İşlemci silikon kalitesi anlamak

Benim gözümde en sağlıklısı o aslında.

Nasıl yani Tek çekirdek P-Core 7GHz görüyor mu?

Hayır yani 8 performans çekirdeğinden 4-6 ve 7 numaralı çekirdekler anlamında hocam. Bu arada daha demin en baştan söktüm ve her şeyi taktım. Anakart CPU aynası vs. dahil. Fan bağlantılarına dokunmadım ve yahu bu kadar mı değiştirir bir macun olayı. Hocam CPU-Z testlerini tekrar yaptım herhangi bir throttle olmadı maksimum gördüğü 83-84 dereceler. Performans çekirdekleri herhangi bir kısma yapmadı. Full hızdan PWM yani Auto'ya çektiğimde de maksimum 86-87 dereceleri gördü ve throttle a girmedi. Çektiği elektrik 270-280 wattlara düştü. Ancak vaktim olmadığından 5-10 dakika test yapabildim ki aslında aynı hesap öteki türlüde 1-2 saniyede 105 üstüne çıkıyordu akşama daha iyi test yapacağım.

Yahu 20-25 derece fark nedir yahu bayağı şaşırdım açıkçası 😀 belki daha fazlaydı çünkü 100 derece sınırından 105 dereceye çektiğimde hemen saniyesinde 105-106 ya çıkıyordu. 120 yapsam 120ye giderdi muhtemelen. Muhtemelen sadece macun işi değil diğer vida ve temas sorunları da yok gibiydi hepsini eşit derecede vs. ayarladım tek farkı anakartın ön kısmında ufak kağıt gibi şeylerden yoktu sadece anakartın arkasında vardı ancak ondan bir şey olacağını sanmıyorum zaten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoda 4:10 dakikada.

Akşama voltaj ayarlarını deneyeyim umarım her şey yolundadır.

Ayır yani 8 performans çekirdeğinden 4-6 ve 7 numaralı çekirdekler anlamında hocam. Bu arada daha demin en baştan söktüm ve her şeyi taktım. Anakart CPU aynası vs. dahil. Fan bağlantılarına dokunmadım ve yahu bu kadar mı değiştirir bir macun olayı. Hocam CPU-Z testlerini tekrar yaptım herhangi bir throttle olmadı maksimum gördüğü 83-84 dereceler. Performans çekirdekleri herhangi bir kısma yapmadı. Full hızdan PWM yani Auto'ya çektiğimde de maksimum 86-87 dereceleri gördü ve throttle a girmedi. Çektiği elektrik 270-280 wattlara düştü. Ancak vaktim olmadığından 5-10 dakika test yapabildim ki aslında aynı hesap öteki türlüde 1-2 saniyede 105 üstüne çıkıyordu akşama daha iyi test yapacağım.

Önceki macun muhtemelen doğru sürülmedi ya bol sürüldü ya da az sürüldü belki de yayamadılar doğru düzgün. Mesela geçenler MX-4 aldım bende düzgünce kağıt gibi yaydım ortalama yoğunlukta sıktım. Sonrasında OC denemeleri yaptım i7-10700K 5.2GHz All Core denedim ve sonuç şaşırtıcı idi çünkü eskiden 98 dereceyi vuran işlemcim artık Full yükte 78 dereceyi görmüştü macunun kalitesi önemli lakin sürülüşü bizzati önemlidir.
Akşama voltaj ayarlarını deneyeyim umarım her şey yolundadır.
Voltajları da bir deneyin garantiye oynayın sonrasında test sonuçlarına buraya atın değerlendirme yapalım ama sorun şimdilik %80 çözüldü gibi. Sevindim sizin adınıza.

CPU Loadline Calibration Mode 1
All Pcore 57 (5700 Mhz)
All E Core 4.3 (4300 Mhz)
Ring Bus
Min Cache ratio 46
Max Cacha Ratio 46

Cpu Core Voltage Fixed yoksa override;
CPU voltage 1.275 V
Long Duration Power Limit 280 W
Short Duration Power Limit 280 W

Bu şekilde saklayıp cinebench r20 ve ardından r23 ile deneyin. Hata alırsanız; işlemciniz 95 dereceyi bulmuyorsa 1.3 V'a kadar kademeli olarak artırıp testi tekrarlayın. Bunu hata vermeyeceği voltaja kadar yapın.

Şayet işlemcininz1.275 V'de 95 dereceyi bulduysa All Pcore değerini 56 olarak düşürün.
hocam hangisi tam olarak ring down autoda ring ratio min ve ring ratio diye ayar var ring ratio bus kısmı tam olarak neresi acaba? Yoksa ratio min minimum normal ring ratioda maksimum mu oluyor?

Evet sizde ring ratio olarak adlandırılmış. Min ve max değerlerini işlemcinizin imc kalitesine göre sabit bir değer verebilirsiniz. 46 dan başlayıp TestMem5 ile hata almayacağınız noktaya kadar yükseltebilirsiniz. Bu bellek latency değerinizi bir miktar düşürecektir.

@xZKy @Strider0628

Eki Görüntüle 2098190
IMG_20240127_085534.jpg
IMG_20240127_085517.jpg

Hocam sanırım doğru oldu? bu arada ayarları değiştirince Cpu ratio diye bir mod açıldı oraya fixed mode ve dynamic mode var fotoğraftaki gibi. Fixed ı seçiyorum değil mi? Ancak diğer fotoğrafta gösterdiğim gibi sizde demiştiniz fized yoksa override seçin vs diye. Birde cpu core voltage kısmı var oralsrı değiştiriyormuyum? Auto damı kalıyor yoksa fixed core seçenrği aktif olduğu için. Yoksa hem fixed core hemde override mı seçeyim. Loadline 1 seçtim. Diğer bütün ayarlar dediğiniz gibi.
IMG_20240127_090229.jpg

IMG_20240127_090351.jpg

Bu arada her şey autoda test yaptığımda p ve e core 0 1.26-1.27V de throttle a girmeden 5.7 P core 4.4 E core duruyordu şeklinde 260-300w maks çekiyordu. CPU da maks 88 gösteriyordu intel ve cpu-z bench testi tabi bunlar kısa süreli.

Bu şekilde kaydediyorum ayarları power limitide 280 e ayarladım Son hali böyle kaydedip test ediyorum hocam doğru gözüküyor değil mi?

IMG_20240127_091020.jpg

Edit hocam bu arada masaüstünde hiçbir program çalışmıyor fotodaki gibi core distance tp TjMax değeri 73-74 derecelerde dolanıyor normal mi bu bana hiç normal gelmedi?
IMG_20240127_092036.jpg

Edit: İnternetten araştırınca ne kadar fazlaysa o kadar iyi va dendi sanırım daha ne kadar potansiyel olarak ısınanileceğinin bir göstergesi oluyor.

Bu şekilde R23.200 testini başlatıyorum hocam her şey autoda 40400 civarı almıştı onunda fotosunu almıştım

Hocam dediğiniz ayarlarda cinebenchi başlatınca p core ve e core direkt 3.9-4-4.1ghz e düşüyor sıcaklık fazla olmadığı halde 75-80 arası seyretse vs bile? 5.dakikadan itibaren ki sonuçlar ama daha ilk saniyede düştü direkt söylediğim hızlara. Saçma bir sorun gözüküyor mu sizce?
IMG_20240127_100400.jpg

Bu arada başka arkadaşlar(14900k forumundakiler) Cpu core voltage monitor den VCC sense ondan sonrada override LLC6 ve V CORE 1.31V seçin demişler 5.7 p ve 4.3 r core ring ise 4.8 de kalsın şeklinde vs. Bu ayarlarda bir tutarsızlık var gibi çünkü

Bende cpu core voltage monitor ayarı gözükmüyor nasıl açılıyor acaba bir bilginiz var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20240127_085621.jpg
    IMG_20240127_085621.jpg
    291,1 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Anakartınız Wat sınırlaması yüzünden işlemci frekanslarını aşağıya çekmiş.

Offset mode seçip. 280 w'a sabitlediğimiz güç limitini auto ya alıp throtte ye girip girmeyeceğine bir bakmanız mümkün müdür?

1706423157474.png

Hocam Asus ve MSI anakartlarda LLC ayarı tam zıttı olabilir vs tarzı yazmışlar internette o sebeple fotoğraflı olanını atmıştım yukarı. Sizce durum böyle mi çünkü Asus anakartı olanlar sanırım genelde LLC6 seçin diyorlar yani buda MSI'ın tam tersi mi oluyor acaba? bazılarında LLC1 en aşağıyken bazılarında en üst şeklinde vs deniyor.

Evet Asus ile MSI birbirinin tersidir. Buradaki LLC level farkları işlemcinin Voltaj Frekans eğrisini nasıl kullanacağınız ile alakalı. Ben hep işlemciye sabit voltaj gitmesini tavsiye ediyorum. Bu şekilde voltaj regülasyonu daha stabil oluyor. Asus da LLC 7 yani 8 e yaklaştıkça voltaj sabitlenir. MSI dede 1 de sabitlenir.

