İşlemciyi taktıktan sonra kasa çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor

laephetirdrir

Centipat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
5600XT
Anakart
Gigabyte AB350M-DS2
İşlemci
Ryzen 5 1600
Arkadaşlar merhaba, yeni işlemciyi (Ryzen 5 3600) sisteme taktıktan sonra kasa başlıkta belirttiğim gibi çalıştı ama ekran klavye fare vs. hiçbir şekilde çalışmadı. Ek olarak başlangıçta bilgisayarın çalıştığını belirten bir duraksama sesi de vardı o da gitti. Ne yapmam lazım yardımcı olabilir mısınız? Ek olarak BIOS ayarlarım güncel değildi ilk takmaya çalıştığımda BIOS F2 versiyonundaydı şu an F31'e kadar güncelleyebildim. Şu an takarsam çalışır mı?

En olası durum BIOS güncellemesi olarak gözüküyor. En güncel sürüm az önce baktım F52 olarak geçiyor. Güncelleyip bir deneyin, olmazsa durumu aktarırsınız. Notlara özellikle dikkat edin. F52'ye geçmeden önce yapmanız, yüklemeniz gereken şeyler mevcut.

Evet baktığımda sizin o işlemciden görüntü almanız için minimum F40'a kadar güncellemeniz gerek. Siz yine de f52 ye kadar kurun.

Aynı sorunu bende yaşamıştım bir keresinde işlemcinin pinlerinden biri yamuktu tornavida yardımıyla düzelttince çalışmıştı. Pinleri kontrol etmenizi öneririm.

En olası durum BIOS güncellemesi olarak gözüküyor. En güncel sürüm az önce baktım F52 olarak geçiyor. Güncelleyip bir deneyin, olmazsa durumu aktarırsınız. Notlara özellikle dikkat edin. F52'ye geçmeden önce yapmanız, yüklemeniz gereken şeyler mevcut.

Evet baktığımda sizin o işlemciden görüntü almanız için minimum F40'a kadar güncellemeniz gerek. Siz yine de f52 ye kadar kurun.
F52 ye kadar güncellemeyi şu an olan işlemci ile denedim (Ryzen 5 1600) maalesef ekran uzun süre siyah ekranda kaldı güncellemeyi yaptıktan sonra bios pilini çıkarıp taktıktan sonra geri F31 e düştü. F40 a kadar güncelleyip yeni işlemciyi takmayı deneyeceğim.

F52 ye kadar güncellemeyi şu an olan işlemci ile denedim (Ryzen 5 1600) maalesef ekran uzun süre siyah ekranda kaldı güncellemeyi yaptıktan sonra bios pilini çıkarıp taktıktan sonra geri F31 e düştü. F40 a kadar güncelleyip yeni işlemciyi takmayı deneyeceğim.
Özellikle dedim size 52'ye güncellemeden önce notları okumanız gerek diye. F40'a güncellemeden önce hangi Windows sürümünü kullanıyorsanız onu seçin. Oradan uygulama kısmına tıklayın. Altta fotoğrafını bıraktığım dosyayı indirip kurun. BIOS güncellemesi öncesinde AMD'nin sitesinde chipset güncellemesi yapın.

Screenshot_64.png

https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b350 Buradan da chipset güncellemesi yapın.

Özellikle dedim size 52'ye güncellemeden önce notları okumanız gerek diye. F40'a güncellemeden önce hangi Windows sürümünü kullanıyorsanız onu seçin. Oradan uygulama kısmına tıklayın. Altta fotoğrafını bıraktığım dosyayı indirip kurun. BIOS güncellemesi öncesinde AMD'nin sitesinde chipset güncellemesi yapın.

Eki Görüntüle 2159280

https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b350 Buradan da chipset güncellemesi yapın.
Gerekli güncellemeri indirmiştim Chipset, EC FW Update Tool vs. F40 a kadar sorun olmamıştı sanırım F52 ye güncellerken işlemcim yetersiz kalıyor bunu okumam lazımdı. F40 a güncellediğimde işlemciyi değiştireceğim teşekkür ederim bilgilendirme için. Bu arada hangi işlemci hangi bios güncellemesine kadar destekliyor nereden bakabilirim?

Geri
Yukarı