İşlemcinin oyunlardaki yeri nedir?

Mesela R6 oyunu %99GPU kullanıyor yanına bir de %80-90CPU kullanıyor. Böyle oyunlarda çok önemli.
İdeal olan ekran kartı kullanımının %95-100 arası olması.
Ekran kartı kullanımı daha düşük ise işlemci kullanımına bakılıyor. İşlemci kullanımı %90-100 iken ekran kartı kullanımı düşük ise burada işlemci darboğazı vardır demektir. Teoride böyle ama pratikte ilgili ölçüm uygulamalarının bu değerlere ulaşımı farklı veya oyun daha az işlemci çekirdeği kullanmaya ayarlanmış ise işlemci kullanım yüzdesi de düşük çıkar. Oyun az çekirdek, yüksek frekans veya düşük gecikme istiyor olabilir (birçok online oyun böyledir). Sizin elinizdeki 8 veya 6 çekirdekli ve bol izlekli işlemcinizin freksnsı düşük veya gecikme değerleri yeteri kadar iyi değilse (mimariden gelen avantaj frekanstan daha etkilidir, IPC performansı) düşük işlemci kullanımı verisi sizi yanıltır, işlemcinizin ekran kartına yaptığı darboğazı farketmenizi engeller.
Bu hatalı yoruma en güzel örnek Ryzen 1000 serisi işlemciler. Ryzen 7 1800x görünüşte 8 çekirdek 16 izlekli bir işlemci. Tüm çekirdekler yükte işlemci frekansı düşük, gecikme değeri yüksek, aynı dönemdeki Intel işlemcilere göre IPC performansı kötü olan bu işlemciye güvenip 1080TI kullanan arkadaşım Bf5'te tam bir hüsran yaşamıştı.
Arka plandaki tüm bu ayrıntılara ek olarak işletim sistemi, ekran kartı sürücüsü, oyunun optimizasyonu gibi unsurlar da eklenince işin içinden çıkmak zorlaşıyor.
Çok güçlü sisteminiz varsa arka plandaki tüm bu unsurları takmazsınız ama ülkemiz koşulları insanı fiyat-performans ürünlerini almaya ve hangi oyunla hangi çözünürlükte kaç FPS hedeflediğini iyi belirlemene zorluyor.

Aslın da bu soruyu şundan sordum. Warzone veya BF5 oynarken çok kişinin oluduğu veya her şeyin orada olduğu yerlere bakınca FPS 80-90'dan 50-60A düşüyor. Bunun sebebi işlemci mi?
(R5 2400G, RX580, 2*8 3000MHz)böyle bir sistemim var.

Aslın da bu soruyu şundan sordum. Warzone veya BF5 oynarken çok kişinin oluduğu veya her şeyin orada olduğu yerlere bakınca FPS 80-90'dan 50-60A düşüyor. Bunun sebebi işlemci mi?
(R5 2400G, RX580, 2*8 3000MHz)böyle bir sistemim var.
Yoğun yere bakınca tahminen işlemci ve ekran kartı yükü artıyordur, özellikle BF5 hem işlemci hem de ekran kartına yüklenen bir oyun. Oyunun grafik ayarlarında future frame renderingi aktif ederseniz FPS artışıyla birlikte işlemci yükü de artıyor. Bu ayarın eksisi farede gecikmeye sebep olması. O yüzden o ayarı FPS düşüşü olacağını bildiğim halde kapatıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yoğun yere bakınca tahminen işlemci ve ekran kartı yükü artıyordur, özellikle BF5 hem işlemci hem de ekran kartına yüklenen bir oyun. Oyunun grafik ayarlarında future frame renderingi aktif ederseniz FPS artışıyla birlikte işlemci yükü de artıyor. Bu ayarın eksisi farede gecikmeye sebep olması. O yüzden o ayarı FPS düşüşü olacağını bildiğim halde kapatıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anladım teşekkürler.

Geri
Yukarı