İyi bir web yazılımcısı (backend) olmak için neler öğrenilmeli?

Vasir

Decapat
Daha fazla  
JavaScript temellerini öğrendim, ama bir bilgisayar oyunundan kendi siteme veri almak için database diye bir şey öğrenmem gerekiyormuş. Ben şu ana kadar bunların JS ile yapıldığını zannediyordum bunun gibi daha ne kadar cok şey var. İyi bir web yazılımcısı (backend) Node.js Angular vb. şeyler varmış bunlar tam olarak ne oluyor? Google'da basit bir cevap bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Basit bir cevap ararsan bulamazsın çünkü bu meseleler basir meseleler değil, basit cevaplar arayarak basarili olunacak şeyler de değil. Detaylı ve anahtar kelimeler bazında araştırma yapmayı dene.

Backend için Angular vs. ile işiniz yok bunlar frontend kütüphaneleri. Javascript sizin için anlaşılır geldiyse nodejs ile devam edin. Ortalama bir tutorial serisi size veritabanı işlemlerini de gösterecektir. Nodejs ile ilerlemeye karar verirseniz veritabanı olarak mongodb önerebilirim. Kullanımı diğer geleneksel veritabanlarına göre çok kolay javascriptteki değişkeni doğrudan kaydedip okuyabiliyorsunuz. Bedava servisleri de var, kendi yapımcıları 500mb'ta kadar bedava MongoDB Atlas veritabanı veriyor.

SQL tabanlı veritabanlarına başlangıçta hiç bakmayın bence javascriptten sonra gereksiz kafa karışıklığı. MongoDB ve firebase çok daha uygun. Bence firebase bile gereksiz karışık ama biraz taraflı bakıyor olabilirim, uzun süredir nodejs ile mongodb kullanıyorum gayet memnunum.

Backend için Angular vs. ile işiniz yok bunlar frontend kütüphaneleri. Javascript sizin için anlaşılır geldiyse nodejs ile devam edin. Ortalama bir tutorial serisi size veritabanı işlemlerini de gösterecektir. Nodejs ile ilerlemeye karar verirseniz veritabanı olarak mongodb önerebilirim. Kullanımı diğer geleneksel veritabanlarına göre çok kolay javascriptteki değişkeni doğrudan kaydedip okuyabiliyorsunuz. Bedava servisleri de var, kendi yapımcıları 500mb'ta kadar bedava MongoDB Atlas veritabanı veriyor.

SQL tabanlı veritabanlarına başlangıçta hiç bakmayın bence javascriptten sonra gereksiz kafa karışıklığı. MongoDB ve firebase çok daha uygun. Bence firebase bile gereksiz karışık ama biraz taraflı bakıyor olabilirim, uzun süredir nodejs ile mongodb kullanıyorum gayet memnunum.
sizinle iletişime geçebilir miyim ?

Backend kısmında javascript ile çalışacaksanız NodeJS bilmeniz gerekiyor. Bunun yanında gerekli framework, kütüphaneleri kullanmak için npm (Node Package Manager). API için Expressjs, GraphQL gibi teknolojiler. Veri tabanında ise MongoDB, Firebase kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı