İşlemci sıcaklığının 82 dereceler çıkması normal mi?

Emre_G

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart Asus Tuf B760M Plus
Kasa Asus Tuf GT502
Ram Kingston CL-16 32gb
Cpu İ7-14700KF
ASUS RTX 4080
PSU FSP 850W
Hocalarım merhaba,
Geçenlerde konu açmıştım işlemci ve sıvı soğutmayı değiştirdim bugün CPU değiştirme sebebim olan oyunu açtım ve CPU kullanım yüzdesi ve sıcaklık takibi yaptım oyunu açtığım gibi işlemci kullanımı %70-90 arasında seyir etmeye başladı ve yaklaşık 30 sn içinde sıcaklıklar aşağıdaki gibi oldu. 10 dk boyunca değişim olmadan aynı sıcaklıklarda seyir etti ve oyunu kapattığım anda 60 derecelere düştü. Bu normal mi sizce yoksa sıvı soğutmada bir problem olabilir mi?

Dosya Ekleri

• co.png
    co.png
    173,9 KB · Görüntüleme: 103
Sıvı soğutma sorunsuz ise bu sıcaklıklar normal değil. Sıvı soğutmayı tam oturttuğunuza emin misiniz? Bu arada sadece oynadığınız o oyunda mı oluyor? Yoksa tüm oyunlarda mı?

İşlemci neredeyse tüm gücünü kullanıyor. Hangi oyun o?

Hocam Last of Us oyun da sıkıntılı biraz

Sıvı soğutma sorunsuz ise bu sıcaklıklar normal değil. Sıvı soğutmayı tam oturttuğunuza emin misiniz? Bu arada sadece oynadığınız o oyunda mı oluyor? Yoksa tüm oyunlarda mı?

Başka oyunda deneme fırsatım olmadı hocam yarın akşam başına oturup başka oyunlarda deneyeceğim sonuçları atarım buraya.
Sıvı soğutmayı da yeni aldım daha RGB dışında her şeyi sorunsuz taktığımı düşünüyorum ama tekrar bir gözden geçireceğim

Hocalarım tekrardan merhaba hızlı kısa bir deneme yaptım bu sefer Cyberpunk oyununda denedim oyun içi CPU kullanımı %30-60 arası değişiklik gösteriyor ortalama 1 dk oynadım sıcaklık direk 70 derece gösterdi ve sabitlendi +5 -5 derece geziyor

Bu görsel de oyunu kapattığım an 5-10 sn fark var ya da yok arasında sıcaklık yarı yarıya düştü gösteriyor. Ayrıca işlemci soğutucu PC ilk açıldığı an çok sesli çalışıyor ardından sakinliyor oyun için de dalgalanma yapıyor fanlar. ( BIOS ayarlarında CPU fan Turbo mod seçili )

Dosya Ekleri

• OYUN1.png
    OYUN1.png
    307,9 KB · Görüntüleme: 10
  • OYUN2.png
    OYUN2.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 6
  • KAPATTIĞIM AN.png
    KAPATTIĞIM AN.png
    103,1 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Geri