Çözüldü İşlemci sıcaklığı 100 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MugetsuSSD

Centipat
Daha fazla  
İşlemcimin sıcaklığı çok yüksek ve 100 90 derece arasında. Daha önceki konularım da CPU fan ayaklarını takıp tabii termal grizzly Kryonaut macunumu sürmüş olmama rağmen sıcaklık düşmüyor. Fanı ve işlemciyi temizlemeden evvel 9 yıllık termal macun kalıntıları vardı, fakat hem işlemcide hem de fan da dümdüz şekilde sürülmüştü. Ben sadece işlemciye sürdüm. Acaba fana da sürmek gerekiyor mu onunla mı alakalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Termal macunu temizleyip tekrar sürer misiniz? Çok az sürmeniz gerekiyor.
İşlemcimin sıcaklığı çok yüksek ve 100 90 derece arasında. Daha önceki konularım da CPU fan ayaklarını takıp tabii termal grizzly Kryonaut macunumu sürmüş olmama rağmen sıcaklık düşmüyor. Fanı ve işlemciyi temizlemeden evvel 9 yıllık termal macun kalıntıları vardı, fakat hem işlemcide hem de fan da dümdüz şekilde sürülmüştü. Ben sadece işlemciye sürdüm. Acaba fana da sürmek gerekiyor mu onunla mı alakalı?

İşlemci?

i5 4460 mı?

İşlemci fanınız doğru bir şekilde çalışıyor mu? fanın takıldığı bağlantılar doğru olması gerek onun dışında sistemi temizleyebilirsiniz. termal macunun yeterli miktarda sürüldüğünden emin olun. İşlemcinin yüzeyinin tamamını kaplayacak kadar termal macun sürülmelidir, ve , işlemcinin soğutma bloğu doğru bir şekilde taktınız mı?

Intel stok soğutucumun ayakları kırıktı, değiştirdim tam olarak takılmış durumda şu anda. Kule tipi soğutucu almayı düşünüyorum. Biraz araştırma yaptım fakat vatan veya Hepsiburada'da düzgün bir şey bulamadım. İnsanlar soğutucumun yetersiz olduğunu söylediler. İşlemcim i5 4460 LGA 1150 bu arada.

Bu arada aklıma şu anda geldi. CPU fan error hatası almıştım ve hatayı geçmek için BIOS'tan ayar yapmıştım. Fanı durmuştu geçen hafta ve parmağımla dokunduğum da dönmeye başladı. Bende BIOS'u sıfırladım. Acaba BIOS ile mi alakalı fan yavaş döndüğü için mi sıcaklık düşmüyor? İşlemci fanım 200 RPM olarak ayarlı fabrika ayarlarında.

Dosya Ekleri

• IMG_20230508_152824.jpg
    IMG_20230508_152824.jpg
    141,2 KB · Görüntüleme: 45
  • IMG_20230508_152816.jpg
    IMG_20230508_152816.jpg
    486 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_20230508_152810.jpg
    IMG_20230508_152810.jpg
    183,2 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Fazla sürmüşşünüz gibi görünüyor ama bu sıcaklık sorunu yapmaz. Cpu soğutucutu taktığınızda kenarlarından anakarta akabilir. Cpu soğutucunuz yeni mi diye sormamdaki neden, sıfır soğutucu ise cpu.ya temas edeceği yerde kendi macunu sürülü olur ve üstünde bir jelatin. O jelatini söktünüz mü? 200 rpm çok düşük ama başlangıç hızı olabilir. Cpu ısındıkça hız artıyordur. Stok fan olduğu için sesinden bile anlarsınız. 1000-2000 rpm değerleri görmesi lazım.

Fazla sürmüşünüz gibi görünüyor ama bu sıcaklık sorunu yapmaz. CPU soğutucutu taktığınızda kenarlarından anakarta akabilir. CPU soğutucunuz yeni mi diye sormamdaki neden, sıfır soğutucu ise CPU. Ya temas edeceği yerde kendi macunu sürülü olur ve üstünde bir jelatin. O jelatini söktünüz mü? 200 RPM çok düşük ama başlangıç hızı olabilir. CPU ısındıkça hız artıyordur. Stok fan olduğu için sesinden bile anlarsınız. 1000-2000 RPM değerleri görmesi lazım.

Intel stok soğutucu kullanıyorum. Intel 4460 LGA 1150.

Termal macunu temizleyip tekrar sürer misiniz? Çok az sürmeniz gerekiyor.

Tekrardan macunun spatulası yardımıyla macun oranını azalttım 1 cm kalınlığı bile yoktu macunun, tıpkı videolardaki gibi yaptım demek ki fazla sürmüşüm teşekkür ederim yardımınız için. 55 dereceyi geçmiyor sıcaklık.

Geri
Yukarı