Evet Asus ile MSI birbirinin tersidir. Buradaki LLC level farkları işlemcinin Voltaj Frekans eğrisini nasıl kullanacağınız ile alakalı. Ben hep işlemciye sabit voltaj gitmesini tavsiye ediyorum. Bu şekilde voltaj regülasyonu daha stabil oluyor. Asus da LLC 7 yani 8 e yaklaştıkça voltaj sabitlenir. MSI dede 1 de sabitlenir.
Hocam yabancı forumda bir arkadaş şöyle söyledi onun anakartıda z790 pro-a gerçi pro a ve pro a maxin Vrmleri biraz farklı eskisi 60A benim yeni çıkan 80A kadar dayanıyor ama muhtemelen 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Şu şekilde söylemiş:

"ASUS'taki LLC6 0,49 mohm'dur. MSI'da LLC5 veya LLC6 kullanmalısınız o zaman, benimkini şu şekilde ölçtüm:

Mod 6 = 0,56 mOhm
Mod 5 = 0,40 mOhm

Bu arada LLC4'ü veya daha agresif bir şeyi kullanmam. Tüm buildzoid videolarında pano ne olursa olsun vmin'ler daha da kötüleşiyor."

Yani LLC6'nın karşılığı nedir diye sormuştum bu şekilde söylemiş.

Altına da bir başka arkadaş bu arkadaşın bana yazdığı mesaja cevap olarak başkasının mesajını alıntılayıp şunu söylemiş:

"Asus anakartımda Higher LLC'nin Vmin'den daha yüksek olduğunu fark ettim.

Henüz denemediğim şey, ağır yük için en düşük Vmin'i Otomatik yerine manuel olarak bularak bununla başa çıkmak için IA AC LL'yi manuel olarak ayarlamaktır."

Alttaki arkadaş üstteki desteklemiş mi yoksa tam tersi mi demeye getirmiş burada? Muhtemelen aynı şeyi söylüyor gibi anladım çünkü Asus anakart kullanan biri bahsettiği kişi. Aşağıdaki IA AC LL kısmını anlamadım LL sanırım load line AC de daha ince ayar yapmak için sanırım AC ve DC çıkışın ayarlamayı bahsediyorlar galiba?

Yada bunlar yanlış mı anlıyor çünkü düz mantık bakınca mode8 in altında NO OC yazıyor o zaman Vmin aralığı mode8'de daha düşük mode 1 de daha sıkı olmuş olmuyor mu?

Edit: Hocam sizin ayarları deniyorum şuan. Cpu core voltage kısmı Autoda duruyor şuan override veya offset yapmadım. Limiti kaldırdım sadece gerçi gene 280w çekti maks. ancak Cpu V core'u 1.28 yaptığımda 1.27 olarak ayarlıyor hep 0.1 aşağısı oluyor yoksa ben yanlış yere bakıyorum sanırım? VID yerine V core kısmına mı bakacağım en sağdaki o kısımda gerçi 1.29 gözüküyor ilk 15-20 saniye kısa cpu-z testi sonuçlar böyle: O
cpu deneme1.png

Bu ayardan öncede forumdakiletin standart özelliği denerken daha önceki gibi mavi ekran verdi daha öncede aynı hatayı vermişti ancak bu seferde %0 da kaldı bende reset attım pc biraz kendine gelmryince kapatıp açınca düzeldi bir şey olmamıştır heralde? :)
IMG_20240128_170224.jpg

Offset ayarını açtığımda şu şekilde bir ekran geliyor hocam
IMG_20240128_171332.jpg

V core da böyle gözüküyor
IMG_20240128_171421.jpg

Bu arada CPU FLL OC mode diye bir ayar var bunu autoda mı bırakayım?
IMG_20240128_171939.jpg

Edit2: Hocam Ring i 4.8 yaptım e core 4.4 yaptım gene 3 aşaüı 5 yukarı aynı watt ve diğer değerli verdi. Ancak bu arkadaşların dediği gibi LLC6 V core 1.32 yaptığımda bile crash yiyordu gerçi 1.32 de crash yiyorsa 1.33 yapın böyle böyle deneyin demişler(herkesin standart testi için çünkü oradaki forumdakilerin %80 inden fazlası Asus apex encore veya rog kullanıyor) Kısa testte çalıştı 5.7 p core 4.4 e core ve 4.8 ring core şeklinde cinebench testi yapayım mı yoksa core voltage kısmını autodan offset mi çekeyim sizi bekliyorum ona göre deneyeceğim hocam

Bu arada nasıl bildiniz yav hocam maşallah şansa mı denk geldi diyeceğimde 2 kere de şans olmaz ki yav:) tam 280 watt çekiyor işlemci limit kısmı auto ya çektiğim halde :)) 4.3 e core 4.6 ring core 278-279 wattdı şimdi 281w vs. çekti :))
Ancak yukarda fotoda dediğim gibi msi anakarttan mı bilmiyorum 1.28 ayarlayınca 1.27 de kalıyor vcore da 1.29 da duruyor yolsa LLC ayarından da olabilir gerçi bilemedim.

Cinebench testinde 360wattlara çıkıyor ve termal kısıyor otomatik hocam e core veya ring cache değil ancak p core ları kısıyor.

voltajı 1.26 yaptım şuan daha fazla dayanıyor 340W çekiyor ancak fazla gibi geldi 1.25 denemeli miyim? Sizi beklemem daha sağlıklı sanırım. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı