İstanbul'da hayat zor mu?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Bu yıl inşallah üniversiteye gideceğim. İstanbul'dan bir üniversite tercih edeceğim fakat İstanbul beni çok korkutuyor. Kalabalık, pahalı ve güvenliksiz olduğu ne kadar doğru? İstanbul'da olmanın ya da olmamanın ne gibi avantajı/dezavantajı olur?

Maddi gücün varsa tabii ki okunacak en güzel şehirlerdendir İstanbul. Arkadaşım büyük hevesle İstanbul kazanmıştı gittikten sonra aşırı masraflı olduğu ailesi karşılayamadı MYP ile kendi şehrinde bir üniversiteye geçti.

Avantaj kolay iş bulma dezavantaj pahalı aşırı kalabalık (Suriyeli Afgan ve pakistanlılar her yerde) ulaşım (ulaşım çok pahalı ve kalabalık) ev bulma (kalabalık olmasından kaynaklanan bir şey bulmak zor ucuz bulmak imkansız)

İstanbulu tavsiye etmem.
Gideceğin bölüme uygun iyi bir üniversite küçük şehirlerde varsa onlara git.
Daha ucuz ve yolu ezberlemek kolay olur.

Maddi gücün varsa tabii ki okunacak en güzel şehirlerdendir İstanbul. Arkadaşım büyük hevesle İstanbul kazanmıştı gittikten sonra aşırı masraflı olduğu ailesi karşılayamadı MYP ile kendi şehrinde bir üniversiteye geçti.

Annem babam memur. Kredi de ödüyorlar 3 yıla anca biter. Aylık ne kadar bir masrafım olur?

Annem babam memur. Kredi de ödüyorlar 3 yıla anca biter. Aylık ne kadar bir masrafım olur?
Kanka şöyle diyim küçük şehirde okuyan bir arkadaşım var yurt+aylık giderleri toplam;=2500-3000 tl arasında. İstanbul için daha fazla olacaktır diye düşünüyorum. İstanbul'da yurtlar vs de aşırı pahalı, evler zaten çok pahalı saymıyorum bile. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi kendi şehrinde ya da daha yakın şehirlerdeki kaliteli üniversiteleri tercih et.

Kanka şöyle deyim küçük şehirde okuyan bir arkadaşım var yurt+aylık giderleri toplam;=2500-3000 TL arasında. İstanbul için daha fazla olacaktır diye düşünüyorum. İstanbul'da yurtlar vs de aşırı pahalı, evler zaten çok pahalı saymıyorum bile. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi kendi şehrinde ya da daha yakın şehirlerdeki kaliteli üniversiteleri tercih et.

Isparta'da yaşıyorum ve buradaki üninin iyi olmadığını düşünüyorum. İstanbul olmazsa Eskişehir nasıl olur?

Isparta'da yaşıyorum ve buradaki üninin iyi olmadığını düşünüyorum. İstanbul olmazsa Eskişehir nasıl olur?
Eskişehir iyidir, İstanbul kadar pahalı değil ama ucuz da değil. Kanka sana tavsiyem aklına yatan şehirlerdeki yurt,ev fiyatlarına bir bak üstüne de orada kendin harcayacağın parayı da ekle total eğer ailenin karşılayabileceği bir miktarsa tabii Eskişehir,Ankara,İstanbul,İzmir okumak için en iyi şehirlerdir. Ailenin durumunu en iyi sen bilirsin ona göre karar ver.

Yeni konular

Geri
Yukarı