İnceleme JUHOR Stardance 2x16 3600 MHz RAM incelemesi ve benchmark testleri

11 Şubat tarihinde 1895 TL'ye aldığım JUHOR Stardance 2x16 3600Mhz CL16 RAM kiti bugün teslim edildi ben de sistemime takıp, BIOS sıfırlayıp testlerime başladım ve daha önce tuning yapılmış Crucial Ballistix 2x8 GB C9BJZ 3600Mhz CL14 RAM'lerime yaptığım testlerle karşılaştırdım. Sonuçları konunun sonunda paylaşacağım. Öncesinde ise RAM'lerin görünüşü ile başlayalım. Ichi ni san;

Kutunun ön yüzünde badminton dünya şampiyonu Sun Yu görseli bizi karşılıyor. Arka tarafta ise seri numarası, RAM'ler ve diğer ıvır zıvır görünüyor.
20240227_161202.jpg

20240227_161218.jpg

RAM'lerin iki yüzünde de JUHOR'un maskotu Stardance karakteri yer alıyor ve kasanın içinde görüntüsü bu şekilde;
20240227_161328.jpg

20240227_161712.jpg

RAM'lere herhangi bir tuning işlemci uygulamadım, yalnızca XMP açtım ve daha önce de yaptığım gibi işlemcide Kombo Strike 3x aktif ettim. Thaiphoon Burner detayları ve AIDA64 bellek benchmark sonuçları;

oo.jpg

cachemem.png

Shadow of The Tomb Raider ve Cyberpunk 2077'de hem en düşük hem de maksimum ayarlarda test ettim. CP77'de kare sayısını maksimuma çıkarmak için düşük ayarlarda da FG aktif edildi. Path Tracing'in yanında ise hem DLSS hem de FG kullanıldı.

Sol taraf Ballistix 2x8 GB 3600Mhz CL14 (Tuned) - Sağ taraf Stardance 2x16 GB 3600Mhz CL16 (XMP).

16low-horz2.jpg

16ult-horz2.jpg

16low-horz.jpg

16hgh-horz.jpg

İlginç bir şekilde XMP ile özellikle düşük ayarlarda Ballistix'lerin gerisinde kalacağını düşünürken yalnızca CP77 ultra ayarlarda 1 FPS civarı kaybetmiş duruyor. Diğer testlerde ise denkler ya da JUHOR önde. Tuning için ne kadar uygunlar neler yapılabilir ona bakacağız fakat ilk izlenimim 1895 TL'ye alınabilecek güzel bir kit olduğu yönünde. @William Butcher @BerkayZ87 @CEO of SM Technology
ju.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz ön yargım vardı açıkçası. Yurt dışından rammi alınır gibisinden ama tam aksi oldu eger RAM alırsam bundan alacağım -_-

3600-14 ve 3600-18'den ayni performans aliyorsan ya oyun RAM'i hic umursamiyor ya da 3600-14 ayari stabil degil.

Hayirli olsun.

Teşekkürler, 3600-14'leri seninle seninle beraber 2 sene önce yaptığımız ayarlarda kullanıyordum.

Bir diğer ihtimal 5700X3D RAM değerlerini sallamıyor.

X3D işlemcilerin çoğu senaryoda, bazı yerlerde gayet fark ettiriyor, bellek hassasiyetleri diğer Ryzen işlemcilere göre daha düşük. Benchmark değerleri ise yine bir X3D işlemci için fena değil.

Belleğin soğutma bloğunun altından çiplere baktığında üstlerindeki yazıyı okuyabiliyor musun? Okuyabiliyorsan çipleri kesin olarak tespit edebiliriz, zira Thaiphoon çok sık hata yapıyor.

Dual Rank olduğundan Overclock yaparken biraz uğraştırabilir ama Single Rank'e göre artıları da var.

Batman vari karanlıklarda takılan adam 4070 aldığından beri yoldan çıktı...

Dünyanın en kötü bellek ve kontrolcülerine sahip 2x16 GB'larını bile 2600 TL'den aşağı satmıyorlar, birisi dün gözümün önünde Samsung C-Die'lı Corsair RGB Pro 2x16 kitine 4K verdi burada.

1895 TL'ye üzerinde anime kızıyla gelmesi benim kontrolüm dışında gelişiyor.

Belleğin soğutma bloğunun altından çiplere baktığında üstlerindeki yazıyı okuyabiliyor musun? Okuyabiliyorsan çipleri kesin olarak tespit edebiliriz, zira Thaiphoon çok sık hata yapıyor.

Bakarım bir 5-10 dakikaya görebilirsem söylerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı