İşlemci silikon kalitesi anlamak

Hocam tekrar merhabalar 360W a çıkması pek doğal değil. Piyasada ki hiç bir AİO o watt değerinde stabil soğutma yapamaz. Anca CUSTOM Loop ile sağlanabilir. Şayet hata aldıysanız kademeli olarak 56'dan 55 e çekip voltajı 1.25 deneyin AİO'nuzun kaldırabildiği WAT değerini bulup, hangi voltajda o wat a çıktığını görüp, o voltajdaki slikonun kaldırdığı çarpana sabitleyebilirsiniz.

Hocam tekrar merhabalar 360W a çıkması pek doğal değil. Piyasada ki hiç bir AİO o watt değerinde stabil soğutma yapamaz. Anca CUSTOM Loop ile sağlanabilir. Şayet hata aldıysanız kademeli olarak 56'dan 55 e çekip voltajı 1.25 deneyin AİO'nuzun kaldırabildiği WAT değerini bulup, hangi voltajda o wat a çıktığını görüp, o voltajdaki slikonun kaldırdığı çarpana sabitleyebilirsiniz.
Hocam 1.25de sıkıntı olmuyor gibi P core 5.7 E core 4.4 cache 4.8 de. 320-330watt civarı sıcaklık 90 derece civarı tabikide AiO olduğu için 6-7 dakikaya kadar normalken hafif hafif yükseliyordu ancak 5.8i denedim ve olmadı mavi ekran vermedi ancak cinebench rash verip durdu daha yükseğe çekince de haliyle throttle a giriyor. Ancak bu durumda işlemci silikonunu anlamak için overclock'tan ziyade undervolt daha mantıklı gibi çünkü en kaliteli işlemcide olsa muhtemelen AiO ile her türlü throttle a girer 6Ghz ya da 5.9'da vs bile. Yani başka yolu var mıdır kalitesini anlamanın internette 1.15 V core çalıştıranlar varmış sanırımda bir garibime gitti açıkcası 5.7P core u vs. genelde 5.6'yı 1.29V core çalıştırınca çoğu kişi baya efsane vs yazmıştı forumda insanlar. SP puanı 107 civarıydı bu söylediğim arkadaşın yanlış hatırlamıyorsam. Anlamanın dediğim gibi başka yolları var mıdır silikon kalitesini vs? Bu arada voltaj 350w çıkmasın diye 320'de vs deneyeceğim çok fazla V core u düşürmenin herhangi bir zararı olur mu işlemciye ya da anakarta bir yandan o sebeple şüphelendim 1.25Vda 5.7P core 4.4E core 4.8Ghz cache çalıştırması güzel gözüktü ancak bilemiyorum.

Ancak bu durumda VID ve Vcore sanırım farklılık gösteriyor çünkü V core ayarlasamda genelde yükseliyor yani V core 1.28 ayarlarsam VID 1.27 V core ise 1.29 oluyor. Bu sizin dediğiniz offset ayarını tam olarak nasıl yapacağım? Ve de

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu bir kaç gün önce denemiştim ancak tek 1 ayarı oda offseti değiştiriyordu. Düşük voltajda 9900k 5.2 ye çıkarıyordu da biraz absürt geldi. Yani undervolt yapıp Maksimum u 5ghz olan işlemciyi 5.2 çıkarması belki 9900k için normal ama 13900k ve ya 14900k'da böyle bir şey olacağını pek sanmıyorum ve dediği ayarı yapınca PC pek güzel karşılamamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Intel XTU yazılımında da AI destekli öneriyi incelediğimde AI bana 8 çekirdeğin ilk 2sini 6.1 e diğer 6'sını 5.9a sabitlemeyi önerdi. Baya absürdüme gitti açıkcası kabul ettim ancak tabi yük altında her türlü Throttle a giriyor. Proje üzerinde çalıştığımda gerçi işlemci %30-50'nin un üstüne çıkmayacağı için aslında bilemedim durumu. gerçi 100mV düşürdüğümde mavi ekran vermemişti başka bir arkadaşta bu kadar undervolt yapabiliyorsanız baya şanslısınız vs demiş şu arkadaş
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
5.dakikada vs. ancak ben XTU üzerinden yapmıştım muhtemelen aynı hesaba geliyor.

Son olarak V/F curve ayarlarını istiyorlar genelde çünkü default olarak sanırım çekirdeğin o hıza çıkması için gereken voltajıo orada gösteriyormuş ona da bakacağım MSI'da var mı bu ayar bildiğiniz kadarıyla asus anakartlarda gördüm de?

Hocam şu şekilde test yaptım ancak cinebench skoru düşük geldi muhtemelen V core'dan dolayıdır. HT'i kapattım çünkü.
cpu testi1.png
cpu testi2.png
cpu testi 3.png

P çekirdeği 5,9 ghz E çekirdeği 4,6 ghz R önbelleği 5,0 ghz 1,27VID 1,29-1,30V çekirdek HT Kapalı. LLC1 (MSI Z790 pro ve maksimum MB) Arctic 420 mm AiO. Bu arada HT Cpu-z skorunu kapattığımda doğrudan 17800-18000'den 15500-15400'e düştü ancak tek çekirdek 960-970vb. Sugi bu videoda 6.3ghz ile 39.900 puan aldı.

Yanlış hatırlamıyorsam P core 5.7, E core 4.4, R 4.8 ve 1.21-1.22VID (HT açık) denediğimde sıkıntı olmamıştı. Bunun dışında

LLC2'yi denediğimde mavi ekran alıyorum. HT'yi açtığımda aynı mavi ekranı alıyorum. Muhtemelen V core ayarını biraz arttırırsam sorun çözülecektir ancak bu sefer soğutma yetersiz gibi görünüyor.

Yanlış bir şey var mı? Puanın oldukça düşük olduğunu düşünüyorum ama açıkçası Sugi'nin 6,3 GHz ile 39900'e ne zaman ulaştığını bilmiyordum. Muhtemelen biraz daha deneyeceğim.

Bu arada günlük bilgisayar için tavsiyeniz var mı? Bilgisayarı iş için kullanıyorum ve 8-12 saat açık kalacak. Ancak şöyle bir durum var: AiO ile 6.0 ya da 6.1Ghz elbette zor ama işlemciyle yaptığım iş hiçbir zaman %100 yük çekmiyor. Maksimum %5-10. Ekstra bir program indirsem ya da CS2 vb. 20-30 dakika oynasam (zaten FPS'yi sınırlandırıyorum), oyun oynasam %20-30 diyelim yani toplam 80-120W'ı geçmiyor(auto ayarlarla yani 5.7 P core 4.4 E core 4.5-5R cache.)Bu şekilde 6.1-6.2 yada 6.3 sağlıklı mı? - 6.2Ghz'de kullanabilir miyim ve sizce bu şekilde kullanabileceğim maksimum diğer çekirdek sayısı nedir? Sadece iş için kullanacaksam %10-15’i yani 60-80W’ı geçmiyor.

@xZKy @Strider0628

Son düzenleme:
İşlemcinizi all core 6.2 yapamazsınız. Ona Custom Loop bile yetmez. İşlemci silikonunuz çok çok iyi ise; tek çekirdeği 6,1-6,2 iki çekirdeği 6.0 ghz ve diğerlerini de 5.6 gibi kullanmanız olası. Genelde PubG veya Warzone gibi hardcore Battle Royal oyuncuları HT Çekirdeklerini kapatıp 6.0 ve 6.2 ghz olarak çalıştırıyor. Çünkü HT çekirdekleri hem işlemcinin çektiği Wat'ı, hem de iç sıcaklığını çok artırıyor. Örnek olarak benim sistemimde 14700KF yi HT açık bir halde AllCore 5.6 Ghz yapabiliyorken, HT çekirdeklerini kapattığımda AllCore 5.8 olarak kullanmaktayım. Ayrıca HT çekirdekleri kapatıldığında PubG gibi oyunlar inanılmaz akıcı hale geliyor. Bunun yanında HT çekirdeklerini kapatmak bir miktar render performansını kaybettirir.

İşlemcinizi all Core 6.2 yapamazsınız. Ona Custom Loop bile yetmez. İşlemci silikonunuz çok çok iyi ise; tek çekirdeği 6, 1-6, 2 iki çekirdeği 6.0 GHz ve diğerlerini de 5.6 gibi kullanmanız olası. Genelde PUBG veya Warzone gibi hardcore Battle Royal oyuncuları HT Çekirdeklerini kapatıp 6.0 ve 6.2 GHz olarak çalıştırıyor. Çünkü HT çekirdekleri hem işlemcinin çektiği Wat'ı, hem de iç sıcaklığını çok artırıyor. Örnek olarak benim sistemimde 14700KF yi HT açık bir halde AllCore 5.6 GHz yapabiliyorken, HT çekirdeklerini kapattığımda AllCore 5.8 olarak kullanmaktayım. Ayrıca HT çekirdekleri kapatıldığında PUBG gibi oyunlar inanılmaz akıcı hale geliyor. Bunun yanında HT çekirdeklerini kapatmak bir miktar render performansını kaybettirir.

Evet birkaç gündür ayarları kurcalıyorum dediğiniz gibi zor en iyi ihtimal bile 2-3 çekirdek 6GHz diğerleri 59 58 57X diye belki ancak onda da performans olarak pek bir mantığı sanırım olmuyor.

HT açık 5.9GHz oluyor e Core 4.4 ring 4.8 VID 1.3-1.32V gibi ancak bu sefer de inanılmaz throttle a giriyor 370-380wattlar vs. E core vs kapatınca wattlar iyice düşüyor. sadece P core 5.8-5.9 yapınca 230-250watt arası çekiyor.

Ancak şunu sormak istiyorum benim kullandığım program genelde %5-10 arası CPU kullanıyor ki 50-60W bile etmiyor. Ben 1.45-1.5V gibi çılgın bir değer ve 6.3Ghz de çalıştırsam hatta işi abartım 1.5V'ında üstüne çıkıp 6.5ları denesem Bunun nasıl bir zararı olur sonuçta işlemci ısınmayacaksa? V core u yüksek tuttuğumdan dolayı ısınmasa bile bozulma ihtimali vs mi oluşur?

Bu arada hocam kayda değer fena olmayan bir Custom loop için 3 aşağı 5 yukarı ne kadar para harcamak gerekiyor acaba mesela 420mm Arctic AiO 6000TL olarak değerlendirdiğimizde bir bilginiz var mı?

İyi bir custom sistem vergiler ile yaklaşık 30k civarı tutar. Birde işlemcide voltaj artırmak işlemcinin degrade olmasına neden olabilir. Bu sebeple çekirdeklerin en verimli olduğu Voltaj Frekans noktasında kullanılmasını tavsiye ederim. 100-200 mhz çok fazla bir kazanç getirmez. Çünkü belli bir noktadan sonra işlemci frekansına bağlı performans artışı Lineer artış göstermiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı