Jahrein ve Teknofest Takıntısı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
öğrenciye yaptırılmaması
Başarılı mühendisler nasıl yetişiyor sanıyorsun sen? Öğrenciyken projelerin altına girmeyip, bir şeyleri yapmak için diplomasını eline almayı beklemesi mi lazım? Bırak da kendilerine bir şeyler katmak için proje geliştirsinler. Sonra forumlarda boş boş sallarlar birilerine.

Attığın linklerin birinde şöyle bir ifade geçiyor:
Harekâta katılan anka-s'ler Rus menşeli hava savunma sistemlerine karşı birçok başarılı harekâtta bulunurken 26 şubat 2020 günü Suriye hava savunma birlikleri bir anka-s'i vurduklarını açıkladı.

Şimdi size soruyorum Suriye hava savunması bile bir şekilde düşürmüş bunu. Savaş esnasında bu teknoloji ne yapacak onu söylesenize? Büyük ülkelerin sınırını bile geçebilecek mi? Keşif esnasında vurulu düşecek mi yoksa görevini yapacak mı?

O kadar saçma konuşuyorsun ki.
A şu an savaş olmaz Amerika kendi kendini yiyor bunun farkinda değilsindir şimdi sen.
Rusya desen ekonomisidir carti curtudur onla uğraşıyor ayrica SİHA ve İHA larimiz 1 kere vuruldu diye kötü olmuyor her düşen bir daha ayağa kalkar.
Ona kalırsa Rusya ninda uçağını düşürdük biz ama ne oldu Rusya'nin uçakları kötü mü?
Saçma saçma konuşma ülkeyi gömme derdindesin anca.
Ayrıca gelecek kimden gelecek sanıyorsun biz düşünmediğimiz sürece kim düşünücek o fikirleri?

Bir tweet atmış:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Verginin nereye gittiğini sorgulamak herkesin hakkı. Bunun yanında eleştirmek de öyle. Ancak bu işin suyunu çıkartmak ve devasa bir organizasyonu, 23. olmuş bir ortaokul yarışmasından yola çıkarak tek celsede silmek, sağlıklı değil.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu attıklarım, sadece İHA'ları kapsıyor. Lagari YTÜ'den çıkmış, gerçekten başarılı bir takım. Sufaı'yi ise bu sene gördüm, savaşn İHA'da ve sabit kanat İHA'da tanışma fırsatı yakaladım. Özellikle yapay zeka tarafında ciddi çalışmaları bulunuyor. Bu sadece İHA tarafı. Bunun roket, su altı, jet motoru tasarımı, yapay zeka yarışmaları gibi onlarca alan takip ediyor. Bu alanlarda yüzlerce öğrenci, yarışıyor ve kendini geliştiriyor. Yine bu yarışmalarda öne çıkmayı başarabilmiş birçok genç, sağlam yerlerde istihdam edilebilme fırsatı yakalıyor. Bu konuyu açmak istedim çünkü bu zihniyeti çok iyi biliyorum. Zamanında TEKNOFEST için ilk İHA'mızı yaparken, "hazır parçalarla araç mı yapılır, bunu Arduino ile herkes yapar, basit işler, biz bunları Lise'de tasarım projesi olarak yapıyorduk, vs." gibi cümleleri çokça kez duyduk, duydum.

Açıkçası bu halk ve zihniyet, böyle gençleri ve çalışmaları hak ediyor mu, bilmiyorum. TEKNOFEST'in doğmasının bir sebebi de, yurt dışı yarışmalara erişimi olamayan takımları bir araya toplamaktı. Yoksa bu yarışmalar yeni bir şey değil tabii ki. Yurt dışında da yapılan yarışmalar. Çünkü işin oluru böyledir. Sizin üniversitedeki adamı, mezun olmadan böyle çalışmalarla zorlamanız ve eğitmeniz, el becerisini geliştirmeniz ve onu geleceğe hazırlamanız gerekir. Türkiye'nin üreten insanlara ihtiyacı var. Üniversitelerden yüksek gpa ile mezun olmuş hesap makinelerine ihtiyacımız yok. Eğer üniversitedeyseniz ve imkanınız varsa, bir takıma girin, bir şeyler yapın, resmi olarak yarışmacı görünmeseniz bile o ortamın içinde bulunun. Emin olun çok farklı bakış açıları kazanıyorsunuz.

Sizin bu videoda gördüğünüz, her biri 2 dakikalık üç otonom uçuşun gerçekleşebilmesi için aylarca çalışılması, onlarca başarısız uçuşun yapılması, özenle hazırlanan gövdelerin kaza kırıma uğrayıp parçalanması gerekiyor.

Vergilerinizi sorgulayabilirsiniz. Ama kimsenin emeğini, olduğundan değersiz ya da basit gösteremezsiniz.

Edit: TEKNOFEST'ten gelen tweet:

Öğrenciye değer verilmediği halde öğrencilerimiz güzel projelere imza atıyor bu mükemmel. Ama KYK bursu dışında başka desteği almayan bir öğrenci için bunları yapmak maddi açıdan çok zor. Malum partiden birisi KYK bursu kaldırılmalı diyordu. 5 müteahitin milyonlarca borçlarını siliyorlar ama :) telefon, bilgisayar bu ülkede lüks haline geldi. Bir bakanın bile bir vatandaşın cebinde eski telefon olan ve taksitle alınan iPhone 5'i bile çok gördüğü bir ülkedeyiz :) TEKNOFEST'i destekliyoruz ama TEKNOFEST değil Z kuşağıyız ve bize teknolojiyi lüks görenleri de sandıkta hatırlayacağız. Mühendislik öğrencisi bilgisayarı nasıl alırım diye düşünüyor yazık... Jahrein'i takip etmem ama söylediği çoğu kısma katılıyorum.

Hatta anlamanız için şöyle örnek vericem. Şuan yerli araba adı altında TOGG araba yapıyorlar değil mi ? Araba elektrikli olmasıyla teknolojisiyle ön planda vs. iyi hoş. Peki bu arabanın bu zamana kadar yapılmayıp da yeni yapılması övünülecek bir şey mi ? Değil. Bu teknojilerin var olmasının sebebi biz değiliz yani üretenler değiliz ne demek istediğim anlaşılmıştır bu örnekle umarım. Adamlar zaten 2019 da ilk test uçuşlarını yapmışlar bile bu ihaların ki bunlardan öncesi de var. Sen daha yeni yeni yapıyorsun ki hala onların seviyesine denk gelememişsin. Fakat bunun her yerde reklamını yapıyorsun mantıklı mı?
Amerika kendi kendini yiyor bunun farkinda değilsindir şimdi sen.
Rusya desen ekonomisidir carti curtudur onla uğraşıyor
Aynen herkes Türk'ün gücünden titriyor sen haklısın sus.

Bir tweet atmış:

Verginin nereye gittiğini sorgulamak herkesin hakkı. Bunun yanında eleştirmek de öyle. Ancak bu işin suyunu çıkartmak ve devasa bir organizasyonu, 23. olmuş bir ortaokul yarışmasından yola çıkarak tek celsede silmek, sağlıklı değil.

Bu attıklarım, sadece İHA'ları kapsıyor. Lagari YTÜ'den çıkmış, gerçekten başarılı bir takım. Sufaı'yi ise bu sene gördüm, savaşn İHA'da ve sabit kanat İHA'da tanışma fırsatı yakaladım. Özellikle yapay zeka tarafında ciddi çalışmaları bulunuyor. Bu sadece İHA tarafı. Bunun roket, su altı, jet motoru tasarımı, yapay zeka yarışmaları gibi onlarca alan takip ediyor. Bu alanlarda yüzlerce öğrenci, yarışıyor ve kendini geliştiriyor. Yine bu yarışmalarda öne çıkmayı başarabilmiş birçok genç, sağlam yerlerde istihdam edilebilme fırsatı yakalıyor. Bu konuyu açmak istedim çünkü bu zihniyeti çok iyi biliyorum. Zamanında TEKNOFEST için ilk İHA'mızı yaparken, "hazır parçalarla araç mı yapılır, bunu Arduino ile herkes yapar, basit işler, biz bunları Lise'de tasarım projesi olarak yapıyorduk, vs." gibi cümleleri çokça kez duyduk, duydum.

Açıkçası bu halk ve zihniyet, böyle gençleri ve çalışmaları hak ediyor mu, bilmiyorum. TEKNOFEST'in doğmasının bir sebebi de, yurt dışı yarışmalara erişimi olamayan takımları bir araya toplamaktı. Yoksa bu yarışmalar yeni bir şey değil tabii ki. Yurt dışında da yapılan yarışmalar. Çünkü işin oluru böyledir. Sizin üniversitedeki adamı, mezun olmadan böyle çalışmalarla zorlamanız ve eğitmeniz, el becerisini geliştirmeniz ve onu geleceğe hazırlamanız gerekir. Türkiye'nin üreten insanlara ihtiyacı var. Üniversitelerden yüksek gpa ile mezun olmuş hesap makinelerine ihtiyacımız yok. Eğer üniversitedeyseniz ve imkanınız varsa, bir takıma girin, bir şeyler yapın, resmi olarak yarışmacı görünmeseniz bile o ortamın içinde bulunun. Emin olun çok farklı bakış açıları kazanıyorsunuz.

Sizin bu videoda gördüğünüz, her biri 2 dakikalık üç otonom uçuşun gerçekleşebilmesi için aylarca çalışılması, onlarca başarısız uçuşun yapılması, özenle hazırlanan gövdelerin kaza kırıma uğrayıp parçalanması gerekiyor.

Vergilerinizi sorgulayabilirsiniz. Ama kimsenin emeğini, olduğundan değersiz ya da basit gösteremezsiniz.

Edit: TEKNOFEST'ten gelen tweet:

Her şeye çamur atıyor. İyi ya da kötü fark etmiyor. Laf olsun gündem olsun amaç.

Hatta anlamanız için şöyle örnek vereceğim. Şu an yerli araba adı altında TOGG araba yapıyorlar değil mi? Araba elektrikli olmasıyla teknolojisiyle ön planda vs. iyi hoş. Peki bu arabanın bu zamana kadar yapılmayıp da yeni yapılması övünülecek bir şey mi? Değil. Bu teknojilerin var olmasının sebebi biz değiliz yani üretenler değiliz ne demek istediğim anlaşılmıştır bu örnekle umarım. Adamlar zaten 2019 da ilk test uçuşlarını yapmışlar bile bu İHA'ların ki bunlardan öncesi de var. Sen daha yeni yeni yapıyorsun ki hala onların seviyesine denk gelememişsin. Fakat bunun her yerde reklamını yapıyorsun mantıklı mı?

Aynen herkes Türk'ün gücünden titriyor sen haklısın sus.

Aynen, titriyor sende boş yapmaya devam et.

Jahrein'i eleştirenler, neden sadece "her şeye çamur atıyor" demek yerine oturup bir düşünmüyorsunuz? Bazı noktalarda her şeyi abartıyor olabilir ama haklı olduğu yerler var.

Ben yok diye bir şey demedim zaten? Biz İHA'ların reklamını yapıp dururken adamlar da zaten var bu teknolojiler. Adamlar daha büyük teknolojilerle uğraşıyorlar. Biz ise şu İHA'yı yaptık bu İHA'yı yaptık bakın çok güçlü kafasında geziyoruz.

Hayır, kimse bir şey kafasında gezmiyor. İHA teknolojilerinde, hatta otonom sistemler noktasında Türkiye dünyaya paralel olarak ilerliyor. Otonom sistemler noktasında Dünya, Türkiye'den büyük teknolojilerle ilgileniyor söylemi, gerçek dışı.

@Jira ile SİHA'ların kullanım alanlarını, SİHA'nın bir savaş uçağının yerini alamayacağını, hangi senaryolarda kullanıldıklarını ve önemlerini çokça kez anlattık.

Ancak vizyonu 0 kişiler, tabii ki de bunu anlamayacak.

Zira birileri yapacak, birileri de boş boş konuşacak.

ABD yapımı BGM-71 tow tanksavar füzesi ile imha edildi. Hmmm gerçekten süper bak bakalım neyle düşürmüşsün :D

Rusya Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre ise Hmeymim Hava Üssü'ne geri dönüş rotasında olan SU-24 saldırı uçağı, Türk sınırından bir kilometre uzaklıkta ve 6 bin metre yükseklikte olduğu sırada Türk F-16'ları tarafında düşürüldü.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı