İşlemcinin Oyunlardaki Rolü

omer981

Hectopat
Selam dostlar.

Merak ettiğim konu işlemci i3 veya i5 olsa da veya AMD'nin onlara denk bi işlemcisi olsa oyunlar da ne gibi bi avantaj sağlar?

Sonuçta oyunlar da ekran kartı daha önemli imiş. Kafam çok karıştı...

Yani ben işlemciye önem verdim. Ekran kartını biraz düşürüp öyle bir bilgisayar satın aldım. Oyun oynarım ama çok fazla değil. Hata mı ettim bilmiyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun performansını etkileyen ana etken ekran kartıdır. İşlemcilerde güçlerine göre FPS'ye etki eder, her işlemci aynı FPS değerini vermez. Amaç oyunsa önem vermen gerek birinci parça ekran kartıdır, daha sonra da bu ekran kartını taşıyacak, darboğaz yaratmayacak bütçene göre bir işlemci alacaksın. Günümüzde işlemcilerin tek çekirdek performansları işlemciler arası FPS değerlerinde farklılıklar olmasına neden oluyor.

Oyun bilgisayarında işlemcinin önemini ekran kartını beslemek olarak düşün. Bir de bazı işlemciler daha güçlüdür. Onları tercih et.

Oyunları bir işlem olarak düşünürsek hesaplamaların çoğunu ekran kartı yapar. Ama işlemcinin de yapması gereken hesaplamalar vardır ve bunları yaparken ekran kartının hızına yetişemezse darboğaz dediğimiz olay gerçekleşir. Yani ekran kartı usta ise işlemci de amele oluyor. Diğer bileşenler de el arabası falan filan.:D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı