Javascript, Web programlamada yeterli mi?

Diger her seyde oldugu gibi bu da yapacagin ise gore degisir.

Agir hesaplama gerektirecek islerde node kullanilmaz. Big data process edeceksindir nodejs kullanilmaz. Yaptigin is javascript'in async yapisina uygun degildir, nodejs kullanmazsin. Latency cok onemlidir, nodejs kullanmazsin. Cunku daha iyi alternatifleri var.

Internet ortamindaki web projelerinin ezici cogunlugu CRUD'dan ote bir is yapmadigi icin cogu seyi de JS ile yaparsin. O yuzden guzel alternatiflerden birisi ama her seyi rahatlikla yapabilecegin tek bir dil yok. Artilar var, eksiler var; yazilim muhendisi olarak bunlari teraziye koyarsin ve en optimali neyse onu implemente edersin.

Diger her seyde oldugu gibi bu da yapacagin ise gore degisir.

Agir hesaplama gerektirecek islerde node kullanilmaz. Big data process edeceksindir nodejs kullanilmaz. Yaptigin is javascript'in async yapisina uygun degildir, nodejs kullanmazsin. Latency cok onemlidir, nodejs kullanmazsin. Cunku daha iyi alternatifleri var.

Internet ortamindaki web projelerinin ezici cogunlugu CRUD'dan ote bir is yapmadigi icin cogu seyi de JS ile yaparsin. O yuzden guzel alternatiflerden birisi ama her seyi rahatlikla yapabilecegin tek bir dil yok. Artilar var, eksiler var; yazilim muhendisi olarak bunlari teraziye koyarsin ve en optimali neyse onu implemente edersin.
Eyvallah hocam. Şimdilik benim işimi görür demek ki.

Bu soru biraz sey gibi. Catal ile her yemegi yiyebilir miyim? O da senin tarzina kalmis bir sey. Eger her ihtiyaci karsilayabilen tek bir arac olsaydi, insanlar diger seyleri dusunmez ve hayal etmezdi. Bu soruyu konuyla alakali bilginiz olmadan soruyorsaniz eger gayet normal bir soru. Ama isin icinde biri olarak soruyorsaniz iki ihtimal geldi direk aklima. 1. Tembellik, her sorunu workaroundlarla cozen, tek bir seyi ogrenip yeniliklere, ogrenmeye kendini kapatan bir anlayis olabilir: Tehlikeli. 2. Bazi insanlarin saplantilari oluyor bu meslek grubunda, Adam cok iyi biliyor bir seyi ama daha verimli alternatifler olmasina ragmen 10x efor sarfedip kendi bildigiyle tekerlegi yeniden kesfetmenin pesinde: Daha tehlikeli.

Kisacasi web tarafinda (web programlama veya back-end demiyorum) ama oyle ama boyle bir yerde mutlaka karsina cikacak bir dil, pek ala back-end de yazilir. Ama her senaryo icin uygun olmadigini dusunuyorum.

Eger hicbir fikrin yoksa ve yolun basindaysan, ilk aklina gelen teknolojiyi ogrenmekle basla. Ogrenmenin kotusu olmaz. Bir gun profesyonel olursan ogrenmeye ayirabilecegin bu kadar cok vaktin kalmayacak.

Back end için en basit dil nodejs diye düşünüyorum.
1.Node.js bir dil degil.
2.PHP'yi bir incele bence. O kadar pragmatik ki insanlar webdeki icerigin PHP ile implement edilen yaklasik %80'ini yazan kisilerin %90'inin cok kotu programci oldugunu kabullenmek yerine dilin garabet oldugunu falan dusunuyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı