Stereo.Luigi99

Hectopat
Makaleler
6
Yer
Isparta
Daha fazla  
Selamlar. Çoğu insan iPhone'unu sıradan kullanmayı sever. Bozulmaması için gayret gösterir.
Bazıları ise Apple'ın sisteminin içindeki sınırlamayı kırmak, telefona artıdan özellikler katmak için jailbreak yapmak ister.

Jailbreak'e ölesiye düşman olanlar, jailbreak yaparsa cihaz brick olacak veya garantiden çıkacak diye korkanlar... Bu ülkede jailbreak nedir bilen çok yok. Bu rehberi sizin için bir kaynak olsun diye hazırladım.

1. Jailbreak Aslında Nedir?
2. Jailbreak Türleri Nelerdir?
3. Nasıl Jailbreak Yapabilirim?
4. Jailbreak Hakkındaki Sorular (SSS)

Jailbreak tarihi: Jailbreak (iOS): Çıkışı, gelişimi ve yasallığı

Jailbreak Aslında Nedir?

Jailbreak, iOS/iPadOS işletim sistemlerindeki sınırlamaları kaldırmak amacıyla yapılan işlemdir.
Android'teki root atma olayına benzetebilirsiniz yani. Jailbreak yapanların amacı genellikle şunlardır:
Telefona IPA dosyaları yüklemek, görünüş olarak ikonları, temaları, zil sesi vb. şeyleri değiştirmek, Apple'ın telefona getirmediği özellikleri getirmek...

Jailbreak genellikle iPhone X'e kadar olan telefonlarda görülür. Bunun sebebi de Apple'ın bu cihazlardaki donanımsal/yazılımsal açıklarıdır. (Checkm8, Limera1n'in BootROM açığı vb.) Bu açıklar, jailbreak'i mümkün kılmış ve bugüne kadar gelmesini sağlamıştır.

Jailbreak Türleri Nelerdir?

Jailbreak, tür olarak 4'e ayrılır:
  1. Tethered Jailbreak
  2. Semi-Tethered Jailbreak
  3. Semi-Untethered Jailbreak
  4. Untethered Jailbreak

Tethered Jailbreak
En kötü jailbreak türüdür. Genellikle eski iOS sürümleri için kullanılır. Bilgisayar ile yapılır.
Tethered jailbreak'lerde telefon kapanırsa geri açmak için bilgisayar gerekir. Onun dışında açamazsınız. "redsn0w Lite" bu türdendir. Eğer jailbreak yapacaksanız bu türü kullanmaktan kaçının.
Cihaz ve sürümünüz için başka bir tür yoksa hiç yapmayın hatta.

Semi-Tethered Jailbreak
Günümüz iOS sürümlerinin en popüler jailbreak türlerindendir. Bilgisayar ile yapılır.
Semi-tethered jailbreak'lerde telefon kapanırsa geri açabilirsiniz fakat jailbreak uygulamaları çalışmaz. Jailbreak uygulamaları ve tweaklerin yeniden çalışması için bilgisayarla yeniden jailbreak yapmanız gerekir. "palera1n" ve "checkra1n" bu türdendirler. Bilgisayarınız varsa yapmanızı öneririm.

Semi-Untethered Jailbreak
Günümüz iOS sürümlerinin en popüler jailbreak türlerindendir. Bilgisayar olmadan/bilgisayar ile telefona uygulamayı yükleyerek yapılır. Semi-untethered jailbreak'lerde telefon kapanırsa geri açabilirsiniz fakat jailbreak uygulamaları çalışmaz. Jailbreak uygulamaları ve tweaklerin yeniden çalışması için telefondaki jailbreak uygulamasıyla yeniden jailbreak yapmanız gerekir. Eğer jailbreak uygulaması açılmazsa uygulamayı yeniden yüklemeniz gerekir. Chimera ve "unc0ver" bu türdendirler. Bilgisayarınız yoksa veya aktif kullanamıyorsanız yapmanızı öneririm. Bilgisayarsız bir şekilde telefonunuza Chimera veya "unc0ver" yüklemek istiyorsanız Jailbreaks'i ziyaret edin.

Untethered Jailbreak
En iyi jailbreak türüdür. Maalesef iOS 9'dan beri stabil bir untethered jailbreak çıkmamıştır.
Bazen bilgisayarla bazen de bilgisayar olmadan yapılabilir. Mesela Phœnix, bilgisayarsız yapılabilir.
Untethered jailbreak'lerde telefon kapanırsa geri açabilirsiniz ve jailbreak'inizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Phœnix bu türdendir. Telefonunuz uyumluysa ve şarjı az dayanıyorsa yapmanızı öneririm. Bilgisayarsız bir şekilde telefonunuza Phœnix yüklemek istiyorsanız Jailbreaks'i ziyaret edin.

Nasıl Jailbreak Yapabilirim?

