İşlemci silikon kalitesi anlamak

EnergyPc

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar öncelikle overclock-underclock'tan anlayan arkadaşlar Intel işlemciler için olursa daha iyi olur yardımcı olursa sevinirim. MSI Z790 Pro'a Max kullandığım için sp değeri gözükmüyor. Haliyle manuel olarak görmek gerekiyor ancak bu konuda pek bir bilgim yok. İşlemcide Micro stutter problemi sa bug problemi vs. de sanırım olabiliyormuş bunları bilmiyorum. Overclock olarak pek bir bilgim yok ancak birkaç voltaj ayarıyla iyi kötü işlemcinin kalitesi hakkında bir fikir sahibi olabileceğimi düşünüyorum. P Core e Core ve r kısmını değiştirmek normal v Core voltajı ayarlamak gibi ufak ayarlar dahi bilen birine sormak istiyorum sanıyorum ki çarpan ayarlarına vs girmeye gerek kalmadan zaten 3 aşağı 5 yukarı işlemcinin çektiği voltaj ısınması termal kısma yapması vs. gibi fikir sahibi olabilirim.

Bunun dışında işlemcim garip şekilde bahsettiğim gibi 260W da termak kısma yapıyor normalde 290W'larda görmüştüm ancak 260-270'lerde başlıyor. Sıcaklık olarak 97-102 arasına çıktığında vs.(bütün BIOS ayarları Auto da RAM'lar XMP'de) burada nasıl bir sorun olduğunu öğrenmek istiyorum. Sıcaklıktan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum çünkü CPU-Z bench testi yaptığımda 13900k Multicore'da 16680 alırken benim işlemci 16000-16500 bazen 16900'lerde kalıyor. Tek çekirdek 13900k 902 alırken benimki 925-930 arası alıyor. Ancak dediğim gibi tek çekirdek performansında işlemci sıcaklığı artmasa da performansı düşük çıkabiliyor otomatik olarak MHz'i düşürüyor anladığım kadarıyla. Yardımcı olabilirseniz sevinirim gerçekten.

Ekipmanlar:

14900k işlemci.
420mm Arctic LF2.
MSI Z790 Pro'a Max 14th gen ready Wi-Fi 7
6400MHz CL32 16x2 Lancer Blade RAM'lar.
1200W 80+ plat PCi5 ATX 3.0 FSP PSU.
990 Pro 2TB.
Corsair 7000D kasa.

@Liberteen @Strider0628

Son düzenleyen: Moderatör:
AIDA64 ile stres testinde CPU voltaj toplam kaç çekiyor yükte?
Hocam dün cinebench r23 ile yaptım aida ile yapmadım olur mu?

Bunlar testin bitimine 1-2 dakika kalan fotoğraflar (10dakika test)
cpuuu.png
cpu2u2u.png
cpu3uu33.png
cpcucuu4.png

Maksimum saat hızlarını düşürüp demek istediğim -100MHz düşürüp -40 voltaj vermeyi deneyin. Tabii Fixed Core olarak değiştirmek lazım BIOS'tan. Böyle tek tek bir deneyin sistem kapanana kadar -10 vererek deneme yanılma ile düşürün. Eğer kademe kademe -10 verirseniz adım adım ilerleriz. Sistem eğer voltajı yeterli bulmaz ise bir kademe daha -100MHz Core clock düşürebiliriz. Muhtemelen bu işlemci Throttle'a giriyor.

@Strider0628
Tamamdır hocam ondan önce Intel Xtreme tuningden ben dün denedim ancak dediğim gibi thermal throttle a uğruyor hem de daha 240-250 wattlarda. Başka arkadaşlarda demişti internette 13900k veya 14900k ya da benzer şikayetleri olanlara aynı şekilde söylemişler soğutucu ile temas problemi vs olabilir diye. Mağazadaki arkadaş birleştirdi bu arada orijinal contact frameini söküp Thermalright'ın taktırmıştım ancak arkadaşın yanında değildim. Acaba yanlış takma ihtimali var mı diyeceğimde Thermal Grizzly gibi zor takılan bir frame değil ki bu direkt söküp takıyorsun üstüne acaba tekrar orijinal kendi yaylı Intel'in contact frame ini mi tekrar taksam? İnternette herkes söküp Thermalright takmış 15-20 watt daha düşüyor ya da 5-10 dereceye kadar etki ediyor demiş Thermalright için ondan almıştım zaten. Söküp bakacağım ama termal macun yok elimde thermalright ın TF7 si var mx-5 yerine kullansam herhalde çok fark etmez?. Kutu içinden çıkan MX5 de bulamadım sanırım harcamış zaten 0.8gr dı. Tekrar sökünce termal macunu yenilemek gerekir haliyle değil mi? Yeni sürüldü o sebeple soruyorum ve orijinal adamakıllı macunda piyasada yok almak istesem de yok birse kargoyu beklemeyim şimdi onda da yan sanayi çıkma ihtimali varmış.

Bu arada tek çekirdek performansıda düşük çıkıyor Haliyle aklıma sıcaklıkla alaksı yok mu diye geldi çünkü tek çekirdekte 50-60 dereceyi geçmiyor ama 925-930 çıkıyor maksimum Auto'da. Gerçi her türlü throttle a giriyor daha 240 wattda sizce soğutucu teması dışında başka problem olabilir mi? Bu arada 14900K yı başka bir 14900k ile değiştirme şansım var bir deneyelim olmazsa arkadaştan değiştireceğim ancak 2 haftada kargoyu beklemek istemiyorum umarım kötü değildir işlemci daha şimdiden soğudum PC'den.

Intel Xtreme Utilitysen undervolt seçeneğini bulamamıştım bu arada dün hocam garip bir şekilde benim uygulamamda gözükmüyor Akşam eve geçince halletmeye çalışacağım hocam bu arada sizin başka öneriniz var mı acaba aklınıza gelen başka sebep? Fixed Core kapalı olduğundan olabilir dün undervolt protection ı açmıştım zaten açmadan Intel xtrme tuning programı açılmıyor

Tekrar sökünce termal macunu yenilemek gerekir haliyle değil mi? Yeni sürüldü o sebeple soruyorum ve orijinal adamakıllı macunda piyasada yok almak istesem de yok birse kargoyu beklemeyim şimdi onda da yan sanayi çıkma ihtimali varmış.

Yeniden sürmeniz lazım. Eğer MX serisi alacaksanız Teknobiyotik'den başka bir yerden de almayın çünkü diğer satıcılar sahte ürün satıyor.

Bu arada tek çekirdek performansıda düşük çıkıyor Haliyle aklıma sıcaklıkla alaksı yok mu diye geldi çünkü tek çekirdekte 50-60 dereceyi geçmiyor ama 925-930 çıkıyor maksimum Auto'da. Gerçi her türlü throttle a giriyor daha 240 wattda sizce soğutucu teması dışında başka problem olabilir mi? Bu arada 14900K yı başka bir 14900k ile değiştirme şansım var bir deneyelim olmazsa arkadaştan değiştireceğim ancak 2 haftada kargoyu beklemek istemiyorum umarım kötü değildir işlemci daha şimdiden soğudum PC'den.

Başka bir işlemci değişip deneyebilirseniz güzel olur. Ama yine de soğutucu ihtimalini de göz ardı etmeyin. O işlemci render gibi tam potansiyeli aslında çekmesi gereken PL2 değer 250W olması lazım.

Intel Xtreme Utilitysen undervolt seçeneğini bulamamıştım bu arada dün hocam garip bir şekilde benim uygulamamda gözükmüyor Akşam eve geçince halletmeye çalışacağım hocam bu arada sizin başka öneriniz var mı acaba aklınıza gelen başka sebep? Fixed Core kapalı olduğundan olabilir dün undervolt protection ı açmıştım zaten açmadan Intel xtrme tuning programı açılmıyor

Fixed Core dediğim şey işlemciye giden voltajı sabit bir oranda vermesi örneğin 1240V sabit ve stabil vermek gibi düşünün. Otomatik voltajda genellikle kademeli aralıklar ile kendi belirliyor sistem. Ben i7-10700K'yi UV yaparken veya OC işlemci yaparken BIOS'tan kendim voltaj girip sabit olması içinde fixed Core modunu seçiyorum. Voltaj düşürmeyi bence BIOS'tan kalıcı olarak yaparsanız çok daha iyi olur bence.

Yeniden sürmeniz lazım. Eğer MX serisi alacaksanız Teknobiyotik'den başka bir yerden de almayın çünkü diğer satıcılar sahte ürün satıyor.

Başka bir işlemci değişip deneyebilirseniz güzel olur. Ama yine de soğutucu ihtimalini de göz ardı etmeyin. O işlemci render gibi tam potansiyeli aslında çekmesi gereken PL2 değer 250W olması lazım.

Fixed Core dediğim şey işlemciye giden voltajı sabit bir oranda vermesi örneğin 1240V sabit ve stabil vermek gibi düşünün. Otomatik voltajda genellikle kademeli aralıklar ile kendi belirliyor sistem. Ben i7-10700K'yi UV yaparken veya OC işlemci yaparken BIOS'tan kendim voltaj girip sabit olması içinde fixed Core modunu seçiyorum. Voltaj düşürmeyi bence BIOS'tan kalıcı olarak yaparsanız çok daha iyi olur bence.

Dediğim Core voltaj ayarlamalarını program ile değilde BIOS'tan elle deneme yanılma ile yapsanız çok daha iyi olur benim düşüncem.

Dediğim Core voltaj ayarlamalarını program ile değil de BIOS'tan elle deneme yanılma ile yapsanız çok daha iyi olur benim düşüncem.

Hocam Teknobiyotik'den MX6 siparişini verdim. Birazdan işe gideceğim kafayı taktım 6 da kalktım soğutucuyu söktüm dün de öylesine benim soğutmanın videosunu izlemiştim. Takan arkadaş soğutmanın kafasının 4 vidasından 1 tanesini kısa olarak seçmiş olabileceği aklıma geldi çünkü çıkarıp takarken vidalardan biri hemen sıkışıyor diğerleri yavaş yavaş sıkışıyordu. Video da özellikle Arctic firması belirtmiş siz bu vidaları değil şu vidaları kullanacaksınız vs. diye. Neyse işlemciyi söktüm ancak termal macun griydi. Normalde kutu içinden çıkan MX-5 mavi renkte değil mi benim bildiğim? Contact frame in termal macununu sürdüm Thermalright TF7. Normalde MX4 bile TF7'den daha iyi bildiğim kadarıyla. MX5 muhtemelen daha da iyidir(420mmnin içinden çıkan macun). Ancak o halde TF7'yi sürdüm ve PC garip bir şekilde 301 wattlara çıktı. Ha daha önce de çıkmıştı ancak CPU-Z de çoklu çekirdek testi yaptığımda 16800-16900-16950'lerde çıkarken 17250-17300 çıktı. Tek çekirdek te 925-930 çıkarken 943'lerde çıktı. Hala thermol throttle oluyor o ayrı konu ancak sanki birazcık daha yavaş oluyor fark ettiğim kadarıyla. Çünkü normalde 17400'den başlayıp 16700'e düşerken şimdi 17500'den başlayıp 17300-17250'de kalıyor.

Soğutucuyu sökmeden önce XTU yazılımdan voltaj düşürmeyi denedim gene bana mısın demedi sıcaklıklar. -0.015 le başlayıp en son -0.100'e düştüm 16700'lerden sabit 17300'lere çıktı multicore puanım. En son -0.125 yapınca haliyle mavi ekran yedi 5.7 GHz de denemiştim. Cinebench programıda sürekli donuyor açılmıyor sebebini anlamadım eski sürümünü bulup yükleyeceğim. Bu işte bir şey var yani 1.25Vlarda da gene laps diye 100 derecelere çıkıyor 1.4v de de durum aynı Voltaj düşürünce belki yarım saniye sonra çıkıyor ancak yine aynı sorun.

Şunu da söylemeyi unuttum biliyosunuz 8+8 pinle anakarta bağlanıyor bu işlemciler bağlayan arkadaşta öyle bağlamış ancak en soldaki girişe 6+2 sağdakine düz 8pin toplam gene 16 pin şeklinde bağlamış tek 8'li CPU kablosunu kutuya ayırmış PSU kablolarının içindeydi. Muhtemelen ben ileride ekran kartını güncellerim dediğim için yapmıştır ancak bu söylediğim olayda güç farkında etken olur mu acaba? Gerçi tek 8 pin bile 320'lere kadar götürüyor diye biliyorum ancak bilemedim.

Bu arada aynı anda 2 işlemciyi ne yazık ki test edemiyorum hocam birini iade edip ötekini alabiliyorum. Aynı anda ikisini test etme imkanım olsa tabii daha iyi olurdu.

