
Oyunlarda klavye mouse sapmaları görürsün.
Bunları yaşadım ben :D
dedim ondan mı oldu, bir kapatım her şey eski haline döndü.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı