İtopya'dan alınan ürün nasıl garantiye verilir?

batuhandemir41

Centipat
Daha fazla  
İtopya'dan 2 ay önce bir hazır sistem satın aldım ve bugün sistemde bir sorunla karşılaştım bilgisayarı açıyorum fanlar ve LED'ler çalışıyor ancak ekrana sinyal yok yazısı geliyor internette gördüğüm çözümlerin çoğunu denedim farklı monitörde ve kablolarla denedim ancak çözülmedi bende garantiye vermek istiyorum ama nasıl yapanileceğim hakkında bir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.

Şu adreste sağ tarafta yazan iletişim bilgilerine mail atarak iade & değişim & garanti talebinizi iletebilir akabinde telefon ile arayarak teyit edebilirsiniz.

Ayrıca bilmenizi isterim ki; ürünün tarafınıza tesliminden itibaren 6 aylık süreçte ortaya çıkan ayıplar teslim tarihinde var olduğu sayılır ve seçimlik haklarınızndan birisini kullanabilrisiniz.. Malın ayıplı olmadığının ispatı da satıcıya aittir. O açıdan ürünü ne zaman aldığınız önem arz etmektedir. Ayrıca ayıp ortaya çıkar çıkmaz da satıcıya bildirim yükümlülüğü tüketiciye aittir. Makul sürede bildirimi yapmazsanız ürünü bu haliyle kabul etmiş sayılırsınız.
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 10 (İspat Yükü)
Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Türk Borçlar Kanunu - Madde 223 (Gözden Geçirme ve Satıcıya Bildirme)
Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirimde bulunmayı ihmal ederse, satılanı kabul etmiş sayılır. Ancak, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması hâlinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, hemen satıcıya bildirilmelidir; bildirilmezse satılan bu ayıpla birlikte kabul edilmiş sayılır.

Geri
Yukarı