XTU'dan yapma sebebim hem hızlı bir şekilde masaüstünden ayarlayabildiğimden ama daha önemlisi açıkçası overclock veya undervoltdan hiç anlamam hocam videolar izleyip forumlarda 1-2 saat baktığımda öğrendiğim şeyleri yapıyorum. Gelince fotoğrafları atayım hangi ayarları yaparak ilerlemem gerektiğini söylerseniz çok iyi olur. Normalde P 5.7'e 4.4 R 4.8 le başlayıp 1.32V Core LLC6 VCC sense overide ile başlayıp stabil ayarları bulup ondan sonra çarpan ayarlarına geçmelisin demişti bir arkadaş. Ne demek istediğini ilk önce anlamadım sonra anladım sayılır ancak gene de siz daha iyi bilirsiniz riske girmeyeyim şimdi BIOSda çünkü bir kaç tane MHz ayarı gördüm. Bu arkadaşta işini bilen biri Custom sıvı soğutmalı bu işlerle uğraşan biriydi vs. Öncelikle R ne oluyor Ratio mu? Görsellerden hangi ksım oluyor ve de P ve E için 2 tane yer gördğm ( en azından E için) E L2 diye başka bir ayar daha var sanırım onlar değil. VCC sense override dediği tam olarak hangisi? LLC6 da load linr calibration mode 6 oluyor sanırım. Mesela Fixed Core kısmını bulamadım hangisine tekabül ediyor bu anakartta acaba veya hangisi oluyor? Bazı şeyleri biliyorum veya tahmin edebiliyorum ancak hiç bilmiyormuşum gibi soruyorum ki en iyi bu şekilde öğrenip riske girmemek daha sağlıklı olur hocam

Bir an önce şu işten kurtulmam lazım eğer CPU'da problem varsa direkt iade edeceğim ki pek sanmıyorum bu kadar da kötü olma ihtimali çok zor 250W da 420mm AiO'la throttle yemesi aşırı derecede absürt yabancı forumlardaki arkadaşlarda benzerini söyledi.

İşlemcinin silikon kalitesini anlamak için başka yol yok mudur bu arada hocam? Yani AMD için ClockTuner vs. varmış Intel içinde benzeri var mı yoksa Manuel mi gideceğiz mecbur. Gerçi en sağlıklısı SP skoru gösteren anakart bile olsa manuel gitmekde diyorlar.

Bu arada vakit ayırdığınız ve yardımınız için teşekkür ederim hocam gerçekten internette kimse bilmiyor bilende hava atmaya sistem paylaşmaya forumlarda cirit atıyor. Bende sanıyordum ki yardım etmeye çalışıyorlar. Kardeşim her şey para değil mi sonuçta en çok parayı veren en iyi PC'ye sahip olur günün sonunda neyin kafasını yaşıyorlar anlamış değilim 10milyon TL lik arabaya binen adamlar bu kadar forumlara girip paylaşım yapmıyorlar sabah akşam😄. İşlemci için değil günün sonunda çoğu elektronik eşyada böyle. Ben millete sayfalarca yazıp bizzat yardım etmişliğim var kaç defa saysam bitmez millet 2 satır yazmak istemiyor o zaman niye forumda takılıyor hatta özellikle yardım forumunda vs. onu da anlamadım 5 dakikalık işi 500 saatmiş gibi atom parçalamak gibi gösteriyorlar. Altı üstü bir silikon kalitesine bakayım ve işlemcide sorun var mı diye bakmaktı. (micro stutter oluyordu çünkü SA bug vs. olabiliyormuş ve thermal throttle olayı bu kadar. bazı 14900klarda SA bug oluyor diyorlar) bir kaç çarpan ve voltaj ayarı yapacaksın baktın olmadı işlemci soğutucusuna bakacaksın oda değilse ya işlemci aşırı kalitesiz veya bozuktur ya da soğutma yanlış monte veya bozuktur ki duruma göre anlaşılır zaten bu kadar basit. Küçücük alanda 45 kg kasayı kaldır indir sinirlerim bozuldu Birde işlemci soğutucunun vidalarında da başta bahsettiğim sıkışma olayı olunca daha ona bakacağım keşke en başta kendim birleştirseydim böyle olacağını bilsem Birde bütün vidaları tek bir yere koymuş arkadaş beni mi sınıyor anlamadım 😅

Geçen gün çekmiştim gerçi atıyorum hocam fotoğrafları gerçi en sağlıklısı macun geldikten sonra bakmak ama şimdiden hazır olsun her şey

IMG_20240122_034655.jpg
IMG_20240122_034602.jpg
IMG_20240122_034749.jpg
IMG_20240122_034807.jpg
IMG_20240122_034846.jpg
IMG_20240122_040002.jpg
IMG_20240122_035927.jpg
IMG_20240122_034902.jpg

Son düzenleme:
Şunu da söylemeyi unuttum biliyosunuz 8+8 pinle anakarta bağlanıyor bu işlemciler bağlayan arkadaşta öyle bağlamış ancak en soldaki girişe 6+2 sağdakine düz 8pin toplam gene 16 pin şeklinde bağlamış tek 8'li CPU kablosunu kutuya ayırmış PSU kablolarının içindeydi. Muhtemelen ben ileride ekran kartını güncellerim dediğim için yapmıştır ancak bu söylediğim olayda güç farkında etken olur mu acaba? Gerçi tek 8 pin bile 320'lere kadar götürüyor diye biliyorum ancak bilemedim.

Hayır bir problem olmaz diye düşünüyorum ama anakarttaki CPU güç pinleri 8+8 ise hepsi tam dolu olsun.

Birkaç çarpan ve voltaj ayarı yapacaksın baktın olmadı işlemci soğutucusuna bakacaksın oda değilse ya işlemci aşırı kalitesiz veya bozuktur ya da soğutma yanlış monte veya bozuktur ki duruma göre anlaşılır zaten bu kadar basit. Küçücük alanda 45 kg kasayı kaldır indir sinirlerim bozuldu bir de işlemci soğutucunun vidalarında da başta bahsettiğim sıkışma olayı olunca daha ona bakacağım keşke en başta kendim birleştirseydim böyle olacağını bilsem bir de bütün vidaları tek bir yere koymuş arkadaş beni mi sınıyor anlamadım 😅

Bu soğutmanın vidaları eşit bir şekilde sıkılması lazım ve eşit uzunlukta olmalı. Ratio ise örneğin Ratio 47 ise bu 4700MHz yani 4.7 GHz'ye tekabül eder hocam. Görselde şimdi gördüm Fixed Core yapmanız için 3. fotoğrafta en yukarıda (CPU Core voltage mode) kısmını Auto'dan fixed Core ayarlamanız lazım. Eğer fixed core yoksa diğer mod türlerinin bir fotoğrafı varsa atar mısınız zahmet olmaz ise? Onun dışında işlemci çok garip bir şekilde ağır şekilde besleniyor. 300W ciddi bir oran sanki frenlemiyor gibi kendini garip bir şekilde çok ilginç. Bu sorun çözülene kadar takipçisi olacağım. E-Core için ve P-Core için hangi değerlerde en iyi voltaj değerleri var bir araştırmam lazım uygun değerler bulursam buraya yazacağım.

Hayır bir problem olmaz diye düşünüyorum ama anakarttaki CPU güç pinleri 8+8 ise hepsi tam dolu olsun.

Bu soğutmanın vidaları eşit bir şekilde sıkılması lazım ve eşit uzunlukta olmalı. Ratio ise örneğin Ratio 47 ise bu 4700MHz yani 4.7 GHz'ye tekabül eder hocam. Görselde şimdi gördüm Fixed Core yapmanız için 3. fotoğrafta en yukarıda (CPU Core voltage mode) kısmını Auto'dan fixed Core ayarlamanız lazım. Eğer fixed Core yoksa diğer mod türlerinin bir fotoğrafı varsa atar mısınız zahmet olmaz ise? Onun dışında işlemci çok garip bir şekilde ağır şekilde besleniyor. 300W ciddi bir oran sanki frenlemiyor gibi kendini garip bir şekilde çok ilginç. Bu sorun çözülene kadar takipçisi olacağım. E-Core için ve P-Core için hangi değerlerde en iyi voltaj değerleri var bir araştırmam lazım uygun değerler bulursam buraya yazacağım.

Aklıma bir diğer fikir geldi Overclocking/Advanced CPU Configuration menüsünde Long Duration Power limit(W) 270W çekmeyi de bir deneyin isterseniz. Eğer CPU Core voltage Mode'da fixed Core yoksa offset mode olarak ayarlayıp kademe kademe -100, -150 olarak 50'şer olarak kademe düşürün. Aklıma şu an bunlar geldi.

