Japonya'da üniversite okunur mu?

İnsanların anime izleyip dorayaki yiyerek Japon halkı üzerine özelleşmiş antropologlar olması beni hep büyülemiştir. Muhtemelen henüz gitmediğiniz ve hiç yaşamadığınız bir ülke hakkında 'onlar böyledir' diye nasıl fikir sahibi olabiliyorsunuz?

konu sahibine gelince ise: video izleyerek de hiçbir şey öğrenemezsiniz. Japon halkı ve Japonya hakkında gerçekten bilgi edinmek istiyorsanız geçmişten bugüne nasıl şekillendiklerini iyice öğrenmeniz gerekir. Örneğin neden bu kadar işkolikler? 60'lı yıllardan itibaren neden hiperteknolojik bir devrim yaşadılar? Sokak kültürü nasıldır? Bir ada ülkesi olarak neden yıllarca izole kalmayı seçtiler? Felemenklerle temasları Japon kültürünü nasıl etkiledi? Edo dönemi nedir? Modern Japonya'nın sorunları nelerdir? Küresel ısınma neden Japonya'nın tropikal iklimini ters yüz etmektedir? Ainu soykırımı konusunda tavırları nedir? Neden Japonya'daki Türkiye kökenli insanların çoğu bölücülük politikalarını savunan kürtlerdir?

Anime nasıl oldu da en büyük ihraç kaynaklarından biri haline dönüştü? Pirinç tarlasındaki sazanları nasıl akvaryumumuzdaki Japon balığına dönüştürdüler? Japon siberpunk kültürü ve akira mangası, Blade runner ve matrix gibi popüler yapıtları nasıl etkiledi? Batı tasarım ahlakında Japonya'nın etkisi nedir? Türkiye'yi neden hala Aladdin'den fırlama bir orta doğu ülkesi olarak görmektedirler? (Japon'ların birçoğu Türkiye'yi, kadınların yalnız yolculuk etmesi önerilmeyen bir ülke olarak algılamaktadır - mori-san ile 2021 yılında yapmış olduğum bir sohbetten alıntıdır)

Yaşamak istediğiniz yer osaka mı, hokkaido mu, okinawa mı? 2000 Kanji karakterini el yazısıyla yazılmış bir halde okuyabilecek misiniz? Dünya bu kadar anime hayranıyla doluyken, Japon'lar dışında neredeyse kimsenin ikinci dili olamayan Japonca'yı 2-3 yıl içerisinde yeterince öğrenebilecek misiniz? İşi gücü bırakıp her gün yalnızca bunu çalıştığınızı varsayarak hem de. Birkaç yıl boyunca.

Baktım eğri oturup doğru konuşan yok, ben söyleyeyim dedim.

Kültürlerini biliyorum derken iddia ettiğim şey Japon'ların yaşam öyküsü değildi zaten işkolik olmaları, türklere olan bakış açıları, iş hayatları vs. gibi gündelik bilgilerdi dediğiniz gibi bende 2-3 sene içinde 2000 Kanji ezberleyebileceğimi sanmıyorum çok ama en azından denemeye çalışacağım diyelim zaten başaramazsam büyük ihtimalle Türkiye'de bir üniversiteye girip hem çalışıp hem okur hem de yandan Japonca öğrenmeye devam ederim hem ekonomik açıdan kafam rahat olur hem de dil problemini ortadan kaldırmış olurum hiçbiri olmazsa da artık Türkiye'de çalışır burada yaşarım yapacak bir şey yok dediğim gibi bu yapmak istediğim bir hayal sadece, olup olmaması benim çabalamama kalmış bir durum bu kadar karamsar olmaktansa pozitif düşünmeyi yeğlerim (gerçekleri göz önünde bulundurarak) karamsar düşünmekten helak oluyoruz çünkü artık. Ya ben dil bilmiyorum zenginde değilim sittin sene gidemem bir yere Türkiye'de asgari ücretle ölür giderim demek de vardı tercih etmiyorum ama. Bir hedefim var bu hedef için çabalıyorum konuşmak maalesef başta dediğiniz gibi çok basit oldu artık :D

Yeni konular

Geri
Yukarı