Kaç kaloride kilo alınır?

Hocam merak etmeyin diyetisyenler de cidden bilmiyor bu diyet programı yapma işini. Bana kilo almam için 2000 kalorilik program hazırlamıştı diyetisyen :D. Kendi programımla 3000-4000 kalori aldım ve ciddi kilo artışı yaşadım. Yağlı beslenmeyi göze alacaksa bebe bisküvisi dediğiniz gibi. Ve yulaf tüketmeli bol bol.

Bir diyetisyen olarak cevap vereyim madem sana,
O diyetisyen istese sana 5.000 kalorilik liste de hazırlar, 10.000 kalorilik de. Ancak olay "istemekle" alakalı değil. Beslenme biyokimyası, fizyoloji, histoloji, endokrin ve ekzokrin hormonal dengeleri göz önüne alınarak kişinin sosyo-ekonomik düzeyi, bazal metabolizma hızı ve günlük fiziksel aktivite düzeyi ile birlikte değerlendirilir, daha sonra "Aşama Aşama" liste hazırlanır. Bir anda 4.000 kalorilik liste düzenlenmez.
Hem kilo alma hem de kilo verme diyetlerinde diyetin ilk ayları adaptasyon sürecidir. Aşırı kalori kısıtlamasında veya aşırı kalori yüklemesi yapıldığında metabolizma altüst olur, hormonal dengesizlikler oluşur.

Dahası, bununla alakalı birçok şey daha anlatılabilir ama gerek olduğunu düşünmüyorum.
Elbette meslek ve sağlık etiğine aykırı davranan diyetisyenler, hekimler vardır, her meslekte olabilir de. Lakin kişisel yaşadığınız bir deneyimden ötürü tüm meslek grubunu "bilmiyolar" diye itham ederseniz, daha çok kendi bilgisizliğinizi ortaya çıkarırsınız.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Konu sahibine bir şeyler tavsiye verecek olursam, sadece "ekmekle, makarnayla" alacağın kilolar senin spor hayatını "olumsuz" etkiler. Karbonhidrat kaynaklarını proteinlerle destekleyip dengelemen gerekir. Elbette öğrencilik sebebiyle seçeneklere erişimde zorluklar yaşayabilirsin. Lakin ulaşılabilirlik yönünden yumurta, peynir, süt, yoğurt, mümkün oldukça da tavuk-köfte, yeterli protein sağlar. Büyük bir sandviç ekmeğine bolca peynir, sebze koyup yanında ayranla tüketebilirsin, örnek olarak.

Uzak durman gerekenler ise şekerli ve gazlı içecekler, abur-cuburlar. Bunlar boş kaloridir, asla sağlıklı bir kilo alımını desteklemez, üstüne iştahını da kapatır.

Bunlar elbette genel tavsiyeler. Senin özelinde ayrıntılı bir düzenleme gerekebilir, yaşını ve boyunu bilmiyorum ama 50kg, erkek lise/üniversite öğrencisi için yetersiz görünüyor.

Elbette youtube'dan, sosyan medyadan da araştırabilirsin, hatta kendini beslenme uzmanı zanneden fakat hiçbir sağlık eğitimi olmayan "body" hocalarını da tercih etmek isteyebilirsin, ama benim tavsiyem:

Öncelikle bir devlet hastanesinde Dahiliye biriminden randevu alıp veya direkt Aile Hekimine gidip kan tahlili yaptırman, daha sonra bunları hekimin yorumlayıp herhangi bir sıkıntı olup olmamasına bakması, vitamin/mineral desteği gerekiyorsa önce bunların tamamlanması. Daha sonra da seni diyetisyene yönlendirmeleri.

Kilo alma/verme konuları yalnızca "kaloriye" indirgenecek bir konu değildir. Vücudundaki herhangi bir mineralin, vitaminin yetersiz olması, metabolizmanı direkt etkileyerek kilo almanı veya vermeni önleyebilir.

Öğrenci olduğu için protein ağırlıklı yiyemez. Malum Türkiye ekonomisi. O yüzden standart şeyler önerdim. Yulaf da meyveli yiyebilir zorunlu değil. Normal yulaf çok tatsız ben meyveli veya çikolatalı yiyordum.

Meyveli sütlü yulaf içine muz ve bal da koyarsa hem yüksek kalorili hem de aşırı tatlı bir yemek oluşur.
Yulaf müthiş bir nimet. Her insan tüketmeli.

Bir diyetisyen olarak cevap vereyim madem sana,
O diyetisyen istese sana 5.000 kalorilik liste de hazırlar, 10.000 kalorilik de. Ancak olay "istemekle" alakalı değil. Beslenme biyokimyası, fizyoloji, histoloji, endokrin ve ekzokrin hormonal dengeleri göz önüne alınarak kişinin sosyo-ekonomik düzeyi, bazal metabolizma hızı ve günlük fiziksel aktivite düzeyi ile birlikte değerlendirilir, daha sonra "Aşama Aşama" liste hazırlanır. Bir anda 4.000 kalorilik liste düzenlenmez.
Hem kilo alma hem de kilo verme diyetlerinde diyetin ilk ayları adaptasyon sürecidir. Aşırı kalori kısıtlamasında veya aşırı kalori yüklemesi yapıldığında metabolizma altüst olur, hormonal dengesizlikler oluşur.

Dahası, bununla alakalı birçok şey daha anlatılabilir ama gerek olduğunu düşünmüyorum.
Elbette meslek ve sağlık etiğine aykırı davranan diyetisyenler, hekimler vardır, her meslekte olabilir de. Lakin kişisel yaşadığınız bir deneyimden ötürü tüm meslek grubunu "bilmiyolar" diye itham ederseniz, daha çok kendi bilgisizliğinizi ortaya çıkarırsınız.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayatımda hiç diyetisyen birini tanımadım, gittiğim diyetisyene de ''bana öyle bir program hazırlayın ki, ayda 3-4 kilo civarı alayım, yağlı beslenmem umrumda değil'' demiştim. Ona rağmen bana 2000 kalorilik bir diyet listesi dayatınca sinirlenmiştim normal olarak. O diyetisyene bu kişiseldi.

''Aşırı kalori yüklemesi yapıldığında metabolizma altüst olur'' demişsiniz. Evet haklısınız ancak ben 1 ay boyunca 5000 kalori aldığımı biliyorum, metabolizmamda bir değişiklik pek meydana gelmemişti açıkçası. Günde 3000 kalori ihtiyacı olan kilolu arkadaşımın yediğinin fazlasını yememe rağmen yavaş kilo alıyordum. Spor yapınca iş daha da farklı oluyor tabii. Yani hızlı bir metabolizma hem nadir bir şey hem de çok zorlayan bir şey.

Çünkü biliyorsunuz artık çoğu diyetisyen kalıplaşmış durumda, hemen hemen çoğu kişiye aynı yemekleri veya aynı programı veriyorlar. İşini düzgün yapanlar için sözüm meclisten dışarı. Üstünüze alındıysanız kusuruma bakmayın, ben ne deneyimlediysem ona göre yorum yaptım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı