İşletim Sistemi Tavsiyesi

Hep Linux yazılmış, program desteklememe, sürücü bulunmama gibi sorunlar yaşanır mı veya yaşayabileceğim büyük sorunlar nelerdir? Photoshop, Illustrator tarzı grafik programları, düşük seviye oyunları ve gündelik programları (Office, Chrome, Zoom vb.) çalıştıracağım.

Linux da wine ile ps falan aciyolar ama ben denemedim. Onun haricinde Ps tarzi uygulamalari var oyunlarda sorun olabiliyor. Driver olarak da acemisen sorunlar yasiyorsun ozellikle ekran kartinda. Bende laptop 2 tane var intel hd ve nvidia baya zorlaniyordum ama ubuntu bu konuda cok iyi driver konusunda yani. Yani gundelik kullanimda bence linux windowstan daha iyi. Dual boot sa yapabilirsin veya sistemin iyiyse windows u sanal makineden kullanirsin bazi uygulamalar icin.

GNU/Linux ya da BSD kurabilirsin.
Hep Linux yazılmış, program desteklememe, sürücü bulunmama gibi sorunlar yaşanır mı veya yaşayabileceğim büyük sorunlar nelerdir? Photoshop, Illustrator tarzı grafik programları, düşük seviye oyunları ve gündelik programları (Office, Chrome, Zoom vb.) çalıştıracağım.
Sürücü bulunmama nadir. Chrome ve Zoom dışında dediğiniz programların hiçbiri yok, ama alternatifleri var.

Zorin OS tavsiye ediyorum eğer sistemin 64 Bit SE Pardus yükle. Chromium OS da güzel onu da deneyebilirsin.
maxresdefault.jpgrynzk.jpgköytş.jpg

Arayüz olarak güzel, stabil çalışan, ağır olmayan işletim sistemi tavsiyeniz var mı? Windows'dan sıkıldığım için istiyorum, Windows yazmayın lütfen.
Feren OS, amatörler için gayet iyi, kullanıcı dostu ve KDE masaütünü kullandığı için aşırı özelleştirilebilir.
Microsoft Office alternatifi olarak Only Office veya Libre Office kullanabilirsin
Zoom ve Chrome gibi uygulamalar zaten çalışıyor
Linux'ta sürücüler Windows kadar sıkıntı çıkarmaz, hatta sadece bazen eski Nvidia ekran kartlarına ya da Broadcom Wifi ağ adaptörlerinde düşük ihtimal sıkıntı çıkarıyor, driver konusunda için rahat olsun
Photoshop alternatifi olarak GIMP kullanabilirsin, arayüzü berbat geldiyse PhotoGIMP isimli bir proje var, GIMP'in arayüzünü Photoshop gibi yapıyor
Oyunlardada için rahat olsun, Steam'i yükledikten sonra ayarlardan Proton'u etkinleştir ve eğer Steam dışı oyun oynamak istiyorsan Lutris kullan.
Çoğu gündelik program Linuxta da var, için rahat olsun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı