İşletim sistemi nasıl programlanır?

1621231235640.png

Ben egolu falan değilim C/C++/Assembly falan öğrenirim ancak öğrendikten sonra gereken bilgileri topluyorum benim istediğim bilgileri içeren internette varsa kaynaklar varsa sadece onlarını linkini verin yeter ben hallederim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Amaç tabii ki heves kırmak değil lakin bu işler bir kaynak buluyum oradan yola çıkayım gibi olmaz. İşletim sistemi yapmak bir ekip ve tecrübe ister. İstekli olman güzel bir şey lakin bazı şeyler düşündüğün gibi olmayabilir. Kendini geliştir, tecrübe sahibi ol. Ekiplerle projeler yap. Bu yolda ilerle ve tecrübeli birisi ol o zaman bir ekip kurup bu isteğini gerçekleştirebilirsin. Üzgünüm ama malesef şimdi yapabileceğin bir şey değil.

Kaynak diyorsun da misal kaynak olsa kopyala yapıştır mi yapacaksın?

İşletim sistemi kodlamak istiyorsun bu herkesin günlük olarak yaptığı bir şey değil. Normal bir uygulama veya web sitesi kodlamak gibi bir şey değil sonuç olarak kendi işletim sistemini yapacaksın. Ne kadar satır kod olacak biliyor musun?

"Bir işletim sistemi nasıl ve kaç kişiyle yapılır?" bence ilk araştırman gereken şey bu.

Senin eline biz sınırsız para da versek şu an için tek başına böyle bir şeyi yapman imkansız. İşletim sisteminden önce farklı şeyler üzerinde yapılabilecek şeyler üzerinde çalışmanı tavsiye ediyorum.

İşletim sistemi kavramı ne istediğinizi tam olarak anlatmıyor aslında. MINIX örneğin çok minimal bir işletim sistemi fakat yine de işletim sistemi. Bu tarz bir şey kısa sürede yapılabiliyor zaten ders kitabı olarak yazılmış, lisans ya da yüksek lisans öğrencilerine bir dönemde işletim sistemi yaptırıyor.

Linux'de bunun çok daha gelişmişi. İlk versionlarını Linus tek başına geliştirip o zamanın forumları olan news grouplara atıyor. Sonra katılımlarla büyüyor. Belli bir süreye kadar her değişiklik Linus'un onayından geçiyor. Şimdiki durumu bilmiyorum. Anladığım kadarıyla yine az sayıda kişinin kademeli teftişinden geçip en son yine Linus'un önüne geliyor. Yine o onaylıyor:

Çalışan bir işletim sistemi yazmak için tüm driverları desteklemek de gerekmiyor. Yapmak istenilen işe göre tek kişi de sistem geliştirebilir. Yalnız konu sahibi pil göstergesi falan dediğine göre bayağı masaüstü ortamı olan driver destekli bir şey istiyor demektir. Bu tek başına yapması çok çok zor bir iş. Yapılmışı var gerçi TempleOS ama driver desteği nasıl bilmiyorum:

Geri
Yukarı