İşlemcinin Bütün Çekirdeklerini Kullanmak Zararlı mı?

avonkatalogu

Hectopat
Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi işlemci çekirdeğini artırıp düşürebiliyoruz. İşlemcimin 4 çekirdeği var ve 4 çekirdeği kullan olarak seçtim. Yani hepsini kullanıyorum şu an. Benim sorum, bu çekirdeklerin tümünün kullanılmasında bir zarar var mıdır? Bilgisayarın ömrünü, işlemcinin ömrünü kısaltır mı?

Çekirdek arttırma işlemini Msconfig kısmından yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, hiçbir zararı yok. Aksine performansınızı artırdığınız için faydasını göreceksiniz. Yeterli soğutmayı yapıyorsanız ve bilgisayarı temiz tutuyorsanız hiçbir sorun yaşamadan tüm çekirdekleri kullanabilirsiniz. Kasanın fazla tozlanması ve ısınması durumunda bilgisayar kendiliğinden kapanacaktır. Yani bilgisayarlar kendini riske atacak bir duruma siz izin vermediğiniz sürece geçemezler.

Bir deli bir kuyuya taş atıyor bin akıllı çıkaramıyor.

O ayarın işlemci çekirdeklerini kullanmakla uzaktan yakından alakası yok. Size kim böyle bir bilgi verdi ise bir daha ondan bilgi almayın. O kişi burada ise ismini yazın, banlayacağım.

İşlemci çekirdekleri sürekli devrededir. Buradan da görebilirsiniz:

Mantıksal işlemciler.jpg

Hepsinin devrede olması da bir sorun teşkil etmez. Etseydi Microsoft böyle bir ayar koyardı...

O ayarın işlemci çekirdeklerini kullanmakla uzaktan yakından alakası yok. Size kim böyle bir bilgi verdi ise bir daha ondan bilgi almayın. O kişi burada ise ismini yazın, banlayacağım.

Eki Görüntüle 308422

Hepsinin devrede olması da bir sorun teşkil etmez. Etseydi Microsoft böyle bir ayar koyardı...
Bu yanlış bilgi kirliliğinin bu forum sitesinden olduğunu zannetmiyorum. Başka bir teknoloji sitesinden buluyorlar galiba. Link

Eki Görüntüle 308422

merhaba
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu linkteki abimiz işlemcinin ömrünü düşürür diyor yanlış mı yani

Eki Görüntüle 308422

Ya tabii ki de performans artar ama sistemdeki soğutma kötüyse işlemcinin ömrünü azaltır.

Yeni konular

Geri
Yukarı