Java ve Python öğrendim, ne yapacağımı bilmiyorum

Profesyonel olarak mühendisliğe yönelmek istiyorsanız İngilizce ve matematik öğrenmeye bakın. Gerçek verilerle istatistik yapın. Veri yapıları ve tasarım örüntüleri konularını inceleyin. Veritabanı yönetim sistemlerini inceleyin. Bilgisayar mühendisliklerinde öğretilen temel disiplinler bu şekilde.

Elde olan verileri inceler bir model ortaya koyar ve belli hata payları içinde tahmini sonuçlar almaya çalışırsınız. Bu yuzden matematik ve istatistik bilmeniz gerekir.

Kullanacağınız veriler ne türde, ne kadar yer kaplıyor, ne sıklıkla değişiyor ve ne sıklıkla erişiliyor bunlar çok önemli. Bu yüzden de algoritma analizi ve veri yapıları öğrenmeniz gerekir.

Sistem programları ve entegre programlar dışında kalan hemen her program bir şekilde son kullanıcıya dokunuyor. Dolayısıyla Web tarafına hakim olmanız en azından javascript ve veritabanı yönetimi konusunda bilgi sahibi olmanız önemli.

Kurumsal dünyada ve gerçek problemlerde OOP kullanmak kaçınılmaz. Bazı problemler için halihazırda herkesçe bilinen ve sorunun çözümüne uygun bir model implementasyonu hem okunabilirlik açısından hem de verimlilik açısından önemlidir. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Bu yüzden tasarım örüntüleri öğrenmek bu konuda ufkunuzu açar.

Her ne yaparsaniz yapın gerçek verilerle çalışın ve temiz kod yazmayı, dokümantasyon yapmayı öğrenin. Soyut düşünmek önemli bir beceri. Fakat 3 gün önce yazdığınız okuyunca anlayabilmek/anlatabilmek daha önemli bir beceri.

Geri
Yukarı