Japonya gitmek için ne gereklidir?

@Isabelle Japonya zaten uzun süredir bize vize getirmek istiyordu ama bunu tek taraflı yapmak istemiyordu. Tek taraflı kaldırma işini yapmak istemedikleri için de yıllardır Türkiye'den oraya gidenleri havaalanlarında sağlam bir terletiyorlardı döneceklerinden emin olmak için. Corona bahaneleri oldu, muhtemelen pandemi sonrasında da vizeyi kaldırmazlar.

@Nakerosu Bu konuyu çok kolay gibi görüyorsun, 50 bin TL gibi onlar için ortalama birinin 1 aylık geliri olan bir parayı yerleşmek için yeterli görüyorsun ve bu şekilde istediğini yapamayacağının farkında olan kişiler olarak seni uyarıyoruz. Planlamanı, araştırmanı iyi yap. Dil sorununu tamamen çöz, bir şirketten sponsorluk bulmaya çalış. Yoksa bahsettiğin paralarla orada ne eğitimi karşılayabilirsin ne de yaşamsal giderlerini halledebilirsin. Para büyük bir sorun, zengin değilsen bu iş çok kolay değil. Senin gibi düşünüp burada yıllarca uğraşıp yaptıkları 3 kuruşluk (oraya göre) birikimlerini birkaç ayda çöpe atıp dönmek zorunda kalan yüz binlerce insan oldu.

Asgari ücretli işi çalışma vizesine sahip olmadan bulamazsın. Çalışma vizesini almak da kolay değil, zaten söyledik. Ya orada okul bitirip sonrasında iş bulacaksın ya evleneceksin (ki kolay değil) ya da bir şirketten iş teklifi almak için uğraşacaksın daha Türkiye'deyken.

Hocam şu para mevzusu kenara atalım sıkıntı değil zaten. Merak ettiklerim şu vize almak kolay mı veya vatandaşlık. Birde eğitim ile asgari ücret ile geçinebilir mi sence?

Hocam şu para mevzusu kenara atalım sıkıntı değil zaten. Merak ettiklerim şu vize almak kolay mı veya vatandaşlık. Birde eğitim ile asgari ücret ile geçinebilir mi sence?
Asgari ücret ile geçinmen imkansız(Tokyo/Osaka gibi yerlerde). Dediklerimize aldırış etmeden tersliceksen sormanın anlamı yok. Onca hazır kaynak varken bizden cevap almak için postu açmışsın sonra güvenilmeyen kaynaklarla dediklerimizi yalanlamaya çalışır gibi bir tavrın var. Kusura bakma ama bunlar geçici hevesler. Avusturya vatandaşlıgım var emin ol şu kıçı kırık Avusturya vatandaşlıgı bile bu kadar zorsa Japonya imkansıza yakındır.

@Isabelle Japonya zaten uzun süredir bize vize getirmek istiyordu ama bunu tek taraflı yapmak istemiyordu. Tek taraflı kaldırma işini yapmak istemedikleri için de yıllardır Türkiye'den oraya gidenleri havaalanlarında sağlam bir terletiyorlardı döneceklerinden emin olmak için. Corona bahaneleri oldu, muhtemelen pandemi sonrasında da vizeyi kaldırmazlar.

@Nakerosu Bu konuyu çok kolay gibi görüyorsun, 50 bin TL gibi onlar için ortalama birinin 1 aylık geliri olan bir parayı yerleşmek için yeterli görüyorsun ve bu şekilde istediğini yapamayacağının farkında olan kişiler olarak seni uyarıyoruz. Planlamanı, araştırmanı iyi yap. Dil sorununu tamamen çöz, bir şirketten sponsorluk bulmaya çalış. Yoksa bahsettiğin paralarla orada ne eğitimi karşılayabilirsin ne de yaşamsal giderlerini halledebilirsin. Para büyük bir sorun, zengin değilsen bu iş çok kolay değil. Senin gibi düşünüp burada yıllarca uğraşıp yaptıkları 3 kuruşluk (oraya göre) birikimlerini birkaç ayda çöpe atıp dönmek zorunda kalan yüz binlerce insan oldu.
Sağ olun hocam size sorarak plan yapmaya çalışıyorum. Şu bilet ve pasaport mevzusu kenara atalım. Vize almak kolay değil sanırım. Orada kaç para lazım?
Asgari ücret ile geçinmen imkansız(Tokyo/Osaka gibi yerlerde). Dediklerimize aldırış etmeden tersliceksen sormanın anlamı yok. Onca hazır kaynak varken bizden cevap almak için postu açmışsın sonra güvenilmeyen kaynaklarla dediklerimizi yalanlamaya çalışır gibi bir tavrın var. Kusura bakma ama bunlar geçici hevesler. Avusturya vatandaşlıgım var emin ol şu kıçı kırık Avusturya vatandaşlıgı bile bu kadar zorsa Japonya imkansıza yakındır.

