Kaç sayfa kitap okunmalı?

Kendinize bu şekilde hedef koymayın. Bir kitabı okumak istediğiniz için okuyun. Önce kendi ilgi alanlarınızı bulun, ona göre ilerleyin. Sayfa sayısının önemli olmadığına dair şöyle bir örnek vereyim. Bir romandan 50 sayfa okumakla bir felsefe kitabından 50 sayfa okumak bir değildir. Roman su gibi akar, felsefe kitabı ağır gider. Yani okuduğunuz kitabın çeşidine göre de değişir.

16-17 yaşlarındayken gecede 400 sayfaya kadar çıkmıştım (roman türünde tabi, sabaha kadar okuyarak genelde). Hatta 99 depreminde kitabın en heyecanlı yerindeydim, zaten korku romanıydı, birde deprem gelince aklım çıkmıştı :) Şuan kitap okuyacaksam minimum 100, maksimum 200 sayfa ortalama roman türünde anca okuyorum. Bilimsel vb. kitaplarda 50-100 sayfa.

16-17 yaşlarındayken gecede 400 sayfaya kadar çıkmıştım (roman türünde tabii, sabaha kadar okuyarak genelde). Hatta 99 depreminde kitabın en heyecanlı yerindeydim, zaten korku romanıydı, bir de deprem gelince aklım çıkmıştı :) şu ankitap okuyacaksam minimum 100, maksimum 200 sayfa ortalama roman türünde anca okuyorum. Bilimsel vb. kitaplarda 50-100 sayfa.

Muhtemelen hızlı okuyorsunuz, ben içimden hızlı hızlı asla okumam sesli sesli okumam lazım, o yüzden bayağı yavaş okuyorum.

Kendinize bu şekilde hedef koymayın. Bir kitabı okumak istediğiniz için okuyun. Önce kendi ilgi alanlarınızı bulun, ona göre ilerleyin. Sayfa sayısının önemli olmadığına dair şöyle bir örnek vereyim. Bir romandan 50 sayfa okumakla bir felsefe kitabından 50 sayfa okumak bir değildir. Roman su gibi akar, felsefe kitabı ağır gider. Yani okuduğunuz kitabın çeşidine göre de değişir.

Okumayı sevdiğim için ve roman olduğu için rahat okurum ama çok uzun sürüyor burada millet 5 sayfa dese 1 de okumaya başlardım 25 dese 12 de başlardım 50 dediler 11 de başlamayı düşünüyorum.

Muhtemelen hızlı okuyorsunuz, ben içimden hızlı hızlı asla okumam sesli sesli okumam lazım, o yüzden bayağı yavaş okuyorum.

Okumayı sevdiğim için ve roman olduğu için rahat okurum ama çok uzun sürüyor burada millet 5 sayfa dese 1 de okumaya başlardım 25 dese 12 de başlardım 50 dediler 11 de başlamayı düşünüyorum.
Yok normal hızda okuyorum ama zaman olarak saatlerce okuduğum için sayfa sayısı çok oluyor(du).

Yalnız Uçurtma Avcısı efsane kitaptır. Dünyada yazılmış en güzel ilk 10 roman içerisine girer rahatlıkla. İlerledikçe daha da sürükleyici bir hâle gelecektir. Yavaş yavaş başlayın; bugün 20 sayfa, yarın 25, ertesi gün 30... Böyle artırarak devam edin.

Yok normal hızda okuyorum ama zaman olarak saatlerce okuduğum için sayfa sayısı çok oluyor(du).

PC'yi bir bırakabilsem şu erteleme hastalığımdan bir kurtulabilsem zaten :)

Yalnız uçurtma avcısı efsane kitaptır. Dünyada yazılmış en güzel ilk 10 roman içerisine girer rahatlıkla. İlerledikçe daha da sürükleyici bir hâle gelecektir. Yavaş yavaş başlayın; bugün 20 sayfa, yarın 25, ertesi gün 30.. Böyle artırarak devam edin.

Evet sardı mı bırakamıyorsun :)

Yeni konular

Geri
Yukarı