Son düzenleme:
CPU Loadline Calibration Mode 1
All Pcore 57 (5700 Mhz)
All E Core 4.3 (4300 Mhz)
Ring Bus
Min Cache ratio 46
Max Cacha Ratio 46

Cpu Core Voltage Fixed yoksa override;
CPU voltage 1.275 V
Long Duration Power Limit 280 W
Short Duration Power Limit 280 W

Bu şekilde saklayıp cinebench r20 ve ardından r23 ile deneyin. Hata alırsanız; işlemciniz 95 dereceyi bulmuyorsa 1.3 V'a kadar kademeli olarak artırıp testi tekrarlayın. Bunu hata vermeyeceği voltaja kadar yapın.

Şayet işlemcininz1.275 V'de 95 dereceyi bulduysa All Pcore değerini 56 olarak düşürün.

Son düzenleme:
@Strider0628 @xZKy

Hocam çok teşekkürler ilginiz yardımınız için. BIOS da override-overridee offset şeklinde ayarlar vardı fotoğrafı atayım. Yalnız şuan değil de yeni macun gelsin muhtemelen bugün veya en geç yarın geldiğinde o zaman bakayım hazır açmışken diğer parçalarda da bir sıkıntı olmadığından emin olup her şey tamam şu işi halledeyim başıma iş almak istemiyorum. Bu arada thermal throttle Sadece P core4-6-7 de oluyor P core 4 genelde 6 da diğerleri 5.7de çalışıyor hadi onu anlıyorum ancak 6 ve 7 yi anlamadım.

Bu arada yüksek watt çekmesi normal hocam hatta daha iyi benim için onu demek istemiştim. Daha iyi aslında tabii ki değil ancak en başta auto da çalışırken önceden thermal throttle hemen yerken şuan en azından 17300-17400 yapıyor tek çekirdekte 980 leri gördüm ki baya fark demek bu. 925-930 la 980 arasında. Overclock.net ten arkadaş thermal throttle yemek çok garip ben 5.8 P core 4.6E core 4.8de Cache'de 4.8 de 17950-18000 alıyorum demiş. Yani skorlar fena değil gibi gözüküyor 5.6-5-7 P core 4.4E core a göre 17400'lü rakamlar normal gözüküyor. Thermal throttle'dan dolayı muhtemelen her şeyin başı bundan dolayı %90 ihtimalle.

Overclocking "Raptor Lake refresh" -...

Buradan bakıyorum normalde buraya da fotolardan 1-2sini atmıştım sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Burada arkadaşların hepsi 14900k kullanıcısı ve overclock cu tayfa hepsi custom sıvı soğutmalı vs. Onlarda söyledi termal throttle a girmesi saçma vs. diye içlerinde benle aynı soğutucuyu kullanıp 6.2 gören var. Gerçi custom sıvı soğutma olmadan sabit 6.0 alamazsın demişti başka bir arkadaş ki aslında doğru olabilir çünkü 6.2Ghz yapan arkadaş belkide tek çekirdek için yapmış olabilir tam bilmiyorum sonuçta bu arkadaşlar genelde skorcu tayfa 🙂 İşlemcide sıkıntı olduğunu açıkçası pek düşünmüyorum yani o kadarda şanssız işlemci gelmesi çok düşük ihtimal gibi geliyor. Ya soğutma da bir sıkıntı vardır temasında vs. ya da bilmiyorum. Çünkü kasanın üstüne elimi tuttuğumda hiç sıcak hava gelmiyor gayet soğuk hava üflüyor radyatör 100 dereceye çıkınca hemen 30 a düşüyor ancak bilemedim acaba pompa mı düzgün çalışmıyor bir fikrim yok. Corsair 7000D kasanın fan kontrolcüsüne oradan da anakarta bağlamış arkadaş. Gerçi bazı kişilerde öyle yapmış bu forumdaki 1-2 arkadaşa baktığımda. Ancak gene de CPU fan ve PUMP fana mı takmam daha sağlıklı olur acaba? Sizin öneriniz nedir?

Bu daha önce açtığım fanların bağlantı yerleri:

Edit:Bu yazıyı yazarken macun kargodan geldi🙂 eve geçince bakayım değerlerine.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı