İsviçre mi, Almanya mı?

Eren_16

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Selam CNC makine bölümü lise mezunuyum malum ülke durumundan dolayı ülke değiştirme kararında ailemin desteği ile iyice gözümü kararttım. Aklımda hep İsviçre vardı ama pahalılık vs. Sebeplerden dolayı kafam karıştı kimisi pahalı ama maaşlarda yüksek demiş, kimisi çok pahalı demiş. Araştırdım ama işin içinden pek de çıkamadım bilen varsa yardımcı olabilir mi? Dil olarak B2 seviyesinde ingilizcem var İsviçre ve Almanya'ya gitme durumunda Almanca'da öğrenmem gerekecek onu da taşınınca oralarda öğrenirim diyerek kurdum kafamda. Sizce hangisi daha mantıklı olur ve neler yapmam gerek biraz bilgilendirir misiniz?

Selam CNC makine bölümü lise mezunuyum malum ülke durumundan dolayı ülke değiştirme kararında ailemin desteği ile iyice gözümü kararttım. Aklımda hep İsviçre vardı ama pahalılık vs. sebeplerden dolayı kafam karıştı kimisi pahalı ama maaşlarda yüksek demiş, kimisi çok pahalı demiş. Araştırdım ama işin içinden pek de çıkamadım bilen varsa yardımcı olabilir mi? Dil olarak B2 seviyesinde ingilizcem var İsviçre ve Almanya'ya gitme durumunda Almanca'da öğrenmem gerekecek onu da taşınınca oralarda öğrenirim diyerek kurdum kafamda. Sizce hangisi daha mantıklı olur ve neler yapmam gerek biraz bilgilendirir misiniz?

Ben gitmeyin derim (kıskandım) ama gidekseniz Almanya'ya gidin.

Kafamda sorular var aslında hocalarım mesela Ehliyet aldım orada geçerli olur mu? Dil konusunda orada öğrensem çok sorun yaşar mıyım?

Kültürel olarak yabancılık çekmemek ve sosyal devletden yararlanmak için Almanya derdim.

Sosyal devletten çok yardım almam işe yarar mı bilmiyorum. Ben arabamı evimi alayım sonrası pek de bağlamaz beni gezerim kafasındayım biraz da.

Kafamda sorular var aslında hocalarım mesela ehliyet aldım orada geçerli olur mu? Dil konusunda orada öğrensem çok sorun yaşar mıyım?

Ehliyet bir süre geçerli oluyor, bence Almanya ilk başta daha avantajlı uzun vadede İsviçre daha iyi olur diye düşünüyorum.

İsviçre'nin para birimi Euro'dan bile pahalı. Doları havada tokatlıyor 😀 Hayat pahalı olabilir ama eğer İsviçre'de CNC ile ilgili üniversite okuma imkanın varsa bence doğal güzellikler olarak Almanya'dan daha güzel. Yani işlerin 2 ülkede de iyi gidecekse İsviçre derdim.

Lakin durum her zaman yazılana göre olmayabiliyor. Almanya'da hem bir sıkıntı yaşadığında danışabileceğin çokça Türk olması, yemek yiyebileceğin Türk lokantalarının çok olması, hem de yukarıda arkadaşın dediği gibi devlet yardımları v.s yani riskleri ortadan kaldırıyor. Daha kolay bir yaşam sunuyor.

Eğer derslerin ve notların iyiyse, iş konusunda sıkıntı çekmeyeceğini düşünüyorsan ve çok gayretliysen İsviçre, kendini çok yormak istemeyen biriysen Almanya derim ben. Almanya konusunda ev kiralarının pahalı olduğunu bir yakınımdan duymuştum onu da göz ardı etme.

Yeni konular

Geri
Yukarı