İşlemci üzerindeki iletken nasıl kaldırılır ?

SANTA_FORGET

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi sosyaller. Benim 2. bilgisayarımın e4500 işlemcisi var speccy ile sadece Youtube'den video izlerken 80 derece gördüm. Acaba işlemcinin üzerindeki o demir parcanın altındaki termal macun bitmiş olabilir mi ? O demir parçayı nasıl çıkartırım ? Pentium 4 3 ghz işlemcidekini çıkarmaya çalışırken parçalandı. Youtube da IHS removal diye aratınca çıkıyor fakat o kadar ısıtacak bişey nerden bulabilirim. Çakmak olur mu ? @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım çekirdeklere ulaşmak istiyorsun. Recep Baltaş bazı videolarda jilet ile yapıldığını söylüyordu.

Jiletle kenarlarını yaptım ama çıkarmaya çalışırken çekirdek parçalandı , Çakmakla ısıtsam çekirdeklere zarar gelirmi ?

Acaba siz termal macun nedir? Nereye sürülür? Bunları bildiğinizden eminmisiniz? Termal macun zaten o iletken dediğiniz şeyin üzerine sürülür. Kenarlardan taşmayacak şekilde. Onun üstünede soğutucuyu takarsiniz. Termal macunun amacı işlemci ile soğutucunun daha iyi temas etmesini sağlamak. O iletkeni çıkarmaya çalışılan videolardaki işlemciler zaten bozuk yada kullanilmayan işlemciler. Sırf meraktan veya eğlence için orayı sokuyorlar. Eğer orayi sökerseniz işlemci bozulur.

Arkadaşlar bu ilk mesajım olduğu için öncelikle hepinize merhaba,

Eimde 6 core intel işlemciler mevcut, ve ben bunların çekirdeklerinin üzerinde bulunan metal kaplamalarını (ihs) sökmek istiyorum (yurtdışında delidding yada ihs removal olarak geçiyor))

Yalnız benim işlemcilerimin ihs denen metal kapları lehimli imiş, kenarlardan jiletle kesildikten sonra ütü, çakmak vs. gibi yöntemlerle ısıtılarak söküm işlerini youtube dan gördüm.

Ancak kafama takılan şey, ısıtılarak sökme işlemi sonucunda çekirdeğin üzerinde lehim kalıntıları kalıyor mu?
Kalıyorsa bu lehim kalıntılar nasıl temizlenebilir?

Çünkü üzerine farklı bir soğutucu takacağım yani çekirdeğin yüzeyinin pürüzsüz kalması gerekiyor.

Bu arada 4 adet xeon işlemcinin metal kaplamalarını bu yolla sökerek sorunsuz kullandım. Bir cihazıda ulusal bir kanala vermiştim, 7 aydır sorunsuz kullanıyorlar. Belki işine yarayan olursa buraya yazıyorum:

IHS çıkarıldıktan sonraki Lehim kalıntılarını 1500 yada 2000 numara su zımaparası ile çıkarabiliyoruz, su zımparasını su ile ıslatıp kullanacaksınız. Zımparalarken ara ara su damlatabilirsiniz.

Lehimler ise 200-220 dereceye çıkarılmış ütü ile sökülebiliyor, lehimlerin erime noktası 160-170 derece gibi.
Ben sökümde ütünün IHS'ye oturtacağım kısmının sıcaklığını ölçüyordum, 220 gibi olduğunda fişten çekip öyle üstüne koyuyordum. 220 ye ısıtmamın sebebi IHS ye koyduğunuzda ısıyı emiyor ve sıcaklık düşmesine sebep oluyor.

Ütü sıcaklığı için kaliteli lazerle ısı ölçer lazım. Ütünün her tarafı homejen ısınmıyor, mesela ön taraf 170 ken arka taraf 220 ye çıkmış oluyor. Söküm bittikten sonra işlemciyi soğutmak için yanınızda bir fön makinesi olmasıda faydalı olur.

Aşağıdaki youtube videosuna benzer yaptım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

IHS ile pcb arasına 8-10 adet civarı jilet takıp gerginliği artırmanız, üstündeki ütününde baskısıyla, lehim erir erimez pcb nin fırlayarak ayrılmasını sağlar.

Böylelikle işlem biraz daha kısa süreceğinden silikonun altındaki çekirdeğe çok fazla ısının ulaşmasını engellemiş olursunuz.

Yukarıdaki videodaki gibi ancak ütünün sıcaklığından etkilenmemesi için koli bantını tamamen soyup sadece karton kalacak şekilde yaptım.

Zemini ise o kadar yumuşak tutmadım bir tahta masa üzerine bir kat kağıt havlu serdim, onun üstünde çalıştım, ıhs ayrılınca masaya düşüp ses çıkarsın amacıyla çok yumuşak tutmadım zemini. Videodaki vatandaş görmediği için ütüyü kaldırp vs. işlemciyi çok uzun süre yüksek sıcaklığa maruz bıraktı.

Gerçi 280 dereceye kadar zarar görmez diyorlar ancak etrafındaki altındaki transistörlerin lehimleri 160 derecede eriyeceğinden çok dikkat etmek lazım.

Biraz riskli ve çalışma isteyen işlem, bol bol video izleyerek yapmanız hatta 10- 20 tl ye çok eski işlemcileri alarak pratik yapmanızı öneririm ki ben öyle yaptım.

Jiletle kesimde en önemli nokta, içerideki transisörlere zarar vermemeniz. İşlemcinin modeline göre bu transistör sayısı farklı, yerleri değişik. Buna çok dikkat.

Bu transistörlerin yeri ve görmediğiniz bir alanda olduğu için 0,3mm fazla içeriye kesseniz bunlar kopuyor ve 400- 500 dolarlık işlemciniz çöp oluyor

Herkese iyi sosyaller. Benim 2. bilgisayarımın e4500 işlemcisi var speccy ile sadece Youtube'den video izlerken 80 derece gördüm. Acaba işlemcinin üzerindeki o demir parcanın altındaki termal macun bitmiş olabilir mi ? O demir parçayı nasıl çıkartırım ? Pentium 4 3 ghz işlemcidekini çıkarmaya çalışırken parçalandı. Youtube da IHS removal diye aratınca çıkıyor fakat o kadar ısıtacak bişey nerden bulabilirim. Çakmak olur mu ? @Recep Baltaş

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam işlemci modelinle pek alakası yok ama mesela eleman böyle bir hareket çekmiş, bu tarz bir maket bıçağı ile çözebilirsin büyük ihtimalle

Acaba siz termal macun nedir? Nereye sürülür? Bunları bildiğinizden eminmisiniz? Termal macun zaten o iletken dediğiniz şeyin üzerine sürülür. Kenarlardan taşmayacak şekilde. Onun üstünede soğutucuyu takarsiniz. Termal macunun amacı işlemci ile soğutucunun daha iyi temas etmesini sağlamak. O iletkeni çıkarmaya çalışılan videolardaki işlemciler zaten bozuk yada kullanilmayan işlemciler. Sırf meraktan veya eğlence için orayı sokuyorlar. Eğer orayi sökerseniz işlemci bozulur.
Kesinlikle size katılmıyorum ! CONN bilgisayar bu işlemi uyguluyor ve daha iyi bir soğutma oluyor... Yapabilenin yapması gereke bir şey aslında derece çok düşüyor.

Aynen mertcan ayhan2 'nin dediği gibi işlemci ısısını daha düşürmek üzere yapıyoruz bu işlemleri.

İşlemcinin bozuması şu şekilde olur, bu ihs denen metal kaplama lehim ile yapıştırılmışsa kanırtarak çıkarırsanız zarar verirsiniz.

O yüzden yukarıdaki mesajımda, lehimlenmiş ihs'nin ütü kullanarak, çekirdeğe zarar vermeden nasıl söküleceğini anlatmaya çalıştım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı