İspanyol vatandaşlığı için Türk vatandaşlığından vaz geçilmeli mi?

İnsanlar memnun değil aslında bu Arap konusu özelinde.
Sadece mülteciler değil, din açısından da hayat çok sınırlanıyor. Dinde belirtildiği gibi herkesi özgür bırakmıyorlar, inanmayanlara düşmanmış gibi davranıyorlar. Kendi inançlarına göre "uygun olmadığı" için konser iptal edilmesi veya birisinin kıyafetine söz söylenmesi hoş değil. Sözde laik bir ülke olduğumuz hâlde "faiz haram" diyerek TCMB faizleriyle oyuncak gibi oynadılar. Şimdi de ekonomik sonucunu çekmiş oluyoruz.
Bugün referandum olsa %85 Araplar gitsin diye oy çıkar.
Ülkeye geldiklerinde "din kardeşi" olduklarını savunmuşlardı. Yine bir şekilde insanları ikna etmeyi deneyeceklerdir. Kalmalarını isteyen insanların bu kadar fazla olması büyük bir sorun. Kültürel açıdan aslında hiç benzemiyoruz ve dilimizi doğru bir şekilde kullanamıyorlar. Yalnızca ekonomiye yük oluyorlar. Türkiye'de 10 tane eşi ve 20 tane çocuğu olan aile mi olur?
Ülke şu an çok kutuplaşmış durumda. Yani sokakta insanları çevirdiğinizde ya "bu iktidardan nefret ediyorum" ya da "bu iktidara bayılıyorum" gibi söylemler duyarsınız. Ortası yok bu konunun.
Maalesef her iki taraf da birbirine düşman gibi bakıyor. İnsanların düşünceleri çok farklı ve genellikle hayat tarzına da karışıyor. Birisi kapalı olduğu için diğerine hakaret eder, ötekisi açık giyindiği için hakaret eder. Birisi bir şeyi beğenmediğini söyler, diğeri ona saldırır.
İktidar bunu kasıtlı olarak yaptı çünkü bu kutuplaşma iklimi olmasaydı bloklar arası oy geçişkenliği olacaktı ve seçim kaybedeceklerdi. Kılıçdar adlı şahısın fiyaskosunu geçtim ama bu siyasi iklim yüzünden insanlar için ekonomi iyi bir etken olamadı. 2 taraf birbirine çok sert olduğu için diğer blok kazanınca yargılama olur diye de çok korktular, dolayısıyla Toki evleri, kur baskılanması, o dönem fiyasko olacağı bilinmeyen vergisiz teknolojik aletler kısacası ne varsa pompaladılar.
Halk da buna çok müsait. İnsanların değerlerini ve temel ihtiyaçlarını seçim vaadi olarak kullanarak oy topluyorlar. "Dolarları varsa Allah'ımız var." gibi bir açıklamanın ekonomi için yapılabilmesi şaka gibi.

Ülkenin düşünce yapısı düzelene kadar yurt dışında yaşamak, rahat bir şekilde yaşamak için neredeyse tek yol gibi bir şey.

Aynı misalda maalesef şehitlerimiz konusunda. Sen hiç bir villanın şehit evi olduğunu gördün mü? Sadece sıvasız fakirlerin evlerine şehit cenazesi geliyor. Tepedekiler bol keseden milliyetçilik dağatır ama, gerçekte ise sade vatandaşa işler:( Çoğu siyasinin oğlu ya parayı basıp askerlik almıştır, yada bir şekilde çürük raporu almıştır. Googleda arattır görürsün neyin ne olduğunu..

İspanya'da ki yeni hayatınızda mutluluklar dilerim. Bavulu toparlarken başınız döndü de sordunuz bu soruyu sanırsam. Mutluluklar. 🥳

Tabii ki vazgeçilir bunu sorman bile hata. Direk geç kardeşim, hiç de canını sıkma. Orada hayatını kurup, paranı kazandıktan sonra gelir vatanını yine görür, özlersende özlemini giderirsin hatta turistik yerlerde esnaf için en vatansever sen bile olabilirsin.

Geri
Yukarı