İsrail roketleri ile yıkılan binalar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Filistin'de halkın tamamı HAMAS'ı desktelemiyor, şu an zaten ülke siyasi anlamda iki bloğa ayrılmış durumda. Yanlış hatırlamıyorsam muhalefet El-Feth partisi olması lazım.

HAMAS'ın politikalarını beğenmesem de terörist olarak sınıflandırmak da ağır bir suçlamadır. "Ülkedeki siyasi bir parti" demekle yetinirim.

Esasında başa kim geçerse geçsin mevcut durumu düzeltmesi zor. Ülkede "devlet" denen bir yapı yok zaten. Filistin'i devlet olarak kabul etmek bu anlamda çok zor, edenler de zaten duygusal nedenlerle ediyorlar. Filistin, bir devlette olması gereken şartları taşımıyor.

1991 senesinde basılıp muhafazakar Türkiye Gazetesi'nce dağıtılan Rehber ansiklopedisinde dahi İsrail'in başkenti Kudüs olarak yazılmıştır. Bu bugünün meselesi değil. Konu zaten şu an iyice popüler kültürün ve basının malzemesi olmuş durumda.

Filistin-İsrail'e giden muhafazakar tanıdıklarım vardı. Döndüklerinde İsrail'i öve öve, Filistin'i de söve söve bitirememişlerdi. Çok sorun var ve bu sorunların tek sebebi İsrail değil. Ülkede düzen ve istikrar yok, kalifiyeli insanlar beyin göçüyle ülkeden kurtulmaya bakıyorlar. Ek olarak bildiğim kadarıyla Filistinlilerin çoğu zaten İsrail'de çalışıyor.

Hal böyleyken, İsrail'e muhtaç durumdayken HAMAS'ın göstermelik füzeler atması bir anlam ifade etmiyor.

Tabii tüm bu olanlar İsrail'i masum/haklı yapmaz, o noktada hemen hemen herkes hemfikir. Sonuçta her iki tarafın da kendince haklı bulduğu bir gerekçesi var, ancak savaşın da bir adabı vardır ve İsrail buna uymayı bırakın, kendi kafasına eseni yapmaktan başka bir şey yapmıyor.
İki taraf da haklı kendince. Herkesin de kendince konuyla ilgili bir fikri var. Belli bir fikri dayatmak yerine özgür bir ortamda herkesin kendi düşüncesini ifade etmesi daha hoş.

Sözlerim genele hitabendir. Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.

Hayırdır benim vicdan seviyemi nereden biliyorsun? İsrail'in kendi insanı ölürken Filistin'e bu sözleri niye söyleyemediniz de sözde aynı dine mensup olduğunuz Filistin'de ölen olunca bu kadar avazınız çıkmaya başladı? Sanırsın Filistin'de ölenler var, İsrail'de daha fazla ölüm oldu. Hamas denen şahıs şu anda Filistin'i koruyorum ayağına girip İsrail'i hala kışkırtmaya devam ediyor. İsrial parası ile boyunlarından kesin ne ulan? Bir kere dediğiniz sözlerin tutarı olsun, tek yaptığınız şey mazlum rolünü oynayanları savunmak. Ben üzülmüyorum demedim, acımıyorum dedim. Yani gerçekten masum olan insanlara üzülüyorum tabii ki, ancak şu anki durumda onlara acımak kendini düşünce olarak rahatlamaktan farksız. Acısan ne olacak? Bu durum son mu bulacak?
Atalarının suçunu herkes çeker, eğer ataları iyi bir şey yapmışsa da menfaatini alır. Bizde de durum böyle, osmanlı'da yapılan birçok yanlışı gördükçe kendimizden utanırken güzel bir şey olunca mutlu oluyoruz. Toprak konusunda da durum benzer, Türkiye durduk yere oluşmadı ve umarım durduk yere oluştuğunu da düşünmüyorsundur.

Vicdanın olsaydı ölsünler umurumda değil demezdin. Çocuklar ölüyor diyoruz toprakları sattılar diyorsunuz masum insanlar ölüyor diyoruz onlarda aynısı yaptılar diyorsunuz. O roketleri küçücük 3 4- yaşındaki çocuklar mı attı o masum insanlar mı attı. Masum insanları kadınları bebekleri öldürmenin bahanesi olmaz Filistinlilerin atarları katliam da yapsa bütün yahudileri öldürse de ki böyle bir şey yok bunun mesulü çocuklar bebekler değil. İsrail bilerek evleri bombalıyor yapılan zulmü görmesinler diye bilerek televizyon binalarını bombalıyorlar. Hala gelip de İsrail'i savunuyorsanız insanlığınızdan şüphe ederim.
Sırf İslam düşmanlığı yapmak için katil terorist İsrail'i savunanlar yok mu inşallah sizin de başınıza aynıları gelirse böyle demezler.

Son düzenleme:
Vicdanın olsaydı ölsünler umurumda değil demezdin. Çocuklar ölüyor diyoruz toprakları sattılar diyorsunuz masum insanlar ölüyor diyoruz onlarda aynısı yaptılar diyorsunuz. O roketleri küçücük 3 4- yaşındaki çocuklar mı attı o masum insanlar mı attı. Masum insanları kadınları bebekleri öldürmenin bahanesi olmaz Filistinlilerin atarları katliam da yapsa bütün yahudileri öldürse de ki böyle bir şey yok bunun mesulü çocuklar bebekler değil. İsrail bilerek evleri bombalıyor yapılan zulmü görmesinler diye bilerek televizyon binalarını bombalıyorlar. Hala gelip de İsrail'i savunuyorsanız insanlığınızdan şüphe ederim.
Sırf İslam düşmanlığı yapmak için katil terorist İsrail'i savunanlar yok mu inşallah sizin de başınıza aynıları gelirse böyle demezler.
Savaşı ne sanıyorsunuz siz? Hadi birbirimizi incitmeden teke tek dövüşelim mi diyecekler? Savaş bu ve savaşta bu tip durumlar normal ve savaşta her zaman kayıplar olur her zaman masum halktan insanlar ölür, her kayıp verdiğinde ağlayıp durursanız asla kazanamazsınız. Zamanında savaşı önlemeye çalışılmamışsanız ve hazır değilseniz sonuçlarına katlanılanırsınız.Vicdan diye bir şey yok. Sebepler ve sonuçlar var.

Bu konu burada konuşulamayacak kadar geniş. Genç arkadaşlar özellikle çok gaza geliyor. Bu savaşta her iki tarafında haklılık payı var. İsrail'in tarihini okumanızı tavsiye ederim ve kendisini neden bu kadar sert koruduğunu anlayacaksınız.

Bu konu burada konuşulamayacak kadar geniş. Genç arkadaşlar özellikle çok gaza geliyor. Bu savaşta her iki tarafında haklılık payı var. İsrail'in tarihini okumanızı tavsiye ederim ve kendisini neden bu kadar sert koruduğunu anlayacaksınız.
Haklısın 2 tarafında haklı ve haksız olduğu durumlar var.

Savaşı ne sanıyorsunuz siz? Hadi birbirimizi incitmeden teke tek dövüşelim mi diyecekler? Savaş bu ve savaşta bu tip durumlar normal ve savaşta her zaman kayıplar olur her zaman masum halktan insanlar ölür, her kayıp verdiğinde ağlayıp durursanız asla kazanamazsınız. Zamanında savaşı önlemeye çalışılmamışsanız ve hazır değilseniz sonuçlarına katlanılanırsınız. Vicdan diye bir şey yok. Sebepler ve sonuçlar var.

Belli zaten vicdan olmadığı hepsi ruhunu İsrail'e satmış. Kaç paraya sattınız ruhunuzu?

Gün gelince size de merhamet edilmezse ağlamayın. Merhamet etmeyene merhamet edilmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı