Japonya'da üniversiteye nasıl gidilir?

Bir süreden sonra vatandaşlık almanız gerekecek. Bunun dolayısıyla Türk vatandaşlığından feragat etmek zorunda kalacaksınız. Tabii tercih sizin. Japonya politikaları hakkında çok detaylı bir bilgim yok. Dolayısıyla Japonya'nın oturma izinlerini devamlı olarak verebileceğini ve ne kadar süre daha verebileceğini kestiremiyorum. Sana tavsiyem Avustralya, vatandaşlık almak zor değil ve senin pasaportuna bayağı etkisi olur.

Dünyanın en güçlü pasaportu için vatandaşlıktan feragat edebilirim.

Kanada. Allah'ın kutbu işte, 2-3 tane büyük şehir dışında dağ başındasın.

Kanada'da mantıklı geldi ancak kışın bir tarafımız donmasın.😀

Hocam Kanada nasıl tam olarak? Gri listede olan Türkler olarak vize alabilmemiz olası mı? ABD gibi öğrencilere neredeyse çalışma izni vermeyen bir ülke mi?

Vize işini hiç bilmiyorum ama Kanada vatandaşı arkadaşım var yaşam koşullarını, ortamını biliyorum. İyi yanları da var kötü de ama düzen kurmak ve temelli yerleşmek için rahat ülkelerden birisi.

Amerika, Japonya, Avrupa biraz daha agresif "elimde hiçbir şey yok, ailem zaten fakir" diyenler için. Çünkü ayakların üzerine durana kadar çalışmak kadar harici finansal desteğe de ihtiyaç duyuluyor.

Japonya'nın başı nükleer ile dertte. Geçmişe bakarsak Hiroşima, Nagasaki saldırısı ve Fukişima patlaması var. Oldukça dayanıklı olsa da deprem ülkesi. Sıfırdan hayat kuranlar için zorlayıcı olmasının sebebi bu olabilir.
Yurtdışında yaşamak isteyenler için Asya'da bulunmayı tercih ediyorsa ve beklentilerinizi karşılıyorsa Japonya, Çin, Güney Kore gibi ülkeler tabii ki tercih edilebilir.
Asya dışı için Avrupa Birliği ülkeleri, Birleşik Krallık ülkeleri, Kanada, Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri tercih edilebilir.
Nitelikli birey olup gelişmiş ülkelerin vatandaşlığını aldığınızda oturma izni ve vize alımının daha rahat olacağını düşünüyorum. Vize, pasaport, vatandaşlık ve oturum izninin ardından sonuç olarak refah seviyeniz artacaktır.

Çok şükür anne ve babam sağ. Work and travel tarzı bir şey var mı Japonya için?

Ortalama bir part time iş ile maliyeti karşılanabilir mi Japonya'daki üniversitelerin maliyeti?

Ben Master yapmayı planlıyorum. Araştırdığım kadarıyla 800.000 yen yıllık fiyatları. Üstüne barınma ve yiyecek derken bir 500.000 de eklenecek. Ancak okuluna bağlı bir yurt bulursan bir de part time çalışabilirsen (haftalık 28 saat sınırı var diye biliyorum) biraz zor da olsa ortalama şekilde geçinirsin. Sosyalleşmeye de paran kalır yani biraz.

Hayal kurmak güzeldir ama daha ne yapacağından bile emin değilsin ve kulaktan duyma şeylerle hareket ediyorsun. Yazılım ya da fitness gibi iki alakasız seçenek koymak, Japonya'da mobbing ve baskının gırla gittiğini bilmemek olmuyor.

Japonya gariban gariban gidip hayallerini gerçekleştireceğin bir fırsatlar ülkesi değil. Seni sağlam finanse edecek bir ailen ya da muhteşem bir yeteneğin, zekan olmalı.

Katılmıyorum. Mobbing dediğiniz şey orada garip karşılanan bir şey değil. Yıllarca gelenek olarak gelmiş bir şey. Evet iş şartları zaman zaman ağır ve yorucu olabilir. Çünkü çok çalışıyorlar ancak bu emeğinin karşılığını da katbekat alıyorsun zaten. Ayrıca bir öğrenci için mobbing tarzı şeylerden bahsetmek saçma çünkü zaten haftalık 28 saat çalışacak. Onu dil eğitimini ve bachelor eğitimini aldıktan sonra düşünebilir. Duruma göre kalmak için ya da dönmek için başvurur. Ama sanmıyorum ki Japonya gibi bir yerden sırf iş şartları ağır diye dönecek biri olsun. Şahsen dili halletsem geri kalan şeyler çok da umurumda olmaz.

Vize işini hiç bilmiyorum ama Kanada vatandaşı arkadaşım var yaşam koşullarını, ortamını biliyorum. İyi yanları da var kötü de ama düzen kurmak ve temelli yerleşmek için rahat ülkelerden birisi.

Amerika, Japonya, Avrupa biraz daha agresif "elimde hiçbir şey yok, ailem zaten fakir" diyenler için. Çünkü ayakların üzerine durana kadar çalışmak kadar harici finansal desteğe de ihtiyaç duyuluyor.

Kanada var ya Kanada, Asya aşkım olmasa gitmek isteyeceğim tek yer. Şöyle hayal edin. Hem ekonomik refahın olduğu bir yer. Hem de sizi dini ve ırki olarak hiçbir şekilde ayrımcılık yapmayan bir topluluğun olduğu bir yer. Rahatça sosyalleşip arkadaş edinebilirsiniz. Asla ayrımcılığa uğramazsınız ve kültür olarak size kesinlikle çok saygılı bir topluluk var. Aynı şekilde Avustralya da öyle bir yer. Japonya tercih etmek istemiyorsanız kesinlikle Avustralya'ya da Kanada'yı deneyin.

Son düzenleme:
Almanca ya da Çekçe öğrenip Almanya/Avusturya/Çekya üçlüsünden birine gitmek çok daha makul. Dillerini B2 düzeyinde öğrenirseniz ve YKS'ye girip istediğiniz bölüme herhangi bir üniversitede yerleşirseniz bu ülkelerdeki üniversitelere kayıt yaptırabiliyorsunuz. Çalışma izni de çıkıyor, çok ağır bir bölüm okumuyorsanız (ya da burada derece yapmıyorsanız) TR'de okumaktan çok daha mantıklı.
Not: Senelik 10000 Euro civarı bir paraya blokaj koyuyorlar, senelik okul ücretleri de 1500 Euro civarında. Bloke edilen parayı borç bulup koyabilirsiniz ama maddi durumu zorlayabilir.

Almanca ya da Çekçe öğrenip Almanya/Avusturya/Çekya üçlüsünden birine gitmek çok daha makul. Dillerini B2 düzeyinde öğrenirseniz ve YKS'ye girip istediğiniz bölüme herhangi bir üniversitede yerleşirseniz bu ülkelerdeki üniversitelere kayıt yaptırabiliyorsunuz. Çalışma izni de çıkıyor, çok ağır bir bölüm okumuyorsanız (ya da burada derece yapmıyorsanız) TR'de okumaktan çok daha mantıklı.
Not: Senelik 10000 Euro civarı bir paraya blokaj koyuyorlar, senelik okul ücretleri de 1500 Euro civarında. Bloke edilen parayı borç bulup koyabilirsiniz ama maddi durumu zorlayabilir.
Anime kızları yok orada, olmaz.

Geri
Yukarı