JAA - EASA - FAA Nedir?

Eksik yazmışım hayata geçirilebilecek bi çözüm demek istedim. Örnek vereyim mesela niteliksiz pilot demiştim sadece pilotlar değil havacılık sahasında olan herkes( yer hizmetlerinde çalışan kişiler vs. )Tecrübeli kişiler alınmıyor mesela örnek vereyim yurtdışına çıkmamış orda tecrübe edinmemiş kişileri sahaya alıyorlar. Sektörde saha tecrubesi olan cok az insan var. O az tecrübeyle sisteme devam ediyor aradan zaman geçiyor . Şimdi belli başlı yazılı olduğu gibi yazılı olmayan kurallar var bu kuralların üzerine de bir şeyler eklemek gerekiyor yeteri kadar saha tecrubesi olmadan sektörü de tam olarak bilmeden kuralların üzerine yeni kurallar koyuyor böyle olunca yanlış bilinen kurallar doğru sanılıyor. Havacılık kültürünü tam edinemeden meslek edinmiş ve sisteme katkısı olmuyor bu insanların ve bu personeller yüzünden havacılık gelişmiyor . Ve bu covid'te havacılık sektörü çöktü. Sadece hava tecrübesi güçlü ve donanımlı kişiler ve şirketler hayatta kaldı.

@merve ercan orada şöyle bir sıkıntı devreye giriyor; maliyet. Maalesef havacılık sektörünün en nefret ettiği etmen maliyettir. Şimdi her pilotu her teknisyeni her hostesi yurtdışı veya yabancı insanlarla tecrübe kazandırmaya uğraşsaydı havayolu kendi işini yapamaz hale gelirdi. Bu sefer havayolu firmasından eğitim kurumuna dönüşmeye başlardı. Havacılık dili artık İngilizce olduğu için Rusya'ya da uçsan Antalya'ya da uçsan İngilizce telsiz konuşması yapmak zorundasın. Bunun standardını sağlamak için ise dil yeterlilik sınavları var. Mesela pilotlar için ICAO Level sınavları var. 6 üzerinden 4 alamazsan uçuşun durdurulur mesela. Mesleki tecrübe olayına daha çok bakım ve yer ekiplerinde bakılıyor ve avantaj sağlıyor. Her pilottan tecrübe bekleyebilmen için Qatar Airways veya Emirates olman gerekiyor:)

Mesela hatalı kurallar daha çok şirket prosedürlerinde oluyor. Örneğin daha az yakıt tüketmek, tek seferde inmeye çalışmak, bakımda sarf malzemeyi en az harcamak gibi. Bu sefer de insanın üzerine fazladan yük biniyor maalesef. Eh insan da hata yapmaya yatkın bir canlı nihayetinde. Mesela bunun en büyük hatalarından birini de bir firma yaptı. Hosteslik mülakatlarını görmen lazımdı. Hiçbir hosteslik özelliğine bakılmıyordu. Sadece fiziksel özellikler ve İngilizce o kadar. Kabin Hizmetleri ile ilgili soru sıfırdı. Yani hostes mülakatı mı yapıldı yoksa Miss Turkey elemeleri mi yapıldı belli değildi emin ol. Dış görünüş yeter dediler resmen. Aynısını pilotlar için başka bir firma da yaptı mesela. Hiçbir şey sormuyor mülakatta. Sadece eğitim ücretin hazır mı diye soruyorlar o kadar. Para varsa tamam dediler o kadar. Ne kadar başarı bekleyebilirsin bu tarz firmalarda sonuçta.

Covid olayına gelirsek, kimse engel olamazdı buna. Yani THY, Pegasus ve Sun Express gibi sağlam firmalar bile sarsıldı. İçeride yaşananları tahmin bile edemezsin. Diğer küçük firmalar ise yaradana sığındı bekledi mecburen öyle;) Devasa zararlar açıklandı dünya genelinde.

Hmm anladım bu durumda iş bizde bitiyor bu işe girenlerde bitiyor çünkü nitelikli personel ihtiyacı çok fazla herkes kendini geliştirse çözülür . Bide bir sorum daha olacak hocamız bize ödev verdi bunu ben halen başka bi sorun arayışı içindeyim işin içinden çıkamıyorum😂 hoca proje verdi hayata geçirilebilecek teknoloji inovatif düşünce istiyor araştırdım soruşturdum yok aklima gelmiyor🤦‍♀️ size göre başka bi sorun var mıdır çözümünü ben buluyum😀

Hmm anladım bu durumda iş bizde bitiyor bu işe girenlerde bitiyor çünkü nitelikli personel ihtiyacı çok fazla herkes kendini geliştirse çözülür.
Aynen öyle. Sen ne kadar iyiysen o kadar başarılı olur ve sivrilirsin sektörde.
bir sorum daha olacak hocamız bize ödev verdi
Bunlar senin ödev soruların mı? Altına yazarsın artık Painkiller'a teşekkürler diye🤣
size göre başka bir sorun var mıdır çözümünü ben bulayım😀
Ben olsam mesela havalimanında hem girerken hem de aprona geçerken iki kere soyunma sorununa bir çözüm üretmeye çalışırdım. Kime sorarsan sor, kadın erkek farketmez iki kere kemerini çizmesini çıkarmaktan herkes nefret ediyordur eminim. Daha kolay bir yolu olmalı bu kontrolün. Artık 2020 yılındayız sonuçta. Diğer ülkelerde sadece ilk havaalanına girişte bu dert var ama sonrası serbest. Canlı röntgen tarzı bir tarama mı dersin yoksa Apron yolunda X-Ray tüneli mi düşünürsün sana kalmış;)

Hmm anladım bu durumda iş bizde bitiyor bu işe girenlerde bitiyor çünkü nitelikli personel ihtiyacı çok fazla herkes kendini geliştirse çözülür . Bide bir sorum daha olacak hocamız bize ödev verdi bunu ben halen başka bi sorun arayışı içindeyim işin içinden çıkamıyorum😂 hoca proje verdi hayata geçirilebilecek teknoloji inovatif düşünce istiyor araştırdım soruşturdum yok aklima gelmiyor🤦‍♀️ size göre başka bi sorun var mıdır çözümünü ben buluyum😀
Aynen öyle. Sen ne kadar iyiysen o kadar başarılı olur ve sivrilirsin sektörde.

Bunlar senin ödev soruların mı? Altına yazarsın artık Painkiller'a teşekkürler diye🤣
hic güleceğim yoktu😂 teşekkürler
Ben olsam mesela havalimanında hem girerken hem de aprona geçerken iki kere soyunma sorununa bir çözüm üretmeye çalışırdım. Kime sorarsan sor, kadın erkek farketmez iki kere kemerini çizmesini çıkarmaktan herkes nefret ediyordur eminim. Daha kolay bir yolu olmalı bu kontrolün. Artık 2020 yılındayız sonuçta. Diğer ülkelerde sadece ilk havaalanına girişte bu dert var ama sonrası serbest. Canlı röntgen tarzı bir tarama mı dersin yoksa Apron yolunda X-Ray tüneli mi düşünürsün sana kalmış;)ee o cihazlar var diye biliyorum😀 sag ol yine de ben icat etmişim gibi yazarim artik😂

@merve ercan o cihazlar var ama ben hala kemerimi ve ayakkabımı çıkarıyorum ama🤣 Sen o cihazların nasıl kullanışlı ve etkin olabileceğini çözmelisin öncelikle. Burada radyasyon ve hamileler gibi dertlerin olacak tabii ama zafere giden yol çetindir malum;)

Sizin işte zor 😂 her giriş çıkışta yorucu oluyor
Evet şimdi baktim artık cihazlarla arama yapılmıyomus ne degisik bi sistem neyse bu yaşımızda mucit olmakta varmış 😃

Evet şimdi baktim artık cihazlarla arama yapılmıyormus ne degisik bir sistem neyse bu yaşımızda mucit olmak da varmış 😃
Halledersin umarım da elimizi kolumuzu sallayarak bineriz biz de uçağa ve "Allahtan Merve şu işi çözmüş yoksa n'apardık" deriz biz de🤣

Ahahaa😂 İnşallah kaderde varsa
Çözümü buldum 😀 X ray cihazından farkli olarak artık gelişmiş görüntüleme teknolojisi (AIT) makinelerini (milimetre dalga tarayıcıları) kullanıyorlar ve görüntüler artık potansiyel tehlikeli öğeler renklerle vurgulanmış çizgi film gibi görünüyor. Bu yurtdisinda kullanilan bi cihaz ve radyasyon yok. Hadi yine iyisin:D
Çok soruyorum ama .. EASA, ICAO,ACI gibi ulusal kuruluşların otoriteleri ne . Netten baktim pek bi bilgi edinemedim . Ve FAA 'ya üye ülkeler kimlerdir?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı