İşletim sistemi nasıl programlanır?

mrht1234

Hectopat
Yer
Edirne/Merkez
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, ben 12 yaşındayım ve işletim sistemi yapmak için Türkçe-İngilizce ne kadar araştırma yaptıysam da bir türlü yeteri kadar kaynak bulamadım. Ha kaynak bulmadım değil ancak bayağı şeyler eksik kaldı. Örneğin Bootloader, ses kartı, webcam, işlemci vb. donanımların yazımı, mavi ekran gibi çökme ekranlarının yapımı, NTFS dosya sistemi yapımı, donanımları bilgisayardan gösterme, pil doluluk oranını gösteren ibare gibi şeyler konusunda hiç kaynak yok. Bunun gibi şeyler bunların nasıl yapıldığını ilgili kaynk veya bunun kodlarını bana atabilir misiniz?

Sıfırdan işletim sistemi yapmak ekip olmadan çok zor. Donanımla iletişim kurmak için C++ gibi dilleri makine diline compiler'lar ile çevirip veriyi işletmeniz lazım. Bu işin donanım ile yazılımın birleştirdiği kısım. Sonra araya kernel giriyor. Bir çekirdek yazmanız lazım. Sonra çekirdek üzerinde çalışan kernel sürücüler yapmalısınız ki donanımları doğru ileşitim kursun. Sonra insanların gördüğü kısım olan UI kısmını yapmanız lazım. O kadar kolay olmayacağı zaten belli. Özet olarak bu şekilde. Detaylı anlatmaya girsem sayfa yetmez.

Son düzenleme:
Daha GNU/Linux, FreeBSD gibi Unix-like işletim sistemlerini deneyimlemediyseniz işletim sistemi yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Önce farklı işletim sistemlerini deneyin.

Ayrıca sıfırdan bir çekirdek yaptınız diyelim ki; AMD, Intel, NVIDIA, Realtek vb. şirketler sizin çekirdeğiniz için sürücü yazmaya uğraşır mı? Hayır. Bu yüzden Linux veya BSD çekirdeğinin üzerine işletim sistemi yapmaya çalışın.

Merhaba arkadaşlar, ben 12 yaşındayım ve işletim sistemi yapmak için Türkçe-İngilizce ne kadar araştırma yaptıysam da bir türlü yeteri kadar kaynak bulamadım. Ha kaynak bulmadım değil ancak bayağı şeyler eksik kaldı. Örneğin Bootloader, ses kartı, webcam, işlemci vb. donanımların yazımı, mavi ekran gibi çökme ekranlarının yapımı, NTFS dosya sistemi yapımı, donanımları bilgisayardan gösterme, pil doluluk oranını gösteren ibare gibi şeyler konusunda hiç kaynak yok. Bunun gibi şeyler bunların nasıl yapıldığını ilgili kaynk veya bunun kodlarını bana atabilir misiniz?
Nasıl kaynak yok hocam? Kernel

Yeni konular

Geri
Yukarı