ITX sistem toplama

Yani Ryzen 9 3900X çok güçlü bir işlemci. Hadi B450 anakart ile Ryzen 5 3600, Ryzen 7 3700X kullanılır da, Ryzen 9 3900X'i tam yükte besleyebilir mi B450 ? Hem de ITX bir anakart. Her ne kadar NZXT taşınması zor olsa da @Nisannn o kadar fazla taşıyacak mı ki bilgisayarı ?
Ne yazık ki taşımam gerekiyor, zira laptobum pek iyi değil. Birkaç yıl önce laptobum için aldığım taşınabilir monitörüm, kablosuz %60 klavye ve farem var, onlarla birlikte taşıyabilmem gerekiyor.

Yani Ryzen 9 3900X çok güçlü bir işlemci. Hadi B450 anakart ile Ryzen 5 3600, Ryzen 7 3700X kullanılır da, Ryzen 9 3900X'i tam yükte besleyebilir mi B450 ?
Besler:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

B350 örneğin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Onu geçtim A320 anakarta takanlar var.

O zaman dediğiniz anakartı alıyorum. PSU olarak Hydro G, RM750 ile Core Reactor aynı fiyat, hemen hemen de aynı özellikteler. XPG kasası daha küçükmüş, o daha avantajlı olur o yüzden.
Güncelleme yapacak bir işlemci var mı? AF sıkıntı çıkarabilir.

XPG Core Reactor tam boyutunu bulmadım 150 MM+modüler sıkıntı çıkarabilir.

Arkadaşlar EVGA 1000 G3 var 150mm boyutta, ilimde ikinci el satılıyor. PSU olarak onu kullanacağım. Güncelleme için 1600AF var, o olmazsa ofisteki bilgisayarlardaki 1700`ler ile güncellerim. SSD olarak da PSU satan kişide Sabrent Rocket 1TB varmış, onu düşünüyorum. Ne dersiniz?

HDD-SSD yuvalarını sökün hem kablo hem soğutma sıkıntı olmaz o şekilde diye düşünüyorum.

1600 AF modelini büyük ihtimalle sorun olur ama 1700 zaten sıkıntı yok.

HDD yuvalarını kaldırdığımız için yüksek hafızalı bir M.2 almak yararınıza olur.

Kasayı mesh olan modeli tercih edin ve PSU sıkıntı çıkarır mı kesin bir şey söyleyemem.

HDD-SSD yuvalarını sökün hem kablo hem soğutma sıkıntı olmaz o şekilde diye düşünüyorum.

1600 AF modelini büyük ihtimalle sorun olur ama 1700 zaten sıkıntı yok.

HDD yuvalarını kaldırdığımız için yüksek hafızalı bir M.2 almak yararınıza olur.

Kasayı mesh olan modeli tercih edin ve PSU sıkıntı çıkarır mı kesin bir şey söyleyemem.
Kasa elimde halihazırda var, açtım baktım ve şu şekilde tarif edeyim: 150mm PSU limiti üst depolama braketini kullandığınız ve radyatöre çift fan taktığınız zaman (radyatöre çift fan takıldığında 160mm sığar bence) geçerli. Üst braketin dışında anakartın yanına 2,5" disk takılabiliyor. Yine de EVGA`nın fiyatı uygun olduğu için ve radyatöre çift fan takabilmek için G3`ü tercih edeceğim siz de önerirseniz. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Kasa elimde halihazırda var, açtım baktım ve şu şekilde tarif edeyim: 150mm PSU limiti üst depolama braketini kullandığınız ve radyatöre çift fan taktığınız zaman (radyatöre çift fan takıldığında 160mm sığar bence) geçerli. Üst braketin dışında anakartın yanına 2,5" disk takılabiliyor. Yine de EVGA`nın fiyatı uygun olduğu için ve radyatöre çift fan takabilmek için G3`ü tercih edeceğim siz de önerirseniz. Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Sisteminizi topladıktan sonra buraya geri bildirim yapmanızı çok isterim. Bende aynı anakartı aldım, ryzen 4000 leri bekliyorum... Sizinki kadar üst seviye bir sistem toplamayacak olsamda sizin deneyimlerinizden faydalanmak isterim.

Arkadaşlar merhaba, bugün sistem bütçesini artırarak biraz daha iyi bir şey toplamaya karar verdim. B450 anakart kullanmaktan vazgeçtim çünkü ASRock`un VRM`lerinin iyi olmadığı söylendirken MSI`ın da BIOS ve ses yongasının iyi olmadığı söyleniyordu. 2000TL fiyatlı X570I Aorus Pro`da karar kıldım. Bu kararı almamdaki bir diğer sebep elimdeki 3900X ile ofisteki yedek bilgisayarı yükseltecek olmamız sebebiyle ikinci el bir 3950X kullanacak olmamdı. Sisteme aynı zamanda ikinci el olarak anlaştığım GSkill Trident Z 2x32GB 3600MHz CL18 RAM takacağım. Ekran kartı olarak elimdeki RX5700XT diğer sistemde kullanılacak o yüzden yine elimde uzun zamandır yatan RTX2080ti Black kartını kullanacağım, lakin bu kartı bu kasaya sığdırabilmek biraz zormuş, ama sığıyormuş. SSD ve PSU`yu önceden seçmiştim, sıvı soğutma olarak da bu sisteme Silverstone PF120 önermişler, yabancı sitelerde Corsair H60`dan daha iyi olduğu söyleniyor. Daha iyi bir sıvı soğutma öneriniz varsa ona da bakabilirim. Sizce sistem nasıl olmuş?

Geri
Yukarı