Jailbreak'in yapılma yöntemi cihaza ve iOS sürümüne göre değişir.
Cihaz modeli ve iOS sürümünüze bakmak için Ayarlar > Genel > Hakkında'ya gidin.
Bu web sitesinden cihazınızı seçip hangi jailbreak'i yapabileceğinize bakabilirsiniz: iOS Guide (İngilizce)

Eğer yolunuz checkra1n ve palera1n'den jailbreak yapmaya düşerse rehberlerime bakabilirsiniz.

Diğer iOS sürümleri için bunu inceleyebilirsiniz. ("palera1n" kısmı biraz eski, artık "palera1n"
stabil bir jailbreak. Aynı zamanda checkra1n ve palera1n için rehberlerime bakın.)

Jailbreak Hakkındaki Sorular (SSS)

Jailbreak garantiyi bozar mı?
Bu soru yüzünden jailbreak'ten kaçan çok kişi var. Kısaca açıklayayım. Evet.
Jailbreak garantiyi bozar. Fakat jailbreak'i telefondan kaldırırsanız veya iTunes ile format atarsanız garanti geri gelir. Çünkü garantiyi bozmuş olan şeyi kaldırmış ve stock iOS yazılımını geri yüklemiş olursunuz.

Jailbreak telefonu bozar mı/brick eder mi?
Cevap: Size bağlı. Eğer telefonun sistem dosyalarını silmek veya telefona iOS sürümünüzü iOS 31 olarak göstermek gibi aptalca şeyler yapmazsanız bozmaz ve formata gerek kalmaz. (Doğru jailbreak'i doğru bir şekilde yapmanız da önemli.) Eğer jailbreak'ten dolayı bir sorun yaşarsanız Technopat Sosyal'de konu açın ve beni etiketleyin.

Telefon jailbreak'liyken kapanırsa geri açılır mı?
Eğer yukarıda bahsettiğim jailbreak türlerine bakarsanız sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

"Tethered jailbreak'lerde telefon kapanırsa geri açmak için bilgisayar gerekir. Onun dışında açamazsınız."
"Semi-tethered jailbreak'lerde telefon kapanırsa geri açabilirsiniz fakat jailbreak uygulamaları çalışmaz. Jailbreak uygulamaları ve tweaklerin yeniden çalışması için bilgisayarla yeniden jailbreak yapmanız gerekir."
"Semi-untethered jailbreak'lerde telefon kapanırsa geri açabilirsiniz fakat jailbreak uygulamaları çalışmaz. Jailbreak uygulamaları ve tweaklerin yeniden çalışması için telefondaki jailbreak uygulamasıyla yeniden jailbreak yapmanız gerekir. Eğer uygulama açılmazsa yeniden yüklemeniz gerekir."
"Untethered jailbreak'lerde telefon kapanırsa geri açabilirsiniz ve jailbreak'inizi kullanmaya devam edebilirsiniz."

Jailbreak virüs müdür? Yapınca virüs bulaşır mı?
Her şeyde olduğu gibi jailbreak için gereken dosyaları doğru web sitesinden indirirseniz sıkıntı olmaz.
Aynı zamanda telefona yüklediğiniz tweaklerin güvenli olduğundan da emin olmanız gerekir.
Eğer zararlı bir tweak yüklerseniz cihazın formata kadar yolu olabilir. Onun dışında sade jailbreak kesinlikle bir virüs değildir.

Jailbreak yasal mıdır?
Evet, yasaldır. (ABD) Türkiye'de jailbreak hakkında bir kanun olmasa da 2010 yılında Apple, jailbreak hakkında açtığı davayı kaybetti ve Amerika Birleşik Devletleri, jailbreak/root işlemini yasal ilan etti.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jailbreak hakkında söyleyebileceklerim bu kadar. Eğer sorularınız varsa konunun altına yazın, elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışacağım. Başka bir rehberde görüşmek üzere; sağlıcakla kalın, hoşça kalın!

Son düzenleme:
Sınıfın en arka sırasında oturan counter strike oynayan çocuğun suratı; 😄
Güzel rehber, açıklayıcı olmuş elinize sağlık.
Teşekkürler. Hatta birisi jailbreak hakkında yaptığım bir bloğu
CS Jailbreak zannedip gelmiş. Hâlâ böyle olmasına şaşırdım.

Hocam her şeyi okudum da Jailbreak'i tam anlamadım. Yani Androidler gibi iOS sistemlere APK tarzı istediğimiz uygulamaları indirip kullanabiliyor muyuz? (Örnek: WhatsApp+)
Eğer IPA alternatifleri veya tweakleri varsa evet, kurabiliyorsunuz.

Oyuncular her yerde. Ben şaşırmıyorum :)

Bende ilk başta CS zannetmiştim ama sonra konunu ios/iphone'ye açıldığını fark ettim ama yine de sırf meraktan göz atayım dedim ve bayağı açıklayıcı ve güzel rehber olmuş.

Geri
Yukarı