İşlemci tavsiyesi

Piyanist89

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Masaüstü bir tane kasa toplamak istiyorum. Monitör vs. diğer ekipmanlar var. Şu anda laptop kullanıyorum.
Daw vsti plugin gibi yazılımlar kullanıyorum. Müzik işleri ile uğraşıyorum. Laptop bir yerden sonra performans vermiyor. İşlemci kaldırmıyor. İster istemez ısınıyor ve laptopta çok fazla müdahale edemiyorsun.

Şimdi bu daw vsti ve plugin vs. nedir bilmeyen olabilir. Ben şöyle kısaca önemli parçalarını söyleyeyim ona göre yola çıkalım :)
bu yazılımlar işlemci ve RAM'e ço ihtiyaç duyarlar.

Şu anda halihazırda. i7 4712MQ 2.3 GHz işlemci.
12 GB DDR3 RAM kullanıyorum.
Kuracağım sistemin bundan daha iyi olması gerekiyor. Ama öyle i7 9900K falan değil he olsa iyi olur ama bütçe kısıtlı. Ama i7 olması şart.
Bu yüzden i7 5. ve 6. nesil fiyat olarak iyidir.

Ben 1-2 tane baktım şu andaki işlemcimden daha iyi gibi duruyor. Bir de sizin görüşlerinizi almak istedim.

1. Intel i7 5820K.
Dahili ekran kartı yok. (Bu nedir ekran kartı olmadan anakartın onboard çıkısından görüntü alamayacak mıyız? Yani ekran kartımı almamız gerekiyor?)
2. Intel i7 6700K.
3. Intel i7 6800K.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Masaüstü bir tane kasa toplamak istiyorum. Monitör vs. diğer ekipmanlar var. Şu anda laptop kullanıyorum.
Daw vsti plugin gibi yazılımlar kullanıyorum. Müzik işleri ile uğraşıyorum. Laptop bir yerden sonra performans vermiyor. İşlemci kaldırmıyor. İster istemez ısınıyor ve laptopta çok fazla müdahale edemiyorsun.

Şimdi bu daw vsti ve plugin vs. nedir bilmeyen olabilir. Ben şöyle kısaca önemli parçalarını söyleyeyim ona göre yola çıkalım :)
bu yazılımlar işlemci ve RAM'e ço ihtiyaç duyarlar.

Şu anda halihazırda. i7 4712MQ 2.3 GHz işlemci.
12 GB DDR3 RAM kullanıyorum.
Kuracağım sistemin bundan daha iyi olması gerekiyor. Ama öyle i7 9900K falan değil he olsa iyi olur ama bütçe kısıtlı. Ama i7 olması şart.
Bu yüzden i7 5. ve 6. nesil fiyat olarak iyidir.

Ben 1-2 tane baktım şu andaki işlemcimden daha iyi gibi duruyor. Bir de sizin görüşlerinizi almak istedim.

1. Intel i7 5820K.
Dahili ekran kartı yok. (Bu nedir ekran kartı olmadan anakartın onboard çıkısından görüntü alamayacak mıyız? Yani ekran kartımı almamız gerekiyor?)
2. Intel i7 6700K.
3. Intel i7 6800K.
Yazdığınız işlemciler ikinci el ve fiyat olarak da pek uygun değiller. Ben R5 3600 öneririm. i7 8700K modeline yakın bir performansı var. Hatta bazı Render işlerinde geçiyor bile denebilir.

Edit: Hatta R7 2700X alıp Render işlerinde 9900K modeline yaklaşabilirsiniz :D

Son düzenleme:
i7 5820K'da entegre grafik olmadığından ekran kartı almanız gerekir. Fakat burada yazdığınız işlemcilerin stoğu yok diye biliyorum ikinci el mi alacaksınız?

Aynen ikinci el alacağım sıfırlar çok pahalı. Zaten mecburen eski nesil işlemcilere yöneleceğim. Yeni nesiller kasıyor :)

Aynen ikinci el alacağım sıfırlar çok pahalı. Zaten mecburen eski nesil işlemcilere yöneleceğim. Yeni nesiller kasıyor :)
2.El almak çok mantıklı değil bence fiyatlar çok uçuk bende 7.nesil almayı düşünüyordum i5-9000 serisinin eskilerden daha ucuz olduğunu görünce vazgeçtim arkadaşımızın dediği gibi Ryzen işlemci bakın.

i5 yeni nesiller i7 eski nesillerden daha güçlü olabiliyor. İşlemcileri i5 ve i7 olarak değil de model bazında değerlendirmende fayda var.

i5 yeni nesiller i7 eski nesillerden daha güçlü olabiliyor. İşlemcileri i5 ve i7 olarak değil de model bazında değerlendirmende fayda var.

mesela verdigim seçeneklerdekiler eş deger i5 hangi işlemci var ?
AMD ürünlerine bakmanız daha iyi olacaktır.
amd işlemcilere pek sıcak bakmıyorum :) ryzen 3900 için kullanacagım programlar için daha iyi diyorlar. yük altında i7 işlemciler amd ye göre performans düşüyor deniliyor ama 3900 pahalı :)

mesela verdigim seçeneklerdekiler eş deger i5 hangi işlemci var ?

amd işlemcilere pek sıcak bakmıyorum :) ryzen 3900 için kullanacagım programlar için daha iyi diyorlar. yük altında i7 işlemciler amd ye göre performans düşüyor deniliyor ama 3900 pahalı :)
i5-9000 serisi bakın önerim i5-9500, İntel'in yeni nesillerinde f kodlu ürün bakmayın kodunda f olması entegre grafik olmaması demektir.

Edit: Biraz daha bekleyip 10.nesil çıkmasını bekleyebilirsiniz.

@Piyanist89 eş değer değil daha güçlüler, i5 8600k veya i5 9600k. Fiyatlar ne olur bilmiyorum ama 10. nesil i5'ler, i7 8. nesil performansında olacak gibi duruyor. i5 8600k'yı overclock ederek yıllardır kullanan arkadaşım var, performansından aşırı memnun.
Ayrıca i7 5820K çok güç istiyen bir işlemci, entegre grafik kartı da yok. Önermiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı