İşletim sistemi değiştirmemin bilgisayara bir faydası var mı?

İşletim sisteminin tabii ki yararı ya da zararı var. Mesela benim PC çok eski Pentium Dual Core E6500- 4gm RAM - NVIDIA GT730 var. Windows 10 kullanıyordum uzun süredir. Artık bilgisayarımı iyice yavaşlatmıştı. Çünkü arkada bir sürü şey çalışıyor. 2 GB RAM'ı boştayken kullanıyordu. Windows gezginini bile açması 30 saniye sürüyordu. Her şey yavaştı yani. W7 geçecektim. Bir W8 deneyeyim dedim. Ve mükemmel. W8 kesinlikle çok hafif. Sistemi yormuyor. Kısmen de Windows 10'a benziyor. Başlat kısmı değişik ama çok da ahım şahım bir farkı yok. Bir çok insan laf etse de.

Eski sistemi olan arkadaşlara önerim W 8.1 kullansınlar. W7'den bile rahat. Çünkü temelinde telefonlar- tabletler için geliştirildi diye biliyorum.
Nasıl geçebilirim ben ?

Bende SSD var hangisi daha iyi olur ?
Bilgisayarınızın özelliklerini yazabilirseniz daha iyi olur. SSD'si olanlara Windows 10 öneriyorlar ama siz zaten kullanıyorsunuz. Eski bir bilgisayarsa ve memnun değilseniz her türlü W 8.1 diyebilirim. Bu bilgisayarda HDD ile bu kadar rahat çalışıyorsa sizin bilgisayarınızda çok daha rahat çalışacaktır. Tabii daha sonradan yüklediğiniz programlar- dosyalar - antivirüsler gibi programlar yavaşlatacaktır. Ben bilgisayarı bayağı bomboş kullanmayı sevdiğimden bütün dosyalarım yedeklerde ve çok çok az program kurduğumdan PC'nin performansı pek etkilenmiyor. Ayrıca görev yöneticisinden başlangıç sekmesini seçerseniz orada işinize yaramayan başlangıçta açılan programları da kapatabilirsiniz.

Geri
Yukarı