Hocam plan yapmayı çalışıyorum zor, 3 yılım var iyi değerlendirmem lazım. Terslemiyorum bilgi öğrenmeye çalışıyorum. Yanlış anlamayın.

En az 5 milyon Japon Yen'i büyük şehirde yaşayacaksanız. Dip köşelerdeki şehirlerde yaşamayı planlıyorsanız 1.5 2.5 milyon civarı.
Tokyo'da yaşamak için o kadar para mı lazım?(Biraz abartı geldi sanki.)
Asgari ücretli işi çalışma vizesine sahip olmadan bulamazsın. Çalışma vizesini almak da kolay değil, zaten söyledik. Ya orada okul bitirip sonrasında iş bulacaksın ya evleneceksin (ki kolay değil) ya da bir şirketten iş teklifi almak için uğraşacaksın daha Türkiye'deyken.
Asgari ücret iş çalışma vizesi biraz daha açıklayabilir misin lütfen?

Şu bilet ve pasaport mevzusu kenara atalım. Vize almak kolay değil sanırım. Orada kaç para lazım?
Eğitim için gideceksen yıllar sürecek bir süreç içine gireceksin demektir. Yarı zamanlı çok düşük ücretle çalışsan bile bu sürede 6 sıfırlı bir paraya ihtiyacın var. Sonrasında bir iş bulmak için sana bazı kriterler verilecek, bunlardan sadece 1 tanesinde bile çuvallarsan her şey çöpe gider. Yüz binler değil, milyon lazım bu plan için. Senin için burada 50,000 TL 3 yıllık birikim, orada bu para ortalama bir insanın 1 aylık maaşı. Alım gücü farkı yüzünden ne kadar fakir olduğunu anlamaya çalış.

Türkiye'deyken eğitimini iyi şekilde bitirip kariyer başlangıcını iyi şekilde yap, Japonca ve İngilizce dillerini üst düzeyde bilerek Japon firmalarla iletişime geçebilirsin. Onlarca hatta yüzlerce yere başvurman gerekecek, eğer bir şirket seni "verimli kullanabileceğini" düşünürse istediğin şirket sponsorluğunu elde edersin. Şu anda benim için İngiltere'de bir şirket var mesela bu yöntemle, 3 yıldır sözleşmeli ancak uzaktan onlarla çalışıyorum. Bu tür bir iş modelini tercih edebilirsin, yıllar sürer ama hiç değilse kendi ülkende kendi güvenli alanındayken risklerden uzak durarak bunu yaparsın. Bu durumda sadece birkaç aylık kira, birkaç basit ev eşyası ve 1-2 aylık yaşamsal gider için 50-100 bin TL (şimdiki kurla) arası yeterli olabilir. Orada direkt işe başlayacağın ve sadece 1 ay sonrasında para kazanacağın senaryo bu.

Kısacası bu maddi durumla heyecan yapma, gereksiz heveslere kapılma. Burada doğru düzgün bir eğitim hayatını tamamla, 2-3 yabancı dili iyi düzeyde öğren, iş anlamında da hırslı bir profil çizip büyük firmalarla dirsek temasında ol. Bu süreçte onların "isteyeceği" bir düzeye gelirsen zaten karşılığını fazlasıyla alırsın. Öteki türlü ya bütün birikimini orada 2 ayda çöpe atıp dönüş yapmak zorunda kalırsın ya da orada hayatın boyunca sürünürsün yaşayabilmek için. Hiçbir ülkede asgari ücretle iyi bir hayat süremezsin.

Öğrenci olarak gidersen tam zamanlı çalışamazsın, turist olarak gidersen hiçbir şekilde çalışamazsın. Kafana göre bir ülkeye gidip çalışmaya başlayamıyorsun, devletin sana vereceği bir çalışma vizesi gerekiyor. Onu da her isteyene vermiyorlar, bir sürü gerekliliği karşılaman gerekiyor.

Tokyo'da yaşamak için o kadar para mı lazım?(Biraz abartı geldi sanki.)
Kira bir yere gittiginde senden kira harici ekstra paralarda alınıyor.(Ayrılacagın zaman iade edilebiliyor duruma göre) O yüzden ilk ayında çok büyük paralara ihtiyacın olacak. Dediğim gibi biraz araştırırsan youtube'tan doğru oldugunu göreceksin dediklerimin.

Geri
Yukarı